Yolculuk rotanız belli mi?

Gençlere ve ailelere hitap eden Hyundai İ20 Active, bu yaz keyifli ve konforlu bir yolculuk için iyi bir seçenek. 2z Aynası sayfalarımızda otomobilin tüm ayrıntıları sizleri bekliyor!

Yazı: Şeyma Taşkıran   Fotoğraf: Eda Taşkıran

Tatil planları hazır ve yolculuk için gün saymaya başladınız! Otel rezervasyonu, bavul hazırlıkları hatta hangi gün ne giyineceğinizi dahi planladınız ancak ulaşım konusunda hala kararsızsanız, 2z Aynası Temmuz sayımız için test ettiğimiz Hyundai Yeni İ20 Active’e bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Kışın gezmek için planlar genel olarak yakın mesafelerde gerçekleşirken yaz aylarında şehir merkezinden uzakta özgür olabileceğimiz yerlere kaçmak için an kolluyoruz. Hal böyle olunca yeni bir otomobil alma ya da mevcut otomobili değiştirme planları gündeme geliyor. Bu nedenle otomobil satışlarında genel olarak yaz aylarında ciddi artışlar yaşanıyor. Hyundai İ20 Active hem bütçenizi zorlamayacak hem de rahat bir yolculuk için ideal bir otomobil.

Genç sürücülerin yanı sıra iç mekanın geniş ve konforlu olması aileler için de uzun yolculuklarda tercih edilebilirliği artırıyor. Bakalım yolculuğumuz nasıl geçmiş?

Hyundai İ20 Active’i ilk teslim aldığımda dinamik görüntüsü ile B segmentindeki rakiplerine göre hyundaii20activeseymataskiranoldukça farklı bir dış tasarıma sahip olması dikkatimizi çekti. 2z Aynası video çekimlerimizde ‘ilk bakışta ne düşündük’ sorusunda Eda ile otomobilin SUV olup olmadığı hakkında kafamız oldukça karıştı ve en iyisi kaydı sonlandırıp yolculuğa devam edelim dedik. Sonuçta bizler otomobil test editörleri değiliz ve ilk bakışta otomobilin kimliğini çıkaramıyoruz. Neyse ki teknoloji imdadımıza yetişti de SUV görünümüne sahip bir otomobil olduğunu öğrenip kafa karışıklığını sonlandırdık.

2z Aynası otomobil testlerimiz kadın gözünden olması nedeniyle markadan özellikle otomobilin otomatik şanzımanını test için istedik. Ancak, Yeni Hyundai İ20 Active’in 1.0 lt T-GDI 6 ileri manuel şanzımanı birçok sürücünün aradığı özellikleri bir araya toplamış. Kadın gözünden otomobilde ise teknik detaylar değil, rahat bir yolculuk ve konfor ön planda olduğu için bizler 1.4lt otomatik benzinli İ20 Active ile yola çıktık. 

Yüksek ve havalı

hyundaii20activeedataskiranHafif bir SUV otomobil görüntüsüne sahip olan Hyundai İ20 Active, iddialı bir duruşu var. Sis farlarının belirginliği, LED ön farları, ön koruma plakası ve altıgen sportif ızgara ile dinamik bir görünüme sahip. Tavan rayları ve ilk bakışta kendini belli eden özel tasarım 17 inç jantları ile SUV havasını estirmeye devam ediyor. Biz kadınlar her zaman detaycı olduğumuz için dış tasarımda en çok hoşumuza giden ayrıntılar; yakıt depo kapağının tasarım ve renginin yanı sıra çamurluklar, tampon ve yan eteklerde mat siyah renkli plastik malzemenin kullanılması. Bu güzel detay açıkçası otomobile oldukça genç ve dinamik bir hava katmış.

İç mekan konforu

Bakalım içeride durumlar nasıl? Hyundai İ20 Active iç mekanda kaliteli malzemeler kullanılmış. Parlak siyah renginin hakim olduğu ön konsolun yanı sıra kapı kolları gibi detaylarda krom malzemeler kullanılarak farklı bir görünüm sağlanmış. Bu detaylar biz kadınlar için tabii ki oldukça önemli! Üst orta konsolda yer alan güneş gözlüğü bölmesi, konsol tipi kol dayama (aynı zamanda içerisindeki bölmeye küçük eşyalarınızı koyabilirsiniz), orta konsolda bulunan bardak bölümleri, kapı kollarındaki eşya gözleri dağınıklığı ortadan kaldırmak ve kolay erişim için oldukça yeterli.

Biz önce rahat bir yolculuk yaparken, arka tarafta da keyifler oldukça yerinde geniş diz ve baş mesafesi, arka koltukta yolculuk yapanların rahat etmesini sağlıyor. Bu nedenle çocuğunuzu otokoltuğuna yerleştirirken daracık mesafede yorulmadan kolayca işlerinizi halledebilir ve çocuğunuzla birlikte arkada keyifle yolculuk yapabilirsiniz. Koltuk mesafeleri bu kadar rahatsa bagajı kesin küçüktür gibi bir düşünceniz varsa yanılıyorsunuz çünkü Hyundai İ20 Active bagaj hacmi de oldukça yeterli. Arka koltukların tek bir dokunuşla katlanabiliyor olması da bagajınızı dilediğiniz gibi genişletmenize yardımcı oluyor. Söz konusu tatil olunca biz kadınlar gerekirse 10 saatlik yolu kucağımızda valizlerle gideriz ancak isteğimiz ayakkabıları yanımıza almadan gitmeyiz. Ancak bu otomobilde yer sıkıntısı olmadığı için kucağınızda valizle gitmenize gerek yok.

Bizim yolculuğumuz ortalama bir saat sürecekken muhteşem İstanbul’un dur-kalk trafiğiyle biran da üç saate çıktı. Tabii bu sırada Eda ile otomobilin neredeyse her detayını da inceleme fırsatımız oldu. Direksiyonda benim olduğumsüre boyunca Eda’nın telefon görüşmesi yapması kısa bir süre de olsa yalnızlığın,trafik çilesiyle harmanlamasına 7 inç dokunmatik ekranlı müzik sistemi imdadıma yetişti. Ardından Eda’nın önceden USB’ye attığı uzun yol müziklerini dinleyerek trafik çilesini biraz hafiflettik.

Teknolojik rahatlık

Hyundai İ20 Active’de CD, DVD ve MP3 çalar özelliği de buluyor. Uzun bir yolculuktasınız ve biraz dinlenmek istediğinizde istediğiniz filmi takıp izleyebilir, yolculuğa kısa bir mola verebilirsiniz. Bilmediğiniz yollarda imdadınıza yetişen navigasyon programı ve Türkiye haritası da yolculuğumuzda oldukça işimizi gördüğünü söyleyebilirim.

Son olarak otomobilin yokuşlarda ki performansından da bahsetmeden geçemeyeceğim. Dik yokuşlar benim diyen şoförün dahi kimi zaman kabusu olabilir. Hyundai İ20 Active de bulunan yokuş kalkış desteği ile yokuşlar dert olmaktan çıkıyor. Sitatik viraj aydınlatma özelliği ile dar sokaklardan dönerken kör nokta ve karanlık alanlara aracın hareket yönüne daha fazla ışık yansıtarak işinizi kolaylaştırıyor. Elektrikli dış aynalar, otomatik açılıp-kapanma özelliğiyle otomobiliniz park halindeyken dışarıdan gelecek olası hasarların önüne geçiyor.

Biz Hyundai İ20 Active ile keyifli ve eğlenceli bir yolculuk geçirdik. Otomatik şanzıman olmasının yanı sıra otomobilin yakıt sarfiyatı oldukça ekonomik, bir de fiyatı sahip olduğu özelliklere göre ulaşılabilir düzeyde diyebiliriz… Vites geçişlerini hissettirmeyen otomobilde dış sesi neredeyse hiç duymuyorsunuz. Bu detaylar da uzun yolcuklardan keyif almak için oldukça önemli.

Tatil yolcuğunuzda ve şehir içinde lütfen emniyet kemerlerinizi takmadan yola çıkmayın! Kaza saniyeler içerisinde gerçekleşir ancak sonucu ömrünüze mal olabilir… İyi tatiller…

 

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ