Nissan kamera satışlarını artırdı

Artan güvenlik teknolojilerinin yansıması olarak araçlardaki kamera kullanımı da artıyor. Buna bağlı olarak artık otomobil kullanıcıları konforun yanı sıra güvenlik için de birçok detayı atlamıyor. eknolojiye yaptığı yatırımların meyvesini toplayan Nissan, geçtiğimiz iki yılda iki milyonun üzerinde aracını kamera ile donattı. En çok satan modellerinin her biri için beş adede kadar kamera kullanan Japon otomobil devi, günde 3 bin 400* adet kamera satıyor. Bu adet, her bir dakikada ikiden fazla kamera anlamına geliyor.

Nissan’ın Qashqai, Juke ve X-Trail modellerinden oluşan SUV ailesi, yeni Qashqai modelinin satışa sunulduğu 2014 yılından bu yana 1,9 milyon kamera satışına imza attı. En çok tercih edilen versiyonlarda; ön, arka ve yanlarda olmak üzere en az dört adet geniş açılı kamera yer alıyor. Bu kameralar Çevre Görüş Sistemi’nin temelini oluşturuyor.

Otomobile kuş bakışı

Kuş bakışı olarak 360 derecelik bir görüş sağlayan Çevre Görüş Sistemi sürücüye şerit ve diğer araçlarla olan mesafeyi ayarlama konusunda yardımcı olurken, park alanlarındaki manevraları da daha kolay gerçekleştirme imkanı sunuyor. Bunun yanında Qashqai ve X-Trail modellerinde ön cama monte edilmiş ek bir kamera daha yer alıyor. Bu kamera, Trafik İşareti Tanıma Sistemi ve Otomatik Uzun Far Asistanı gibi teknolojiler için kullanılıyor.

Qashqai ve X-Trail modellerinde kullanılan kamera sistemi aynı zamanda Akıllı Park Sistemi ile birlikte; Kör Nokta Uyarı Sistemi veya Hareketli Nesne Algılama Sistemi gibi güvenlik paketleri için de temel oluşturuyor. Tüm bu ekipmanlar insansız sürüş teknolojisi için kritik birer araç konumunda bulunuyor.

Nissan’ın sunduğu güvenlik teknolojilerinden sadece biri olan kendi kendini temizleyen geri görüş kamerası sürücünün hayatını kolaylaştıran bir unsur olarak öne çıkıyor. Sistem kameranın kirlendiğini otomatik olarak algılıyor ve kamerayı otomatik olarak temizliyor. Saniyede 15 mega piksel işlem yapan sistem, arka plakalığın üzerine entegre kameranın lensini basınçlı su ve hava püskürterek temizliyor. Böylece 7 inç büyüklüğündeki Nissan Connect’in ekranına temiz ve berrak bir görüntü aktarılıyor.

Nissan Güvenlik Kalkanı Mühendisi Christopher Parker sistem hakkında, “Otomobilin çevresini radarla görüntüleyen rakip sistemlerin aksine, Nissan olarak Geri Görüş ve Çevre Görüş Sistemlerinin verilerini kullanarak sürücünün görüş alanını ve bununla birlikte sürüş güvenliğini arttırıyoruz. Nissan’ın güvenlik teknolojilerine vermiş olduğu önemin temel amacı her daim sürücüyü desteklemek ve sürücüye yardımcı olmak“ ifadelerini kullandı.

Rekabetin her geçen gün daha da yoğunlaştığı SUV segmentinde Nissan önümüzdeki 5 yıl içinde kamera satışlarını 10 milyon adedin üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Nissan mühendisleri şimdiden kamera teknolojisinin bir sonraki nesli üzerinde çalışmaya başladı. Nissan Gripz Concept’te sergilenen sistemde, ön farlara yerleştirilen iki adet kamera, görüntünün canlı olarak internete aktarılmasına imkan tanıyor.

*Yeni Qashqai modelinin satışa sunulduğu Ocak 2014 ile Kasım 2015 tarihlerini kapsayan 22 aylık sürede; Qashqai, Juke, X-Trail, GT-R, LEAF, Pulsar, Note modellerinin satış adetleri baz alınmıştır.

Güvenlik teknolojileri neler?

Çevre görüş sistemi

Park ve manevraları desteklemek üzere tasarlanan Çevre Görüş Sistemi, sürücüye otomobilin görüntüsünü kuş bakışı olarak 360 derecelik bir açıyla gösteriyor. Ekrandan aracın pozisyonunu ve diğer araçlara veya nesnelere olan uzaklığını her bir açıdan rahatlıkla gören sürücü, böylece çok daha rahat manevra yapabiliyor veya park edebiliyor.

Hareketli nesne algılama sistemi

Ön ve arka park sensörlerini kullanan Hareketli Nesne Algılama Sistemi manevra esnasında sesli, eş zamanlı olarak görsel olarak da sürücüyü uyarıyor. Böylece düşük hızlarda ilerlerken veya manevra yaparken hareketli nesneler de dahil araç çevresindeki nesnelerle ilgili sürücüyü haberdar ediliyor.

Otomatik çarpışma önleyici sistem

Entegre radarlar ile çalışan sistem, sürüş istikametinde yolu tarıyor ve sürücüye üç aşamalı olarak destek sağlıyor: İlk aşamada sürücü öndeki araca çok fazla yaklaşılması halinde sesli olarak uyarılıyor. İkinci aşamada sürücünün tepki vermemesi durumunda frenler sistem tarafından devreye sokuluyor. Öndeki araç ile olan mesafenin iyice azalması halinde ise üçüncü aşama devreye giriyor ve fren şiddeti sistem tarafından artırılıyor.

Yorgunluk algılama sistemi

Her beş kazadan birinin sürücü yorgunluğundan kaynaklandığı göz önüne alındığında Yorgunluk Algılama Sistemi sürüş güvenliği açısından büyük önem kazanıyor. Sürücünün sürüş stilini algılayan sistem sürüş bilgilerini sürekli denetliyor ve direksiyon hareketlerinin zayıflaması halinde sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarıyor.

Trafik işareti tanımlama sistemi

Kameraları kullanan sistem, hız sınırı tabelalarını tanımlayarak bu bilgiyi sürücüye aktarıyor. Uluslararası tüm hız sınırı tabelalarını algılayacak şekilde programlanan akıllı sistem, örnek olarak yağış nedeniyle hız sınırını düşürme zorunluluğu olan ülkelerdeki özel durumlarda ise her iki hız sınırını algılayarak sürücüye iki hız sınırını eşzamanlı olarak aktarıyor.

Şerit takip uyarı sistemi

Aracın bulunduğu şeridin dışına çıkması halinde sürücüyü uyaran Şerit Takip Uyarı Sistemi yol çizgilerini algılamak üzere programlanmış durumda. Aracın şeridin dışına çıktığını algılayan sistem sürücüyü uyarıyor.

Kör nokta uyarı sistemi

Çevre Görüş Sisteminin verilerinden yararlanan Kör Nokta Uyarı Sistemi sürücünün göremediği kör noktalarda bir aracın bulunması halinde sürücüyü görsel olarak uyarıyor. Sürücünün görsel uyarıyı dikkate almadan şerit değiştirmeye kalkması halinde ise sesli uyarı devreye giriyor.

Otomatik uzun far asistanı

Her zaman en yüksek görüşü sunacak şekilde programlanan sistem aynı zamanda karşıdan gelen sürücünün sürüş güvenliğini de düşünerek kısa ve uzun huzmeli farların geçişini otomatik olarak ayarlıyor. Yüksek çözünürlüklü kamera ve gelişmiş bir yazılımla çalışan sistem uzun huzmeli farlar açıkken karşıdan bir aracın gelmesi halinde kısa huzmeli farlara otomatik olarak geçiş yapıyor

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ