Otomobile de makyaj yakışır

Seri, cimri ve geniş. Evet, sanırım bu üç kelime bir otomobilden beklenenleri özetliyor. Yeni Peugeot 2008’in makyajlanmasının ardından gelen yenilikleri ve kadın gözünden birçok küçük önemli detayı 2z Aynası sayfalarımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Yazı: Eda Taşkıran/ Şeyma Taşkıran

Aralık sayımızın 2z Aynası konuğu Yeni Peugeot 2008 ile sizlerleyiz. Biz test süresince oldukça keyifli ve güzel deneyimler yaşadık, şimdi sıra geldi tüm detayları sizlerle paylaşmaya. Test sırasında sosyal medya hesaplarımızdan Yeni Peugeot 2008’in tanıtım videosunu sizlerle paylaşmıştık. Sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiğiniz beğeni ve yorumlar ile test videomuzu ve yazımızı merakla beklediğinizi biliyoruz. edataskiran_seymataskiran

Aralık sayımızla birlikte 2z Aynası sayfalarımıza bir yenilik daha getirdik, gerçekleştirdiğimiz tüm otomobil testlerimizin videosunu YouTube kanalımızdan izleyebileceksiniz. Dergimizin Dijital Yayın Koordinatörü Eda Taşkıran ile birlikte otomobillere kanalımızdan kadın gözünden yorumlamaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın!

Gelelim makyajlanmış Yeni Peugeot 2008’e. Bundan iki yıl önce Peugeot’un ödüllü şanzımanı EAT6 Puretech teknolojisi ile Çanakkale’de tanışmıştım. Genelde sayfalarımızda teknik özelliklere çok fazla yer vermiyoruz ancak bu detay biraz önemli. Çünkü Peugeot yeni şanzımanı ile otomatik versiyonlarında geçmiş yıllarda yaşadığı en büyük problem olan hızlanmalardaki yığılma, vites geçişlerinin hissini ve yokuşlarda kaydırma problemini neredeyse sıfıra indirdi. Evet, biraz fazla iddialı bir cümle kurduğumun farkındayım ancak Peugeot’un eski şanzımanı ve yeni EAT 6 Puretech şanzımanlı birçok otomobilini test etmiş bir kadın olarak, tüketici şikayetlerine yüzde 100 yanıt veren bir teknoloji sunduğunu söyleyebilirim. Bu şanzımanın bir diğer özelliği de yakıt tüketimine sağladığı olumlu etki. Biz Peugeot 2008’in 1.2 lt Puretech Turbo motorlu EAT6 tam otomatik şanzımanlı modelini test ettik.

Yeni Peugeot 2008 ile ilk tanıştığımızda, kendi çizgisini bozmadan makyajlandığı hemen dikkatimizi çekti. SUV olarak kendi segmentinde oldukça önemli bir giriş yapan 2008’in kaputu kısaltılıp, yükseltilmiş ve ön ızgarada değişiklik yapılmış. Artık Peugeot logosu kaput üzerinde değil, ızgaranın tam ortasına yerleştirilmiş. Bu küçük ama güzel bir detay. Dış görünümde bir diğer yenilik ise Peugeot’un yeni otomobillerinde imza haline getirdiği arka stoplardaki pençe görünümü. Peugeot 2008 makyajlanmasının sonrasında daha sert bir görünüm kazanmış diyebiliriz. Kadın gözünden bakarken sert görünüm kazanmış bir otomobili beğenmiş olmamız size garip gelmeyecekçünkü maalesef ki birçok kadın artık trafikte daha sert görünümlü ve yüksek otomobilleri tercih etmek zorunda kalıyoruz. Çünkü maalesef ki trafikte kadın olmak hala çok zor.

Küçük detaylarla gelen konfor

Şimdi biraz da iç detaylardan bahsedelim. Yeni Peugeot 2008’in sürücü koltuğuna oturduğunuz an ilk dikkatinizi çeken, boyut olarak küçültülen direksiyon simidi. Manevraların rahat gerçekleştirilmesi, direksiyonu kavrayabilme açısından küçük direksiyon bizim sürüşümüze oldukça konfor kattı. Hemen ardından otomobili çalıştırdığınızda özellikle gece sürüşlerinizde keyifli bir görünüm sunan gösterge panelindeki mavi LED’ler biz kadınların küçük detaylara ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Aynı zamanda cam tavan kenarlarında bulunan mavi LED’ler de iç görünümde oldukça bütünleyici bir görünüm kazandırıyor.

Peugeot 2008’de bulunan geniş cam tavan otomobilde oldukça ferah ve geniş bir yaşam alanı sunuyor. Sadece cam tavan perdesini kapamak için kullanılan tuş, ön konsol üzerinde değil de el frenin üstünde bulunuyor olması, arka bölümde yolculuk yapan çocukların ulaşıp, kısa sürede kendilerine oyun haline getirebilir. Bu da sürücünün dikkatini etkileyebilir. Aynı zamanda kapı kolları, klima çevresi ve el freninde bulunan krom detaylar da ilgimizi çekti. Ön konsolda bulunan 7 inçlik dokunmatik ekran ile birçok özelliğe kolayca erişebiliyorsunuz. Yolculuğa başlamadan önce rotanızı navigosyon ile ayarlayabilir, telefonunuzu bağlayabilir ve yolculuk boyunca birçok özelliği hem direksiyondan hem de ekrandan gerçekleştirebilirsiniz. Tabii siz otomobili kullanırken ekranla çokta fazla ilgilenmenizi tavsiye etmiyoruz. 

 Hayat kurtaran park asistanı

                                           

Bizim Peugeot 2008’de en çok hoşumuza giden özellik ise otomatik park sistemi. Genel olarak kadınların otomobil konusunda parkla başı dertte. Neyse ki bizim park konusunda bir sorunumuz yok ancak kız arkadaşlarımızın otomobili ile bir yere gittiğimizde sırf park etmemek için vale hizmeti alıyorlar ya da bize ‘kızlar ben parkta sıkıntılıyım siz iki dakika park eder misiniz?’ diyip, anahtarı uzatmışlıkları var. Bu yüzden Peugeot 2008’deki park asistansı ile kız arkadaşlarımıza sesleniyorum, rahat bir nefes alabilirsiniz. Çünkü sadece otomatik park değil, otomatik parktan çıkma özelliği de bulunuyor. Park asistanı düğmesine bastığınızda orta konsoldabulunan ekranda parktan çıkma ya da park etme göstergeleri beliriyor. Siz ihtiyacınız olanı seçiyorsunuz ve ellerinizi direksiyondan çekerek sadece vitesi ileri geri konumlarına alıp, gaz pedalına dokunmanız yeterli. Sizler için otomatik parktan çıkma özelliğini kısa bir videosunu hazırladık. YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Arka bölümde rahatlık var!

Peugeot 2008 çekirdek aileler için oldukça uygun bir otomobil. Arka koltukta oturanlar için de geniş bir alan sunuluyor. Çocuklarınızın oto koltuğunu kolayca yerleştirebilirsiniz. Ayak mesafesi olarak geniş bir alana sahip olması, yolculuk sırasında oto koltuğunda bulunan çocuklarınızın ayaklarının sert hareketlerini ön koltukta oturanların hissetmesini de engelliyor. Bagaj hacmi de bir ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak boyutlarda. İki bölmeli olarak da kullanılabilen bagaj, yolculuklarınızda kolay yükleme ve taşıma imkanı sunuyor. Kolayca katlanabilen arka koltuklar sayesinde iki kişilik kayak tatilinde board veya kayaklarınızı bagaja yerleştirebilir ve yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Önümüzde sert bir kış bizleri bekliyor. Geçtiğimiz günlerde kış lastiği uygulaması başladı. Lastik değişiminizi yapmadan yola çıkmayın.

Son olarak, Yeni Peugeot 2008 Grip Control çekiş sistemi özelliğine sahip. Yani şu demek oluyor, orta konsolda bulunan düğme yardımıyla yol durumunuza göre sürüş modunuzu seçebiliyorsunuz. Biz kadınlar sürüş modundan çok otomobilin konforuna önem verdiğimiz için bu detayı çok sıkkullanır mıyız bilemem ama vites geçişlerindeki rahatlık, kaydırma yapmaması ve yakıt tüketimi konusunda oldukça cimri olan Peugeot 2008’i tercih etmemiz için yeterli sebepler olduğunu düşünüyorum. Sosyal medya ve YouTube kanalından bizi takip etmeyi unutmayın. 2017 yılında birçok yenilikle sizlerle bir arada olacağız.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ