Aileleri rahat hissettiren otomobil

Tam bir aile otomobili olarak tasarlanan Citroen C4 Picasso 2z Aynası’nın konuğu oldu. 

Yazı: Eda-Şeyma Taşkıran

Bu ay sizleri eğer kalabalık bir aileye sahip değilseniz kendinizi içerisinde yalnız hissedebileceğiniz bir otomobille tanıştırıyoruz. Ciroen C4 citroenc4grandpicassoGrand Piccosso, öncelikle bizi geniş iç hacmiyle oldukça etkiledi. Neden mi? Çünkü genel olarak aile otomobillerinde motor gücünden önce çocukların otomobil içerisinde rahat konumlanabilmesi ve sürücünün yola ve arka bölüme hakimiyeti söz konusu. Citroen de bu konuda aileler için oldukça konforlu bir modeli C4 Grand Piccosso ile aileleri karşılıyor.

Arka koltukta 3 ISOFIX bağlantısı

Eğer çocuğunuz yoksa arka koltuklar sizin için diz mesafesinin geniş olması ve koltukların rahatlığından ibaret olacaktır. Ancak, çocuklu aileler için durum bambaşka! Yolculuğa başlamadan önce çocukların sağlıklı ve emniyetli bir yolculuk yapmalarını sağlamak için önce çocuk otokoltuğu arka bölüme ISOFIX bağlantılarına doğru bir şekilde monte ediliyor ve ardından çocuklar koltuklarına yerleştirilerek güvenli bir şekilde yolculuk başlıyor. Buraya kadar her şey bildiğimiz gibi ilerliyor peki bu otomobili diğerlerinden farklı kılan özelliği ne? Arka koltukta 3 ayrı ISOFIX bağlanışının bulunuyor olması! Yani kocaman 3 otokoltuğunun yan yana konumlandırılarak yolculuk yapabilmek anlamına geliyor.

7 kişilik yolculuk sizi bekliyor

Arka koltuklarda diz mesafesi gerek çocukların gerekse yetişkinlerin konforlu bir yolculuk yapmalarını sağlayacak şekilde konumlandırılmış. Aynı zamanda her bir koltuk (arka ikinci sırada 3 koltuk bulunuyor) ileri ve geri kaydırma özelliğiyle konumlandırılabiliyor. Gelelim üçüncü sıraya; burası da aile büyüklerine yolculuk sırasında belki biraz dar gelebilir ama 7 kişiyi aynı anda yolculuk yapmayı sağlayacak kadar ferah. Bagaj bölümünden tek bir hareket ile çıkan koltuklar yine aynı şekilde kolayca kapatılabiliyor. Bu sayede yolcu sayınızı yediye çıkarabiliyorsunuz. Tabii üçüncü sırada bulunan iki koltuğu açtığınızda bağaj bölümü oldukça daralıyor. Kalan bu bölüme küçük çantalarınızı yerleştirebilirsiniz.

Ancak üçüncü sıradaki koltukları açmazsanız işte o zaman sizi geniş bir bagaj hacmi bekliyor. Bebek arabalarınızı, valizlerinizi ve diğer eşyalarınızı uzun yola çıkarken rahatça yerleştirebilirsiniz. Çocuklu ailelerin en büyük sıkıntısı otomobile çocuklarıyla birlikte geldikleri zaman ellerinde bulunan eşyaları yerleştirirken bagajı açma sorunu. Citroen C4 Grand Picasso anahtar kumandasından elleriniz doluyken de tek tuş yardımıyla kolayca otomatik olarak açılmasını sağlıyor. Aynı zamanda park ettiğiniz otomobilinizin bagajını açarken yüksekliği kısa olan yerlerde bagaj kapısı sabitleme özelliği de yine aynı yerden yapılmakta.

Citroen C4 Grand Picasso’da sadece bagaj için sadece kolay açılım seçeneği yok aynı zamanda anahtar çantanız veya cebinizdeyken otomobilin kapısını açmak istediğinizde sizi anahtar bulma sıkıntısı da yaşatmamış oluyor. Unutmamak gerekir ki biz kadınların kalabalık çantalarında son dakikada anahtar arama maceraları hep can sıkıcıdır.

Teknoloji parmaklarınızın ucunda

Gelelim sürücü koltuğu ve ön konsolda sunulan teknolojilere. Sürücü koltuğuna ilk oturduğunuzda direksiyon arkasında bulunan vitese alışmak biraz zamanınızı alabilir. Bizim direksiyondan vitesli ilk otomobil testimiz olduğu için ilk gün biraz zorlandık. Eliniz refleks olarak sağ orta bölüme gidiyor ama belli bir süre sonra alışıyorsunuz. Sonrasında bir diğer alışık olmadığınız özellik ise gösterge panelinin direksiyonun arkasında değil orta konsolun üst bölümdeki 12 inçlik LED bir ekranda bulunması. Bu değişiklikle sürüş sırasında hız vb. ayarlarınıza dikkatiniz dağılmadan sürüş kontrolünüz sırasında göz takibiyle gerçekleştirebiliyorsunuz.

12 inçlik LED ekranlı gösterge panelinin yanı sıra yine orta konsolda bulunan 7 inçlik ekrandan klima, radyo, ses, navigasyon ve diğer ayarlarınızı dokunmatik olarak gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu ekrandan geri görüş kamerası sayesinde park sırasında otomobilinizi rahatça park edebilirsiniz.

Küçük eşyalarınızı dert etmeyin!

Ön konsoldan bahsetmişken otomobilin içerisinin ferahlığını artıran bir diğer özellikte ön cam konumlandırılması, her otomobilde bulunan klasik sürücü ve yolcu ön güneşlikleri hareket ettirilip ileri geri formlarında konumlandırılabiliyor. Gün ışığından daha fazla yararlanmak istediğinizde parmağınızın ucuyla güneşliğinizi geriye doğru çekmeniz yeterli. Nerden bilebilirsiniz belki yanınızda yolculuk yapan eşiniz bu akşam yıldızları daha çok görmek istiyor. Aydınlık alanlardan bahsetmişken arka kısımda bulunan geniş cam tavanı ayarlanabilir tavan perdesiyle yolculuk sırasında arka koltuklarda seyahat eden çocuklarınız için 4 kademede kapatabilirsiniz. Çocuklar otomobilde yolculuk yapmayı çok severler,  onları gündüz yolculuklarınızda güneşten korurken aynı zamanda bulutlara bakma konforundan da geri bırakmamış olursunuz.

 

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ