Güzel kadından korkulur mu?

Evet, yanlış okumadınız! Erkekler güzel kadınlardan korkuyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, erkeklerde yaygın olarak görülen bu durumun nedenlerini açıklıyor.

Biz kadınlar ‘güzel’ kelimesiyle çocuk yaşta tanışırız. Önce oyuncak bebeklerimizi güzelleştirmeye, sonra ders notlarımızı yükselterek ‘güzel’ bir karne ve ardından ergenlik döneminde başlayan kişisel güzellik deneyimlerini, güzel bir kariyer, güzel bir eş, evlilik, çocuk, ev… Sıralaması takip eder. Kimilerinde bu sıralama yer değiştirse de öncelik her zaman güzel olandır. Şimdi hayatının önemli bir bölümünü güzelliğe ayırmak için planlayan kadınlara “Erkekler güzel kadınlardan korkuyor” dediğinizde oldukça karmaşık geliyor. Çünkü bizler güzel olabilmek için hem bedenimize hem de hayatımızı yönetirken ciddi bir zaman ayırıyoruz. Şimdi tam bu konuyu hazırlarken aklımdan geçen “Çirkin şansı” diye dilimizde dolanan tabu haline gelen sözcükler, eminim sizin de aklınızdan geçmiştir. Peki, erkekleri güzelleşerek nasıl korkutuyoruz? Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, Venüstrofobi olarak adlandırılan ve erkeklerde yaygın olarak görülen bu durumu bizler için açıklıyor.

Fobi denilince akla ilk kapalı yer, yükseklik, ölüm geliyor. Ancak bazı fobiler var ki çok az bilinmesine karşın birçok insanın hayatını adeta cehenneme çeviriyor. İşte bunlardan biri de güzel kadın korkusu ya da diğer adıyla Venüstrafobi. Uzmanlar, erkeklerin çoğunda görülen Venüstrafobi’nin, güzel bir kadın görüldüğünde; terlemeye, kalp artış hızının artmasına ve nefesin kesilecekmiş gibi hissedilmesine yol açtığını söylüyor.

Güzel bir kadın korku yaratabilir mi? Bilim “evet” diyor. Venüstrafobi olarak adlandırılan bu korkunun erkeklerde yaygın olarak görüldüğünü söyleyen Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Aziz Görkem Çetin, “Erkekler, güzel kadınlarla birlikte olmayı hedefleyerek bir yandan rekabette kendisini yüceltmeye çalışırken bir yandan da o rekabete kendini kurban ederek güzel bir kadınla olmaktan kaçabiliyor. Bu kaçınmanın nedenlerinden biri de yetersizlik duygusudur” dedi.

Bireyin güzel bir kadın gördüğünde bazı fizyolojik tepkileri yaşadığını aktaran Çetin, “Venüstrafobi’de terleme, kalp artış hızının artması ve nefesi kesilecekmiş gibi hissetme semptomlarıyla karşılaşabiliyoruz” açıklamasında bulundu.

Güzellik özgüven sorunu tetikleyebiliyor

Toplumda kişiler arasındaki ilişkilerde güvensizliklerin yaşandığını ifade eden Aziz Görkem Çetin’e göre, karşı tarafı güvenilmez olarak düşünme, kişinin özgüveni ile ilgili sorunu tetikleyebiliyor. Çetin’e göre, “Özellikle kaygılı ve çekingen kişiler ya da ilişkilerde güvensizliğe maruz kalmış bir deneyim yaşayanlar, kendilerine kıyasla görünüş olarak daha iddiasız kişilerle ilişki tercih edebiliyor.”

Kadın, toplumda sorumluluk ve tehdit unsuru olarak görüldüğü sürece erkekte güzel kadın fobisinin oluşması son derece doğal. Erkeğin; yetersizlik, güvensizlik, tehdit ve baskı gibi unsurları kolaylıkla hissedebilir ve güzelliği tamamen farklı bir noktada arayabilir.

Fobilerin genellikle çocukluk yıllarında yaşanmış olan olayların ya da travmatik durumların etkisi ile ortaya çıktığını da belirten Çetin, “İnsan hayatında geçmiş yaşantılar, tetikleyici durumlar, kişilik özellikleri, yetiştirilme tarzlar gibi birçok paydayı bir arada düşünmek daha gerçekçi olacaktır. Bunun dışında düşünce yapısının da önemi oldukça büyüktür” sözleriyle erkeklerin güzel kadın fobisini açıklıyor.

“Erkeklerin güzel kadınlardan kaçınmasının nedenlerinden biri de yetersizlik duygusudur.”

 

Bebek Muhabbeti Dergisi Mart Sayısından alıntıdır:

https://readymag.com/bebekmuhabbeti/mart2017/guzelkadinkorkusu1/

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ