Sağlıklı bir yaşam için öneriler

Alman Galata Polikliniği’nden Diyetisyen Zeynep Mete, 29 Ocak Cuma günü Ritz-Carlton İstanbul Hotel’de otel personeline sağlıklı beslenme üzerine seminer verdi. Seminere oldukça yoğun ilgi gösteren katılımcılar, sağlıklı beslenme üzerine bilgi edinirken, diğer yandan seminer interaktif bir şekilde devam etti. Seminerde sağlıklı beslenme konusunda doğru bilinen yanlışlara dikkat çeken Dyt. Zeynep Mete, kaliteli bir yaşam için yapılması gerekenler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Yeterli ve sağlıklı beslenme şart!

Büyük şehirlerde yaşamanın getirmiş olduğu olumsuz koşulara, sağlıklı ve yeterli beslenerek direnç göstermek gerektiğine dikkat çeken Dyt. Zeynep Mete, besin zincirinde özellikle atlanmaması gereken gıdaları da aktardı. Yeterli beslenme, vücudun yaşamı ve çalışmasını sürdürebilesi için gerekli olan enerjinin sağlanması anlamına geldiğini ifade eden Dyt. Mete, “Dengeli beslenme ise alınan enerjinin yanında bütün besin öğelerini gereksinimi kadar sağlamasıdır. Bireyin yaşı, cinsiyeti ve içerisinde bulunduğu fizyolojik duruma göre gereksinimi olan bütün besin öğelerini yeterli miktarda sağlayabilmesi beslenmenin amacıdır” diyor.

Besin öğelerinin eksikliği sağlık bozukluğuna yol açar

Dyt. Zeynep Mete, sağlıklı ve yeterli beslenme için ‘Dört Yapraklı Yonca Modeli’ni öneriyor.  Nedir bu model? Dyt. Zeynep Mete, modeli şu şekilde açıklıyor; “Tüm besinlerin bileşiminde farklı miktarlarda olmak üzere ‘besin öğesi’ dediğimiz kimyasal bileşikler bulunur.  Yapılan tüm çalışmalar insanın büyüme, gelişme ve sağlıklı olarak yaşamını sürdürebilmesi için 50’ den fazla farklı türde besin öğesine gereksinimi olduğunu göstermiştir. Bu besin öğelerinden bir veya bir kaçının eksik olması birçok sağlık bozukluğuna neden olur. Gerekli olan bu besin öğelerini sağlayabilmek amacıyla besinler 5 grup altında toplanır. Proteinler, yağlar, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler ve su.  Bu beş grupta farklı özelliklerde ve vücut çalışmasında farklı işlevleri olan değişik türde besin öğeleri vardır. Bu besin öğelerinden bir veya bir kaçının eksik olması birçok sağlık bozukluğuna neden olur.”

‘Dört Yapraklı Yonca Modeli’ esas alınmalı

Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, sağlığın korunması ve sağlıklı yaşamın devam edebilmesi için öğünlerde bu 5 besin grubu yeterli miktarda bulunması gerektiğine dikkat çeken Dyt. Zeynep Mete, “Tek çeşit beslenme tarzı birçok besin öğesinden eksik kalınmasına neden olarak çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlayacaktır. Bu nedenle günlük diyetimizde ve öğünlerimizde 4 yapraklı yonca modelini esas almamız gerekmektedir” diyor.

Besin öğeleri nelerdir?

Proteinler: Vücuda enerji sağlar, büyüme,  gelişme, yıpranan hücrelerin yenilenmesi için gereklidir, besin öğelerinin vücutta kullanılmasında görev alan enzimlerin ve bazı hormonların yapısını oluşturur.

Yağlar: Vücuda enerji sağlar, elzem yağ asidi ve yağda eriyen vitaminler vücuda yağ ile alınır, vücut ısısını korur, midenin boşalmasını geciktirerek – tokluk hissi yaratır.

Karbonhidratlar: Vücuda enerji sağlar, su ve elektrolitlerin vücutta tutulmasını sağlar, proteinlerin enerji için kullanılmasını önler.

Mineraller: Bazıları vücudun yapıtaşıdır bazıları da vitaminlerle beraber düzenleyici olarak görev alır.

Vitaminler: Bazıları minerallerle beraber düzenleyici olarak etki eder, bazıları da hormonlara benzeyen etkiler gösterir.

Su: Besinlerin sindirimi, emilimi, hücrelere taşınması, metabolizma sonucu oluşan zararlı öğelerin atılması, vücut ısısının denetimi, eklemlerin kayganlığının sağlanması ve elektrolitlerin taşınmasını sağlar.

Dyt. Zeynep Mete’nin Sağlıklı Bir Yaşam İçin Önerileri:

 • Tuz tüketimini azaltın.
 • Vücudumuzun günlük 3 – 4 gram tuza ihtiyacı vardır. Ve günlük alınan tuz miktarının 6 gramı geçmemesi gerekir.
 • Tuzun fazla tüketilmesi yüksek tansiyon, mide kanseri, böbrek hasatlıklar ve kalp damar hastalıkları için risk faktörüdür.
 • Günde 3 -4 porsiyon meyve ve 4 – 5 porsiyon sebze tüketin.
 • Posa yönünden zengin meyve ve sebzeler hem ihtiyacımız olan lifi bize sağlarken hem de vitamin ve mineral yönünden günlük ihtiyacımızı karşılamamızı sağlar.
 • Meyveleri ve sebzeleri bol su altında yıkayarak tüketin, su içerisinde bekletmeyin.
 • Meyveleri sıkıldıktan sonra bekletmeyin. Ne kadar beklerse o kadar vitamin kaybı olacağını unutmayın
 • Diyetinizde tahıllı gıdaları bulundurun.
 • Beyaz ekmek ve beyaz undan yapılmış besinler yerine tahıllı ve kepekli unlardan yapılmış besinleri tercih edin.
 • Tahıl grubu ürünler enerji kaynağı olmanın yanı sıra B vitaminleri ve posanın iyi kaynaklarıdır unutmayın.
 • Diyetinizde yağ tüketimini azaltın.
 • Yağlar fazla tüketilmeleri halinde şişmanlığa neden olarak kalp damar hastalıkları ve kanser oluşumuna zemin hazırlar.
 • Doymuş yağlar ( tere yağ, margarin, iç yağ, kuyruk yağı gibi ) kandaki kolesterol ve kötü huylu olarak bilinen LDL kolesterolün belirleyicisidir.
 • Et alırken yağsız olmasına, tavuğun derisinin olmamasına özen gösterin. İçlerinde zaten görünmeyen yağların olduğunu unutmayın.
 • Bitkisel yağları diyetinizde arttırın ve zeytin yağını mutlaka sofralarınızda bulundurun. Yararlı olmasının yanı sıra yüksek enerji içerdiğini unutmayarak ölçülü tüketin.
 • Anne sütünden sonra örnek protein olarak bilinen yumurtayı kahvaltılarınızda mutlaka bulundurun ve çiğ olarak tüketmeyin.
 • Süt ve süt ürünlerinin tüketimine özen gösterin ve kilo kontrolünüzü sağlamak için yarım yağlı veya yağsız olanlarını tercih edin.
 • Besinleri hazırlarken hijyene özen gösterin.
 • Pişirme yöntemlerinin besin kayıplarında önemli bir basamak olduğunu unutmayın ve kızartma gibi yöntemler yerine fırınlama, haşlama, buğulama gibi daha az kayıplar oluşturacak yöntemleri tercih edin.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ