Gülümse çekiyorum dedirten otomobil Yeni Citroen C3

Gençler, size güzel bir haberimiz var! Ekonomik yakıt tüketimi, uygun fiyat, kendinize özel renk seçeneği olan bir otomobilin bir de fotoğraf ve video çektiğini söylesek. Yeni Citroen C3 ile Sinop’tan Samsun’a yolculuğumuza bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Yazı: Şeyma Taşkıran

Yeni Citroen C3 ile Sinop İnceburun’da tanıştık. Anadolu’nun en kuzeyi olarak kabul edilen İnceburun, İstanbul’un trafik yoğunluğu ve seymataskiran_citroenc3
karmaşasından sonra doğal güzellikleriyle bizi kendine hayran bıraktı. Gözünüzün en son gördüğü noktaya kadar yeşil bir alan, masmavi denizin verdiği huzur ve sessizlik. Tam bu güzelliklerin arasında sıralanmış iki renk Yeni Citroen C3’ler bizleri bekliyordu.

Sinop’tan Samsun’a gerçekleştirdiğimiz yolculuk sırasında Sabahattin Ali’nin de ceza gördüğü dönemde kaldığı Sinop Tarihi Cezaevi’ni ziyaret ettik. Hayatımda ilk defa bir cezaevine giriyordum ve açıkçası bende hangi duyguları çağrıştıracağını bilemiyordum. Adım attığımız her noktada bir hikaye vardı, bugün müze olarak halka açık olan ceza evinin koridorlarında yürürken ürperten birçok gerçekle yüzleştiğimi fark ettim. Sabahattin Ali’nin koğuşu ise oldukça etkileyiciydi. Yatağı, sazı ve dolabının etrafındaki duvarlar, yazmış olduğu şiirlerle kaplıydı. Belki de birçoğumuz Sabahattin Ali’yi Kürk Mantolu Madonna ve Kuyucaklı Yusuf kitapları ile tanıdık. Halbuki bugün dillerden düşmeyen birçok şarkının sözlerinin kendisine ait olduğundan habersiziz. Gerçek bir hikayeye dokunmak keyifliydi ama her ne olursa olsun Sinop Tarihi Cezaevi’nden çıktığımda özgürlüğün asıl zenginlik olduğunu bir kez daha anladım…

bebekmuhabbeti_sabahattinaliYeni Citroen C3’e dönecek olursak. Citroen C3’teki değişimi uzaktan hemen fark ediyorsunuz. Citroen Pazarlama Müdürü Nebi Erbaş, gerçekleştirdiği sunumda Citroen’in dünya da değişime gittiğini ve “Ben artık ikonik bir marka olmak istiyorum” amacı ile 2020 yılına kadar kendine hedef koyarak, değişimin devam edeceğini belirtti. Yeni C3’ün faaliyet gösterdiği markalar arasında ilk 3’e gireceği iddiasıyla, dünya genelinde satış rakamlarını artıracağına inandıklarını açıkladı.

Citroen C3 gerçekleştirdiği değişimle mevcut müşteri kitlesini korumanın yanı sıra genç kitleye ulaşmayı hedefliyor. O zaman bakalım Yeni Citroen C3’te neler var?

Connectedcam özelliğiyle gelen Yeni Citroen C3, otomobil sektöründe bir ilki gerçekleştirdi. Fotoğraf ve video çekmek artık büyük küçük herkesin hayatının bir parçası haline geldi. Akıllı telefonların iletişimin yanı sıra sosyal medya kanalları ile hayatımızı yönlendirmeye başladığı günden bu yana neredeyse like ile yatıp, yer bildirimleri ile kalkıyoruz. Merak unsuru neredeyse artık yok denecek kadar az. Açarız telefonumuzu kim, nerede, ne zaman, ne yapmış 3 dakikada öğrenebiliyoruz. Şimdi tüm
bunlara ek olarak otomobilinizin de fotoğraf ve video çekebileceğini söylesek, ‘o kadar da değil’ diyeceğinizi biliyoruz. Evet, Yeni Citroen C3 Connectedcam özelliğiyle, dikiz aynasının altında bulunan entegre 120 derecelik geniş açılı, 16 GB dahili bellek ve GPS özellikleri bulunan kamerası ile tüm bu özellikleri gerçekleştiriyor. Aracınızın önünde bulunanları tek bir tık ile bir dakikalık video veya fotoğrafını çekebilirsiniz. Ücretsiz olarak App Store ve GooglePlay’den indireceğiniz ConnectedCAM Citroen uygulamasını wifi ile otomobilinize eşleştiriyorsunuz. Otomobilin çalışması ile kamera otomatik olarak devreye giriyor. Kısa bastığınızda fotoğraf, uzun bastığınızda 20 saniyelik video çekimi yapıyor. İstediğiniz anı kaçırmamanız için bastığınız andan 10 saniye öncesi ve 10 saniye sonrasını kaydediyor. Türkçe olarak kullanabileceğiniz uygulama ile çektiğiniz fotoğraf veya videolar anında citroenc_connectedcamtelefonunuza iniyor. Sonrasında sosyal medya hesaplarından paylaşım yapabiliyorsunuz. Ancak tüm bunları sürücü değil, yan koltukta oturan yolcunun gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu özellik tabii ki sadece eğlence için otomobile yerleştirilmemiş. Aklınıza selfie de çekebiliyor mu düşüncesi geçtiyse, tabii ki hayır. Otomobil kullanırken gerek telefon gerek diğer cihazlarla uğraşmak olası kazalara davetiye çıkarmak olduğunu unutmayın.

Yeni Citroen C3’ün en önemli teknolojik yeniliği olan ConnectedCAM, kaza durumlarında kanıt görevi görebilmesi açısından oldukça önemli bir uygulama. Darbeden 30 saniye önce başlayan ve 1 dakika sonra biten bir videoyu otomatik olarak hafızaya alıyor. Bu da olası kazalarda haklılık oranı ve kaza anını direk görüntülemenize yardımcı oluyor.

Kişiliğinizi yansıtın

Yeni Citroen C3’te otomobilinizi kendiniz tasarlamaya ne dersiniz? Bundan çok değil belki de 10 yıl öncesinde beyaz, siyah, gri ve kırmızı renklerinin dışında trafikte bir otomobil gördüğümüzde dikkatimizi çekerdi. Bugün ise bir otomobilin tavan rengi ve gövde rengini kendimiz seçip, rengarenk otomobiller ile trafiğe renk katabiliyoruz. 9 gövde ve 13 tavan rengi ile 36 farklı renkte Yeni Citroen C3 üretimi sağlanabiliyor.

Citroen C4 Cactus modelinde ilk olarak kullanılan airbump teknolojisi, yeni C3’te de opsiyonel olarak sunuluyor. Cactus modeline göre daha ince formlarda kullanılan Airbum teknolojisi, dış tasarımdaki yeniliğin yanı sıra darbe koruyucusu görevini üstleniyor. Çizilmeye dayanıklı kabukların içine kapatılmış 14 hava kapsülünden oluşan Airbump teknolojisi tavan rengine göre beyaz veya kırmızı çerçeveyle de hareketlendirilebiliyor.

İçerden detaylar

citroen-c3-detay-2-eİçeride de iç döşeme, koltuklar ve ön kolsolda 3 farklı renk seçeneğiniz bulunuyor. Bizim yolculuk yaptığımız Yeni Citroen C3’ün iç detaylarında kırmızı hakimdi. Döşemelerdeki kırmızı dikişler küçük ve güzel bir detay. Kapı kolların valiz sapı formundaki kayış tutamaklar ise fark yaratan bir yenilik. Orta konsolda yer alan iki telefonun da rahatlıkla sığdırabileceğiniz bölüm, 2 adet bardaklık, torpido genişliği ve kapı kollarındaki bölümler, küçük eşyalarınızı konumlandırmak için oldukça yeterli. 300lt’lik bagaj hacmi ise valizlerinizi ve çocuklarınızın eşyalarını yerleştirebilmeniz için oldukça yeterli. Yeni C3’te benimsenen temel iç mekan tasarım prensipleri, sade, birbirini takip eden ve yatay çizgilerle genişlik algısını artıran şekilde karşımıza çıkıyor. Araç içinde boydan boya uzanan yüksek konumlu kokpit ve az sayıdaki bu tonlar sayesinde ferah, pratik ve yolculara huzur veren bir iç mekan oluşturulmuş. Direksiyonun arkasındaki sade tasarımlı hız ve devir göstergeleri arasında benzin ve hararet göstergeleri ile dijital bilgi ekranı yer alıyor. Merkezde asılı olarak karşımıza çıkan 7” dokunmatik ekran ile teknolojik içerik de oldukça ön planda. Gösterge panelinin her iki yanında, havalandırma çıkışlarının ortasında ve kokpitin merkezinde yer alan krom detaylarla şıklık algısı artıyor.

Yeni Citroën C3, Türkiye’de düşük yakıt tüketimi, verimliliği ve çevreci özellikleriyle bilinen 1.2 litrelik benzinli ve 1.6 litrelik dizel motor seçenekleriyle 52 bin 250 TL’den başlayan rekabetçi fiyatla yollara çıkıyor. 

Renk seçenekleri, teknolojik yenilikler, sağladığı konfor ile Yeni Citroen C3, gençlerin dikkatini çekeceğe benziyor. Bakalım 2017 satış rakamlarıyla C3’ü takipte olacağız. 

yenicitroenc3basingezisi

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ