Hyundai Tucson ile ‘önce güvenlik’

Ailelerin otomobil tercihlerinde önce güvenlik sonra konfor ve diğer detaylar geliyor. Bu ay Bebek Muhabbeti 2z Aynası sayfalarının konuğu, Hyundai Tucson N Line modeli ‘önce güvenlik’ diyen ailelerin SUV tercihlerini değiştirecek detayları sayfalarımıza taşıdık.

Yazan: Eda TAŞKIRAN

Hyundai’nin kompakt SUV’u sportif donanıma ve 1,6 litrelik benzinli motor sahip Tucson’un N Line modeli ile sizlerleyiz. Hyundai, Tucson modeli ile dış tasarımında gerçekleştirmiş olduğu dikkat çekici değişimle birlikte, gelişmiş sürüş destek sistemi ve güvenlik özellikleri gibi akıllı teknolojileriyle kullanıcıları için her anı unutulmaz kılmayı hedefliyor.

Tucson ile ilk karşılaştığınıza dikkatinizi çeken gizli aydınlatma teknolojisine sahip Parametrik Led Gündüz Farları, keskin hatlar ve geometrik formlar oluyor. İstanbul’a yolu düşünler bilir, ışıkları yanınca gecesi bir başka güzeldir, aynı Tucson’un da İstanbul gibi farlarını açtığında gece görünümündeki detayları ayrı güzel. Belki daha sonra sadece gece sürüşü ile ilgili deneyimlerimizi aktaracağımız bir test yazımızla sizlerle oluruz.

Tucson ile ilk defa parametrik tasarım öğelerini kullanan Hyundai, estetik olarak SUV dünyasında ayrışmayı sağlıyor. Bu farkı bizler Tucson ile yolculuk yaparken trafikteki diğer araçlardan yönelen bakışlarla anlamış olduk. Sürüş deneyimi sağladığımız Tucson 1.6 Turbo N Line modeli ile ilgiyi fazlasıyla üzerimize çektik.

İç mekanda şık ve sportif detaylar

Otomobil içerisinde en sevdiğimiz özelliklere gelecek olursak özellikle sinyal kollarında devam eden kristal görünümdeki parametrik doku ve kapı kollarından kokpit üzerine devam eden çizgilerle iç mekân şıklığını tamamlamış. Yine kokpitten devam ettiğimizde 10,25” siperliksiz dijital gösterge bilgi ekranı ve ön konsolda bulunan 10,25” dokunmatik ekran ile vites topuzu yerine orta konsolda yer alan düğmeler sayesinde teknolojik görünümün yanı sıra yolculuk esnasında kendinizi ferah bir alanda hissediyorsunuz. Ön konsolda siyah zemin üzerine kırmızı detaylar hakim. Kapı kollarında ve koltuk yanlarındaki kırmızı dikişlerle sportif görünümü yansıtıyor. Ekran ve vites konsolunun arasında kablosuz şarj alanı ve iki adet USB girişi bulunuyor. Klima sistemi tamamen dokunmatik.

Güvenli yolculuk başlıyor

Tucson’da en çok dikkatimizi çeken bir diğer nokta; sağa veya sola dönüşlerde sinyal verdiğinizde dijital gösterge bilgi ekranında beliren kör nokta görüntüleme asistanı ile güvenli ve kolay geçişler yapabiliyorsunuz. Güvenlikten bahsetmişken özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar, yorucu iş temposu içerisinde bir yerlere yetişmeye çalışırken ister istemez dikkat dağılabiliyor, bu gibi durumlarda Hyundai SmartSense aktif güvenlik sistemi ile kontrolsüz şerit değiştirmeyi engelleyerek, kör noktadaki araçlar için sizi uyarıp, kazalardan kaçınmanız için otomatik frenleme yaparak olası tehlikelerin önüne geçmiş oluyor. Bu özellik çocuklu ailelerinde ihtiyacını büyük ölçüde karşılıyor. Çocuklu ailelerden bahsetmişken, elleriniz doluyken anahtardan otomatik açılabilen akıllı bagaj kapağı ile ailelerin vazgeçilmez olan eşya taşıma derdine son verecek genişlikte bagaj hacmi bulunan Tucson N Line, arka koltuğa bir şey koyduğunuz zaman bilgi ekranı otomobilden inmeden önce sizi uyarıyor. Bu da çocuklu aileler için oldukça can kurtarıcı bir özellik.

Tucson’da, arka koltukta seyahat edenler için diz mesafesi oldukça geniş, ayrıca tavanın neredeyse tamamında yer alan panoramik sunroofu açtığınızda yolculuklarınızı daha da ferah bir alanda yapabiliyorsunuz.

Moduna göre seçim senin

Tucson 1.6 Turbo N Line testimizi sonlandırmak için otomobilden çıkma vakti geldiğinde son kez dışarıdan baktığımızda şu özellikleri söylemeden geçemeyeceğiz; LED sinyalli ve keskin hatları bulunan yan aynalar, MFR LED ön farlar, 19” N Line tasarım alaşım jantlar ve geometrik kesim detayları bulunuyor.

Hyundai Tucson 1.6 litrelik benzinli motor N Line donanımında, 7 vitesli çift kavramalı şanzıman, 4 tekerlekten çekiş bulunuyor. Dört tekerlekten çekiş sayesinden özellikle ilk kalkış sırasında motor gücünü hissettiriyor. Üç ayrı sürüş modu bulunuyor; ECO, Sport ve Normal mod. Kendi yolculuk rotanıza ve istediğiniz performansa göre modunuzu siz belirleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ