Nissan Qashqai ile güvenli sürüşler

Aile otomobili denilince akla ilk olarak geniş ve yüksek olanlar geliyor. Şimdi size aile otomobili kategorisine uygun ve yenilikçi bir model olan Nissan Qashqai hakkında gerçekleştirdiğim test sonrasın görüşlerimi paylaşacağım.

Nissan Qashqai, bağımsız test organizasyonu Euro NCAP tarafından “En Güvenli Kompakt Aile Otomobili” seçildi. Qashqai’nin çocuklar ve bebekler için de ileri düzeyde koruma sunuyor. Dinamik testlerde kullanılan çocuk mankenlerin test sonuçlarından gelen veriler değerlendirildiğinde, çocukların zarar görmediği ortaya çıkıyor. Böylelikle Qashqai çocuklar ve aileler için güvenilirliğini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Nissan Qashqai, sürüş sırasında dış sesleri içeri geçirmeyerek ve bozuk zemini size hissettirmeyerek konforlu bir yolculuk sunuyor. Bu özellikle çocuklu aileler için oldukça önemli bir detay. Arka koltukta mışıl mışıl uyuyan bebeğinizin kötü seslerden uykusuna devam etmesi, sizin de kolay bir yolculuk yapmanızı sağlar.

Nissan Qashqai’nin geniş arka bölümü kalabalık aileler için oldukça ideal. Yüksek baş ve geniş diz mesafesi sayesinde yetişkinler arka kotlukta otururken hiçbir sıkıntı yaşamıyor. Çocuklarınızla yolculuk yaparken oto koltuğuna oturtmayı ve güvenli bir şekilde bağladığınızdan emin olun.

Son teknoloji

Yeni teknolojiler kullanılarak oluşturulan güvenlik kalkanı sayesinde siz direksiyon başındayken hareketli nesneleri algılayan sistem sizi anında uyarıyor, sağ ve sol aynaların iç kısmında bulunan uyarı sinyalleri yanıyor, ekranda tehlikeli nokta anında beliriyor ve eş zamanlı olarak ikaz sesi sizi uyarıyor. Yani kısacası Nissan Qashqai güvenlik konusunda oldukça titiz davranmış diyebiliriz.

Çocuklarınız siz direksiyon başındayken birçok şey isteyebilir, ağlayabilir ya da kardeşiyle kavga etmeye çoktan başlamış olabilir. Bir yandan yola odaklanmak bir yandan çocukla ilgilenmek oldukça zor bir durum. Yukarıda bahsettim güvenlik kalkanı olası kazalardan size korumayı amaçlarken riskli durumları da azaltmış olacak. Şerit tanıma özelliği sayesinde, siz şeridinizden çıktığınızda hemen uyarıyor.

Kadınlar için bir otomobilde önce dış tasarım ardından ön konsoldaki detaylar oldukça önemlidir. Nissan Qashqai bu iki elemeden de benim için başarıyla geçti diyebilirim. Oldukça ilgi çekici bir ön konsola sahip olan otomobilde, 7 inçlik dokunmatik ekrandan otomobilin çevresini 360 derece görebilir, cep telefonunuzu bağlayıp tüm telefon görüşmelerinizi yapabilir, navigasyon sistemi ile adreslere ulaşabilirsiniz.

Test için kullandığım Nissan Qashqai Otomatik şanzımana sahipti. Tabii ki biz kadınlar için yorucu trafikte otomatik vites ilk tercih oluyor. Nissan Qashqai’de vites geçişlerini neredeyse hiç hissetmiyorsunuz, yol tutuşu ve yokuşlarda hiç kaydırmaması beni test sırasında oldukça memnun eden özelliklerin başında geliyor.

Park derdine son

Dar alanlara park sorununa son. Yüksek otomobillerde dikiz aynasından arkayı görmek ve hesaplamak biraz zor olabiliyor. Park sırasında otomobilinizi 360 derece kuş bakışı olarak görebilir, ekranda beliren renkli çizgileri sağ ve sol manevraların derecesinde size yön göstererek tek seferde park etmenizi sağlıyor. Şehir içerisinde ortalama hızda bu otomobili kullandığınızda yakıt tüketimi de oldukça makul. Unutmadan, oldukça geniş bir bagaj hacmine sahip Nissan Qashqai’nin arka koltuklarını yatırdığınızda bagaj genişliğini iki kat artırmış oluyorsunuz. Keyifli ve güvenli sürüşler dilerim.

Unutmayın! Çocukların yeri her zaman arka koltuk ve kendi oto koltuklarıdır. Lütfen bu önemli detayı atlamayın!

Yazan: Şeyma TAŞKIRAN

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ