Erkeklerde sempatik gebelik sendromu: Couvade

Baba adaylarında görülen couvade sendromu hakkında Acıbadem Fulya Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Sena Sivri, merak edilen tüm soruları yanıtlıyor.

Hazırlayan: Şeyma Taşkıran

Hamilelik döneminde kadınlarda görülmesine alışılan kilo alımı, ruhsal değişimler, aşerme gibi belirti ve şikayetlerin bazılarına baba adaylarında da rastlanılabilir. Bu durumu çoğu birey görmezden gelse de aslında tedavi gerektiren bir sendrom olduğuna dikkat çekmek için Bebek Muhabbeti Dergimiz için özel bir haber çalışması hazırladık. Baba adaylarında görülen couvade sendromu hakkında sorularımızı Acıbadem Fulya Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Sena Sivri yanıtlıyor.

Couvade sendromu nedir ve belirtileri neler?

Hamilelik belirti ve şikayetlerinin baba adaylarında hamile eşleriyle beraber görülmesine sempatik gebelik sendromu ya da couvade (kuvat) sendromu denilmektedir. Ruhsal değişimler, kilo alımı, karında şişlik şikayetleri en sık görülen belirtilerdir. Bunun dışında baba adaylarında yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı, sindirim sorunları, aşerme, cinsel isteksizlik görülen diğer belirtiler arasındadır.

Sendromun ortaya çıkma sebepleri neler?

Sendromun ortaya çıkmasında etkili net bir sebebe dair görüş birliği yoktur. Hormonal değişimler ve psikolojik köken bu sendromun ortaya çıkmasını açıklamakta kullanılan iki nedendir. Yapılan ölçümler bu sendromu gösteren erkeklerde çeşitli hormonal değişimlerin olduğunu göstermektedir. Cinsiyet rollerine dair algılar, ilişki dinamiklerinde kadının baskın olması da psikolojik kökeni için bulunan gerekçelerdir.

Couvade sendromu kimlerde görülebilir?

Herkeste görülebilir. Cinsiyet rollerinin çeşitli ve esnek olduğu aile dinamiklerinde, kadın baskın aile ve ilişki dinamiklerinde ortaya çıkması daha olağandır.

“Couvade sendromu herkeste görülebilir.”

Sendromun görülmesinin baba adayının çocukluk dönemiyle ilgisi var mı?

Baba adayının annesinin aile içerisinde otoriter ve baskın olması, çok kadınlı ailede yetişme, cinsiyet rollerinin esnek olduğu dinamiklerde yetişme, sendromun gelişiminde etken olabilecek faktörler olarak görüldüğünden baba adayının aile öyküsünde bu faktörler varsa etkili olabilir.

Couvade sendromu, ikinci hamilelik döneminde de tekrarlar mı?

Baba adayının ilk hamilelik döneminde tedavi ve destek almadığı durumlarda tekrarlayabilir.

Couvade sendromu ne zaman geçer?

Genellikle gebeliğin üçüncü ayı ile başlayan belirtiler dördüncü, beşinci ve altıncı aylarda biraz hafifler ya da kaybolur. Son üç ayda tekrar ortaya çıkar, en yoğun belirtiler doğum yaklaştıkça görülür. Doğum ile beraber tamamen ortadan kaybolur.

Tedavi süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Belirtilerin ortaya çıkması ile beraber bireysel ve ilişki dinamiklerini etkilememesi adına psikolojik destek alınması çok önemlidir. Gerekli görünen bazı noktalarda, sendrome eşlik eden farklı psikopatolojilerin olduğu durumlarda ise ilaç tedavisi de gerekli olabilmektedir.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ