Bagajına ikiz sığan otomobil

Özellikle kalabalık aileler için iyi bir tercih olan Seat Alhambra ile konforlu ve teknolojik bir yolculuğu sizler için deneyimledik…

Yazı: Şeyma Taşkıran Fotoğraf: Eda Taşkıran

Yaz sıcaklarıyla birlikte sizler için keyifli bir otomobil testi gerçekleştirdik. Aile otomobili olarak adlandırabileceğimiz Seat Alhambra ile rahatlığın yanı sıra teknolojik bir yolculuk yaptık. İlk bakışta oldukça uzun ve hantal görünen otomobil, gaza ilk dokunduğunuz anda ‘yanlış düşünmüşsün, keyifli bir yolculuk seni bekliyor’ hissini veriyor. 1.4 lt turbo beslemeli TSI benzinli motora ve 6 ileri otomatik şansına sahip Seat Alhambra, heybetli duruşunu motor gücüyle de gösteriyor. Sportif çizgileri ön bölümde  yakalayan otomobilin LED stop lambaları ve standart olarak sunulan otomatik önfar sistemi gece yolculuklarında önünüze çıkabilecek tüm engelleri size gösteriyor. 

Seat Alhambra konfor ve teknolojisiyle bizi oldukça etkilediancak en beğendiğimiz özelliğini soracak olursanız, bagaj hacminin oldukça geniş olması. Eğer çocuğunuz yoksa ve Seat Alhambra ile yolculuk yapacaksanız, arkaya bir yatak atıp karavan otomobile de çevirebilirsiniz. Tabii ki bu gerçekleştirmesi mümkün olmayan bir öneri çünkü her yolculukta önce emniyet diyoruz ve sürücü koltuğunda da olsanız yolcu koltuğunda da olsanız kemerlerinizi bağlamadan yolculuğa çıkmıyorsunuz.

Çocuklu ailelerin en büyük problemlerinden biri, yolculuğun kısa ya da uzun olması değil, bebek arabası ve çocukların eşyalarının bagaja sığıp sığmayacağı oluyor.

Seat Alhambra aileler için bu sorunları ortadan kaldırıyor. Yükleme alanın alçak olması, 2.340 lt’lik bagaj alanı ve anahtardan açılıp, bagaj kapısında bulunan tek bir düğme ile otomatik kapanabilen otomatik kapısı sayesinde işleri oldukça kolaylaştırıyor.

Biz test sürüşümüzde valiz veya puset yerleştirmek yerine bagajın içine girdik ve ‘bakalım bagaja ikiz sığıyor mu?’ dedik. Gerçekten sığıyormuş, oldukça rahat bir şekilde oturup poz vermenin yanı sıra muhabbete daldığımızı fark ettik. Bagajın etkisinden yavaş yavaş uzaklaşıp, Seat Alhambra’nın kısaca çocuklu aileler için uzun yolu kısaltacak bir genişliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. 

Teknolojik bir otomobil olduğunu yazımızın başında da bahsetmiştim. Kumandadan otomatik açılan yan kapılar aynı zamanda ön konsolda bulunan düğmelerden de açılıp kapanabiliyor. Sürgülü kapısı bulunan otomobillerde genel sorun arkada oturan yolcuların

kapıları açması ya da kapası olabiliyor. Seat Alhambra’da park ettiğiniz gibi tek bir tuşa dokunmanız yeterli. Ayrıca otomobilde sadece sürücü ve yanındaki yolcu değil arka bölüme seyahat edecek yolcular için de klima ayarı bulunuyor. Arka koltukların hepsi birbirinden bağımsız bir şekilde hareket edebiliyor. Ön koltukların sırtında bulunan servis masaları ile de arka koltukta seyahat eden çocuklarınız keyifli atıştırmalıkların tadını çıkarabilir. 

Seat Alhambra ile kalabalık yolculuk aileler için de iyi bir seçenek. Bagaj bölümünde bulunan koltukları kolayca açtığınız zaman 7 kişilik olan otomobilin en arka sırasında da yolculuk rahat. Üçüncü sırada yer alan koltuklar açıldığında tabii ki bagajda belirgin bir küçülme oluyor. Tüm güzellikler bir arada olmaz deyip, yolculuğumuza kaldığımız yerden devamedebiliriz.

Gelelim ön konsol ve sürücü bölümüne. Dokunmatik ekran ile telefonunuzu otomobile bağlayıp, yolculuk sırasında görüşmelerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bir de gaz pedalının konumlandırılması uzun yolculuklarda ayağınızın hareketini kolaylaştırıyor. Bu belki küçük bir detay ancak bizim için oldukça dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklu aileler yolculuk sırasında bir yandan

çocuklarının isteklerini yanıtlamak bir yandan dayolculuğa devam etmeleri gerekiyor. Seat Alhambra da yer alan sistem, otomobilinizin etrafına yaklaşanları algılıyor ve sizi uyarıyor. Bu sistem sayesinde küçük dalgınlıkların yaratacağı küçük kazalara karşı önlem almış oluyorsunuz. Direksiyonda yer alan kolay kullanım düğmeleri ilegözünüzü yoldan ayırmadan müzik ayarlarını, telefon görüşmelerinizi yapabilirsiniz. Kol dayama bölümünün ileri geri hareketlerle ayarlanabilmesi ve içerisinde geniş bir alana sahip olması küçük eşyalarınıza yer açıyor. Geceleri iç aydınlatmayı dikiz aynasının ön bölümünde yer alan düğmelerden isteğinize göre ayarlayabilirsiniz. 

Geniş bir otomobil ve içerisinin karanlık olacağını düşünüyorsanız Seat Alhambra bu nokta da bizi yanılttı ve açılabilir cam tavanıyla ferah ve eğlenceli bir yolculuk sizlere eşliyor. Güneş beni rahatsız eder diyenler için de cam tavan perdesi otomatik olarak yer alıyor.

Bagajı geniş, iç detayları konforlu, arka koltukta yolculuk rahat peki, bu otomobilin çok yakıyor mu? Bu soruya da yanıtımız, otomobil tüm bu özelliklerinin yanı sıra yakıt konusunda ortalama özelliklere sahip. Kısa mesafelerde istenilen düzeyde hızlanması, fren mesafesi ve yakıt ekonomisinde bizleri memnun etti. Bizim aradığımız özellikler ise park sensörüyerine geri görüş kamerası olsa geniş bir aracı park etmek daha kolay olabilirdi, bir de dik yokuşlarda kaydırma yapmasına hemen alışamayabilirsiniz ancak otomobili tanıdıktan sonra sizde bu kadar da olsun diyeceksiniz. 

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ