Teknoloji ve genişliğin keyfini SÜRÜN!

Piyasaya çıkmasıyla aileler tarafından en çok tercih edilen Nissan Qashqai’nin neden beğenildiğini ve küçük detayların otomobillerde yarattığı büyük değişimleri sizler için 2z Aynası Şubat sayımıza taşıdık.

Yazı: Şeyma Taşkıran Fotoğraf: Eda Taşkıran

Dergimizin 2z Aynası bölümü kadın gözünden ve aile otomobilleri incelemeleriyle oldukça ilgi çekici hale geldi. Hatta yakında Bebek Muhabbeti’nin önüne geçecek gibi duruyor. Markalarımız ile gerçekleştirdiğimiz toplantılarda ve arkadaş sohbetlerinde Eda ile çekimlerini gerçekleştirdiğimiz You Tube kanalımız için oldukça güzel yorumlar alıyor. Tabii bu da doğru işi doğru zamanda yaptığımızı gösteriyor. Öncelikle bizi ilgiyle takip edip, tüm sosyal medya hesapları ve maillerimize göndermiş olduğunuz görüşleriniz için teşekkür ederiz. Medya, teknolojiyle birlikte yeni bir boyuta geçiyor. Bizde geleneksel yayıncılık çizgimizi bozmadan siz değerli okuyucularımızın isteklerini karşılayacak düzeyde teknolojiyi dergimize entegre ederek yolumuza devam ediyoruz.

Evet, şimdi gelelim şubat ayı 2z Aynası konuğumuz Nissan Qashqai testimize. Gün içerisinde hangi saatte yollarda olursanız olun mutlaka bir Nissan Qashqai ile karşılaşıyorsunuzdur. İçinizden ‘abartmayın o kadar da değil’ dediğinizi duyar gibiyim ama gerçekten de o kadar. Bu bir algıda seçicilik değil! Uzun zamandır otomobil testlerimiz devam ediyor ve 2z Aynası konuklarımızı genel olarak trafikte en yoğun kullanılan otomobillere göre seçiyoruz. Nissan Qashqai’de trafikte sık karşılaştığımız aile otomobilleri listemizde üst sıralarda yer alıyordu. Daha çok kış aylarında test etme planımız olduğu için Şubat ayına saklamıştık. Soğuk kış günlerinde testini gerçekleştirdiğimiz Nissan Qashqai için doğru planlama diyebilirim. Nissan Qashqai modelini ilk olarak bundan iki yıl önce test etme fırsatım olmuştu. Aynı zamanda ilk şahsi otomobilimizin de Nissan’ın farklı bir modeli olması, markayı yakından tanımamızı sağladı. Bu nedenle test sürüşüne aldığımız Nissan Qashqai’ye yabancı sayılmıyorduk.

Dış görünüşünde LED farları ile uzaktan bakıldığında sert bir duruş kazanan Qashqai’de ön ızgarasında bulunan v şeklindeki krom detay, ilk dikkatimizi çeken noktalar. Piyasaya çıktığı yıldan itibaren Crossover’ın öncüsü olma özelliğini taşıyan Nissan Qashqai, yüksek yapısına rağmen yol tutuşu oldukça başarılı. Biz 1.6 lt otomatik dizel full donanımlı paketini test ettik. Bu nedenle otomobilin içerisinde birçok detay bizleri bekliyordu. Qashqai’nin ilk çıkan modelini test etmediğim için yeni modelinde nelerin değiştiğini size aktarmam pek mümkün değil ancak dış tasarımda ön farlarda konumlandırılan LED gündüz farları ve arka stopların geniş kullanımı getirilen yenilikler arasında.

Ailelerin otomobillerden beklentisi; iç bölümün geniş olması, arka koltukta çocukların rahat yolculuk yapması, geniş bagaj hacmi, minimum yakıt tüketimi ve tabii ki güvenlik donanımları ve ulaşılabilir rakamlarda olması. Nissan, tüm bu beklenti listesine uygun olarak Qashqai’yi üretmiş. İşte yazımızın başında trafikte sık karşılaşılan otomobil olmasının nedeni de burada yatıyor.

Teknolojinin keyfini sürün

Qashqai’nin sürücü koltuğuna geçtiğinizde sizi teknolojik bir dünya bekliyor. Direksiyon simidi üzerinde yer alan düğmelerden gözünüzü yoldan ayırmadan birçok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda gösterge panelinde bulunan yol bilgisayarı, lastik basınçlarından, aynaların açılıp kapanma ayarlarına, hız sabitleyici (cruise control) özelliğinden, müzik seçimine kadar birçok küçük detayı tek bir noktada birleştiriyor. Biz test sürecinde hız sabitleyiciyi oldukça sık kullandık. Malum İstanbul trafinde dur kalk yapmaktan otomobilin bazı özelliklerini neredeyse unutabiliyorsunuz. Biz de hem Qashqai’yi test etmek hem de İstanbul trafiğinden uzaklaşmak için kaçtık. Yolculuğumuz sırasında düz ve boş yollar bizi bekliyordu ve hız sabitleyiciyle yolculuğumuza keyif katmanın tam zamanıydı.

Nissan Qashqai’nin bir diğer beğendiğimiz özelliği ise 360 derece görüş kamerasına sahip olması. Bundan belki 10 yıl öncesinde bırakın geri görüş kamerasını park sensoru için yüksek rakamlar ödemek zorunda kalıyorduk. Sonra geri görüş kamerası hayatımıza dahil oldu ve şimdi neredeyse park sırasında arkaya bakmayı unuttuk. Tabii biz kadınlar için bu da yetmedi, “Keşke bir de önü gösteren kamera olsa da daha rahat park etsek” demeye başladık ki Nissan Qashqai üreticileri sesimizi duymuş ki otomobile 360 derece görüş imkanı sağlamış. İşte sırf bu özelliği için bile Qashqai modelini tercih edecek birçok kadın sürücü tanıyorum. Bu özellik aynı zamanda sürüş sırasında sol, sağ, ön ve arka köşelerden size yaklaşan otomobil, yaya ve cisimlere karşı uyarıyor ve koruma kalkanı sağlıyor. Çocuklu kadınlar yolculuk sırasında müziğini açıp, yolculuğun tadını çıkartma lüksleri maalesef bulunmuyor. Arkada yolculuk yapan çocuğunun bir yandan isteklerini cevaplamaya çalışırken bir yandan yoluna devam eder. Tabii ki iki çocuklu ailelerin yolculuklarında aksiyon hiçbir zaman eksik olmaz ve son dakika basılan ani frenlerin sayısı bir yolculuk için oldukça can kurtarıcıdır. Bu nedenle bu koruma kalkanı özellikle çocuklu aileler için oldukça önemli! Tüm bu özellikleri orta konsolda yer alan 7 inçlik dijital ekrandan takip edebiliyorsunuz. Aynı zamanda navigasyon, müzik ve birçok ayarınızı yine bu ekran yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Arkada neler oluyor?

Nissan Qashqai’nin cam tavanı, yolculuklarınızın ferah ve eğlenceli geçmesini sağlıyor. Tavan perdesini açtığınızda çocuklarınız gökyüzünü izleyerek yepyeni hayaller kurabilir ya da cama damlayan yağmur damlalarından birçok hayvan figürü çıkarabilir. Bu da yolculuk sırasında çocukları oyalayabilecek muhteşem bir detay. Gelelim küçük eşya gözlerine, kapı kollarında ve orta konsolda yer alan eşya gözleri biz kadınlar için oldukça yeterli. Bardaklık bölümü ve kol dayamanın altında bulunan, iki bölmeli geniş hazne içerisine birçok eşyanızı sığdırabilirsiniz. Aynı şekilde torpidonun da iki bölmeli oluşu, otomobilinizin evraklarını tek bir alana toplayıp, geri kalan bölümü kendinize açmanızı sağlıyor.

Otomobilin içinde geniş bir yaşam alanı bulunduğundan bahsetmiştik.. Arka koltuklarda sadece çocuklar değil, yetişkinlerin de rahat ve konforlu bir yolculuk yapması mümkün. Hatta arka koltuklarda yolculuk yapacak iki yetişkin için ortadan açılan bardaklık ve kol dayama bölümü yolculuğun keyifli geçmesini de sağlıyor.

Bölmeli bagaj olur mu?

Gelelim bagaj bölümüne, alçak yükleme mesafesi biz kadınlar için oldukça ideal. Bagajda dikkatimi çeken bir diğer nokta ise bagajı üçe bölme özelliği. İçerisinde yer alan aparatları ister düz konumlandırıp kendinize geniş bir alan yaratabilirsiniz ister ikiye, isterseniz de üçe bölebilirsiniz. Ben bu detayı fark edince ilk aklıma ayakkabılarım geldi. Böyle bir kolaylık sayesinde yolculuk sırasında kutularında da olsa ayakkabılarımın ezilme olasılığı neredeyse sıfıra iniyor. Çocuklu aileler için de bu bölümlendirme kırılacak ürünlerin ön tarafa yerleştirilmesi ve kolay ulaşım sağlaması açısından oldukça hayat kurtarıcı.

Dış sesi içeriye geçirmemesi, yol tutuşu ve direksiyon hissi olarak biz Nissan Qashqai ile oldukça keyifli bir test süreci geçirdik. Unutmadan, Beykoz semtinin dik yokuşlarını herkes bilir bu nefes kesen yokuşta park sırasında otomobilin hiç kaydırmaması bize rahat bir nefes aldırdı. Aynı zamanda akıllı park özelliyle de kadınların park sorununu ortadan kaldıran Nissan Qashqai, yakıt konusunda da oldukça cimri. Akıllı anahtar sistemiyle de kilitli olan otomobilinize yaklaştığınızda ellerinizdeki poşetleri bırakıp, çantanızdan anahtarı bulmanıza gerek kalmıyor ve kapı koluna dokunduğunuz gibi kapıları açabiliyorsunuz. Şimdi siz yazının sonunda hiç mi beğenmediğiniz bir özelliği yok bu otomobilin diyeceksiniz ama biz kadın gözünden bakarak bir kusurunu görmedik. Erkek okuyucularımız, bu sayfalarda teknik özelliklerden daha çok detaylar bulunuyor. Bu nedenle sizleri firmanın kendi sitesine yolcu etmek zorunda kalıyoruz. Bir sonraki testimizde görüşmek üzere…

Bebek Muhabbeti Dergisi Şubat Sayısından alıntıdır…

https://readymag.com/bebekmuhabbeti/subat2017/NissanQashqai_testsurusu_2zaynasi_1/

2z Aynası You Tube Nissan Qashqai Test Videosu:

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ