RAHAT BİR YOLCULUĞA VAR MISIN?

Geniş ve güvenli bir yolculuk için Ford Grand C-Max iyi bir alternatif.

Yazı: Şeyma Taşkıran Fotoğraf: Eda Taşkıran

Mart sayımızla birlikte Bebek Muhabbeti okuyucularımız için 2z Aynası sayfalarımızda kadın gözünden otomobil testlerine yer vereceğiz. Dergimizin Dijital Yayın Koordinatörü Eda Taşkıran ile birlikte otomobilleri test edip, kadınların merak ettiği detayları sizlerle paylaşacağız. Öncelikle köşemizin adı neden mi İkiz Aynası? Eda benim ikiz kardeşim ve genel olarak ikizlere ilk sorulan “Birbirinize çok benziyorsunuz, her şeyiniz aynı mı?” sorusunun yanıtının görüntü de olan benzerliğin detaylarda değiştiğini göstermek.

2z Aynası’nın ilk otomobili Ford Grand C-Max. Baştan uyaralım, yazımızda otomobilin teknik detaylarının yanı sıra biz kadınların öncelikle merak ettiği konfor ve küçük ayrıntıları inceliyoruz. Zaten teknik detayları firmanın iletişim adreslerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Ford Grand C-Max’in 1.5 benzinli otomatik şanzımana sahip modelini test ettik. İlk görüşte oldukça uzun gelen bu otomobil, kullanım sırasında sağladığı rahatlıkla bu ön yargımı kısa sürede kaldırdı. Hatta otomobili park edip tekrar uzaktan bakıncaya kadar 7 kişilik bir otomobil kullandığımı unuttum diyebilirim. Malum İstanbul trafiği ve kadın sürücü olmak hepimizin ortak problemi. Ford Grand C-Max ile sürüş sırasında karşılaşılabilecek birçok problemi sorunsuz atlattım. Sağ ve sol aynada bulunan kör nokta uyarı ve çapraz uyarı sistemi ile aniden yanımda biten araçları hem sesli hem de görüntülü olarak kolayca fark etmek mümkün. Direksiyon simidinin hemen arkasında yer alan ve sürüş esnasında dikkatinizi dağıtmadan kontrol edebileceğiniz ekran sayesinde, otomobilinizin çevresine yaklaşanların mesafesini takip edebilirsiniz.

Önce güvenlik

Sadece otomobil kullanırken değil, yolcu koltuğunda otururken de ilk dikkat etmemiz gereken şey güvenlik! Ford Grand C-Max’de güvenlik ilk sırada yer alıyor. Otomobil içerisinde bulunan sadece sürücü ve yanındaki yolcu değil, arka koltukta seyahat edecek yolcuların da kemerlerinin takılı olup olmadığını sesli uyarının dışında ekrandan kontrol edebiliyorsunuz. Bu sayede çocuklu aileler arka koltuğa kolaylıkla hakim olabilir.

Ford Grand C-Max’in ön konsolunun oldukça sportif bir dizaynı var. Direksiyon simidinde yer alan kontrol düğmeleri seyir sırasında gözünüzü yoldan ayırmadan konforunuzu artırmanıza yardım ediyor. Orta konsolun üst bölümünde yer alan 8 inçlik renkli dokunmatik ekrandan müzik seçebilir, telefon görüşmelerinizi gerçekleştirebilir, klima ayarlarını değiştirebilir yada navigasyon ile yolunuzu kolayca bulabilirsiniz. Ancak bu ekranı yanınızdaki yolcunun kontrol etmesinin daha güvenli olacağını öneririm.

Geniş bagaj hacmi

Aileler için ideal bir otomobil olan Ford Gran C-Max, gençler için de güzel bir alternatif. Sonuçta bizler de her yere kalabalık arkadaş gurupları halinde gidiyoruz. 5 kişiklik kullanımda geniş bir bagaj hacmi bulunan Ford Grand C-Max ile kış aylarında kayak sporuna ilginiz varsa, board ve kayaklarınızı geniş bagajına kolaylıkla sığdırabilir, yaz aylarında da bavul sınırlamasını düşünmeden istediğiniz kıyafetlerinizi yanınızda götürebilirsiniz.

Gelelim Ford Grand C-Max’in sürüş konforuna. Otomobil, dış sesi içeriye oldukça az yansıtıyor. Bizim test ettiğimiz Ford Grand C-Max, benzinli otomatik şanzıman olması nedeniyle vites geçişlerini neredeyse hiç hissetmedik. 7 kişilik bir otomobil olmasına rağmen yol tutuşu düşünülenin aksine oldukça iyi. Özellikle belli bir hızın üzerinde virajları dönerken, savrulma hissetmiyorsunuz ve şerit tanıma özelliği sayesinde siz şeritten çıktığınız anda otomobil sizi sesli ve direksiyondan titreşimli olarak uyarıyor. Bu uyarılara ilk başta alışamasanız da uzun yol sürüşleriniz de anlık bir dalgınlığınızı önleyecek, oldukça hassas bir güvenlik önlemi.

Dik yokuşlar dert değil!

Ford Grand C-Max’in en sevdiğim özelliği dik yokuşlarda kaydırma yapmaması. İstanbul’da Fulya sokaklarının meşhur dik yokuşlarını sanırım bilmeyen yoktur. Ford Grand C-Max’i test için aldığım ilk gün bu dik yokuşlardan birine mecbur otomobili park etmem gerekti. Açıkçası otomobili henüz iyi tanımıyordum ve otomatik şanzıman olsa da işimi garantiye alıp el frenini kullanacaktım. Ancak, geri park sırasında otomobilin bir santim dahi kaydırmaması oldukça şaşırttı. Hatta Eda’ya dönüp ‘nasıl yani?’ dediğimi hatırlıyorum. Çünkü daha öncesinde aynı sokağa park ettiğim birçok otomobil oldukça stres yaşamama sebep olmuştu.

Bakalım Ford Grand C-Max’in benim gözümden kaçan Eda’nın dikkatini çeken neler var?

Biliyorsun ki ben senin kadar teknik detayları hiçbir zaman sevemedim. Bu yüzden her şeyde olduğu gibi otomobil testinde de benim için öncelik küçük detaylar.

Sırt çantamı bagaja yerleştirmem gerektiği için Ford Grand C-Max’in ilk olarak bagajını inceleme fırsatım oldu. Bagajın kumandadan otomatik açılıp, kapanması etkileyiciydi. Neden mi? Biz kadınların sürekli ellerinde bir şeyler vardır ve hem onları tutup, hem bagajı açıp kapamak bizler için işkenceye dönüşebiliyor. Ford Grand C-Max bu konuda biz kadınların işini oldukça kolaylaştırmış. Ve yolculuk başlasın!

Güzellikler ayrıntıda gizlidir!

Ford Grand C-Max’in açık renk iç döşemesi, kış aylarında güneşsiz havalarda bile otomobilin içersinde daha ferah bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Aynı zamanda otomobilin geniş bir cam tavanının bulunması yolculuğunuzu keyifli hale getiriyor. Güneşli günlerde dilediğiniz zaman tek bir tuş ile güneşliği kapatabilirsiniz. Küçük detaylar önemlidir demiştim birde küçük kapakları açtığınızda içerisinde derin gözler bulunuyorsa bu daha da harika. Ford Grand C-Max, sürüş sırasında bizleri gözlük arama derdinden kurtarıyor. Dikiz aynasının hemen üzerinde bulunan gözü açıp, gözlüğünüzü yerleştirebilirsiniz. Aynı zamanda kol dayamasının altında bulunan gözün içerisindeki USP girişleri en büyük can kurtarıcıları. Sizin de yanınızda benim kardeşim gibi 7/24 telefonla ilgilenen bir insan varsa o girişlere çok ihtiyacınız olacak. Ford Grand C-Max’in küçük eşya gözleri de oldukça yeterli. Orta konsolda el freninin yanında bulunan ayarlanabilir eşya bölümü oldukça kullanışlı. Kapı kollarında yer alan bölümler ve torpido genişliği de yeteli ebatlarda. 

Ford Grand C-MAx’in ileri-geri hareket ettirilebilen arka koltuklarında rahatça yolculuk yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızla kalabalık bir yolculuğa çıkacaksanız, otomobili 5 dakika gibi kısa bir sürede 7 kişilik hale getirebilirsiniz. İlk yapmanız gereken, arka koltuğun orta bölümünü sağ koltuk içerisine yerleştirip, koridor oluşturmak. Ardından bagajı açıp, kırmızı bölümleri kendinize doğru çekerek, arka koltukları kaldırabilirsiniz. Yapmanız gereken sade bu kadar. Tabii arka koltukların açılmasıyla bagaj hacminizi minimum seviyeye düşürmüş olacaksınız.

Aileler için iyi bir tercih

Bu otomobil, çocuklu aileler için iyi bir seçim olabilir. Arka kapıların sürgülü olması çocuklarınızı oto koltuklarına rahatça yerleştirmenizi sağlıyor. Ayrıca, dikiz aynasının üst kısmında bulunan çocuk aynası ile sürüş sırasında minik yaramazları kolayca takip edebiliyorsunuz. Yine arka koltukta bulunan açılabilir servis masaları ile yolculuğunuzda keyifli atıştırmalıklar ekleyebilirsiniz. Ford Grand C-Max’in sürgülü arka kapıları sayesinde yanınızdaki araca veya bir duvara yakın park etmek zorunda da kalsanız kolaylıkla otomobilin içerisinden çıkabiliyorsunuz.

Ford Grand C-Max için bizim söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar.
Bir sonra ki farklı bir otomobil testiyle görüşmek üzere…

 

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ