Annelik, anlatılmaz yaşanır…

2012 yılında hayatımın aşkına birlikte bir ömür yaşamaya evet dememle hayatım daha güzel bir hal almaya başladı. 2014 yılında 10 ay süren ilk gebeliğim harika geçti. Çok şükür, ne kusma, ne aşerme, ne tiksinme ne de bel ağrısı yaşamadım. Tüm bunlara maşallah diyorum. Doğumumu Ankara’da annemlerin yanında yaptım. 12 Ocak 2015 yer Gazi Üniversitesi, saat 10.50 spinal anestezi ile oğlum Çınar’ı dünyaya getirdim. Oğlumu ilk kucağıma aldığım an yaşadığım duygunun hiçbir tarifi yok. Düşünsenize sizden ve sevdiğinizden bir parça kucağınızda. Karnınızda birkaç milimken 51-52 cm bir bebek dünyaya getiriyorsunuz. Bazı durumlar için anlatılmaz yaşanır denir ya bence bu anlar için söylenmiş bir söz. Henüz bebeğiniz gözlerini açamıyor ama sizi, kokunuzu hissediyor ve kucağınızda sakinleşiyor. Allahım ne büyük mucize…

Çınar, solunum yollarında sıkıntı olması nedeniyle ilaç tedavisi görmesi gerekiyordu ve doğumdan sonra yaklaşık 2 hafta kuvözde kaldı. Uykusuzlukla da ilk bu dönemde tanıştım. Çevremdeki annelerin gebeliğim boyunca “Sinem bol bol uyu, bu günlerini arayacaksın” dedikleri zaman gelmiş çatmıştı. 2 saate bir Çınar’ı doyurmak için yoğun bakıma çıkıyordum, onu hastanede sürecinde eşimle hiç yalnız bırakmadık. Sütüm ilk başta gelmedi, sezaryen doğumlarda çok normal bir durummuş ama ben hiç pes etmedim. Her zaman gak dese meme guk dese meme mantığıyla Çınar’ı bu zamana getirdim. Şu an kendileri 25 aylık ve aramızda kalsın hala emiyor.

Loğusalık dönemimi, Çınar’ın kırkını vs her şeyi yaptıktan sonra Ankara’dan evimize döndük. Artık İstanbul’da gerçek anlamda oğlumla baş başa kaldık. Ne olursa olsun bebeğinizin bakışlarından size ne demek istediğini, neye ihtiyacı olduğunu anlıyorsunuz. Ben Çınar ile anneliğimi her zaman zirvede yaşadım. Onunla eğlendim, onunla suyun altında oyuncaklarıyla oynadım, onunla ek gıdaya geçtiği zamanlar buharda haşlanmış sebzeleri yedim. Ailem yanımda olmadığı için bebeğime tek başıma baktım ve bu nedenle eşime çok iş düşüyordu. Buradan eşime de çok teşekkür ediyorum, her zaman olduğu gibi bu zamanda da elim ayağım oldu. İyi ki varsın hayatım!

Evde tek başınıza olunca bebek arabasıyla dışarı çıkmak bana işkence geldi. Bu dönemde araştırmaya başladım. Esnek sling aldım önce Çınar’ı bir süre dışarıda kendime bağlayarak gezdim. Üstelik o kumaşın içinde Çınar, enteresan bir şekilde  huzurlu duruyordu ve keyifliydi. Büyüdükçe daha sonra ergonomik taşıyıcılarla taşımaya başladım. Artık bebek arabasını evde onu uyutmak için kullanmaya başlamıştık. Dışarıda nereye gitmek istersem özgürce gidiyordum. Hatta ev işlerini bile Çınar’ı takarak yapmaya başlamıştım. Derken eğlencesine beraber güzel keyifli zaman geçirmek için dans etmeye başladık. Sosyal medya da arkadaşlarımın isteği üzerine paylaşım yapıyorduk, derken Dance With Babies hayatıma merhaba dedi. Anne bebek dansı şu an dünyada 5 kıta da popüler olan bir dans. Türkiye Koordinatörümüz Nur Niyaz Bildik ile görüştük ve profesyonel anlamda dans eğitmeni olmak için harika bir adım attım. Bana en cazip gelen tarafı tamam dans etmekti ve bu çocukluğumdan beri istediğim bir şeydi ama o an için Çınar’la beraber yapacağız harika bir şey olacaktı. Eee hayatımda profesyonel anlamda ilk dans partnerim oğlum olacakmış ne güzel bir şey di mi? Dans ederken onu kimseye bırakmak zorunda kalmamak çok cazip gelmişti. Eğitim süreci, deneme dersleri derken 2 ayda Türkiye’de Dance With Babies (tabi artık adı değişti Joimove Babies) sertifikası alan ilk eğitmenlerden oldum. Dersler vermeye başladım, hem Çınar ile dans ediyordum hem de başka tanımadığım anne ve bebeklere de bu deneyimi yaşamaları için yardım ediyordum. Bu arada yeri gelmişken kısaca anne ve bebek içinde faydalarından bahsetmek istiyorum. Dans etmek, bebeğinizin öz saygısını, mutluluğunu oluşturmaya yardım eder. Hem anneyi hem bebeği aktif olma konusunda cesaretlendirir. Müzikle beraber hareket ettiğinizde ve ritim tuttuğunuzda en temel hareketleriniz bile bebeğinizin koordinasyonunun, dengesinin ve dayanıklılığının gelişmesine yardım eder. Bebeğinizle dans ettiğinizde eğlenirsiniz, kaliteli zaman geçirirsiniz. Aranızda güven ve samimiyet oluşturursunuz. Duruşunuz iyileşir, öz farkındalığınız artar. Ruh haliniz iyileşir, enerji seviyeniz yükselir. Ayrıca dans bebeğinizin ve sizin sosyalleşmesi içinde harika bir araçtır.

Anneliğimin 2. yılı içerisindeyim. İlk bir yılı evimizde doğum iznini kullanarak geçirdim, Çınar 13 aylıktı iş hayatına kaldığım yerden devam etmeye başladım. Her anımı doya doya yaşayabildiğim için, çocuğumla çocuk olabilmeyi başardığım için ve onu bir birey olarak görüp fikirlerine saygı gösterdiğim için kendimi çok mutlu hissediyorum. İyi ki seni dünyaya getirmişiz babanla oğlum, sen iyi ki beni anne yapmışsın. Hayatım sayende bambaşka oldu. Seni çok seviyorum canım oğlum. Beraber geçireceğimiz kahkahalarımızın bol olduğu , yüzünün her daim güldüğü, sevgi dolu bir ömrün olsun. Annen olarak her kararında yanında olacağım…

Yazan: Sinem Erim Tipi

Bebek Muhabbeti Dergisi Mart sayısında yayınlanmıştır.

https://readymag.com/bebekmuhabbeti/mart2017/hamilelikveannelikhikaiyes/

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ