Anne sütü ile sağlıklı dişler

Son yıllarda sosyal medya ve iletişim kanallarının etkisinin artmasıyla birlikte annelerde gerekli bilgiye hızla erişmeye başladı. Doğumdan itibaren özellikle ilk 6 ay anne sütünün ne kadar önemli olduğunu tüm bilinçli anneler artık ezbere biliyor. Bu sebeple de sağlık problemleri dışında anneler bebeklerini emzirmekten artık kaçınmıyor.

Peki, anne sütünün bebeğiniz için sayısız faylarının neler olduğunu biliyor musunuz? Doğumu takiben başlayan bebeklik döneminde miniklerin kemik ve diş yapısı üzerinde mucizevi etkilere sahip olan anne sütü bakteri içermediği gibi bebeği olası enfeksiyonlara karşı koruyan eşsiz bir birleşimdir. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, anne sütü ile beslenen bebeklerin çene ve diş gelişiminin daha iyi olduğunu ifade ediyor.

Anne sütü bebeğin diş sağlığı için önemli!

Anne sütü bebeklerin sağlıklı ağız yapısı ve dişlere sahip olması için gereken bütün sıvı, protein ve diğer tüm besin ögelerini içerisinde bulunduruyor. Anne sütü yaşayan bir sıvı olması nedeniyle, içeriğindeki karışım bebeğin ihtiyacına göre aydan aya değişim gösterir.  Ayrıca sütün kalori miktarı ve besin dengesi, bebeğin erken veya zamanında doğmuş olmasına göre de değişiklikler gösterir. Erken doğumla dünyaya gelmiş olan bir bebeğin anne sütünde kalsiyum, yağ ve protein miktarı her zaman daha fazladır. Anne sütünde kalsiyum emilimi yüksek oranda olduğu için bebek ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelidir. Böylece bebeğin diş yapısı güçlenirken, bağışıklık sistemi de korunmuş olur.

Emzirme, bebeğin diş ve çene gelişimi için biberondan çok daha faydalı!

Bebek anne sütünü memeden emerken çok daha fazla enerji harcar, böylece çene kasları daha kuvvetli olur. Düzgün bir çeneden çıkan dişler de çok daha düzgün ve sağlıklı olur. Suni bir memeden sütün hızlı ve kolayca akması bebekte diş eti problemlerine ve ileri ki zamanlarda konuşmasını sağlayan kaslarda istenmeyen etkilere yol açabilir.annesutu

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, süt ve diş sağlığı arasındaki ilişkiyi şu sözlerle açıklıyor; ‘’ Anne sütü, içerdiği protein ve kalsiyum sayesinde diş ve diş etlerinin olası hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Anne sütündeki kalsiyum emilim oranı yüksek miktarda olduğu için, diş çürüklerini önleme konusunda da büyük bir etkiye sahiptir.

Çocukluk çağında süt içme alışkanlığı kazandırmak:

Çocukların anne sütüyle başlayan süt içme alışkanlığına bebeklik sonrası dönemde de inek sütüyle devam edilmesi gerekiyor. Dişlerin ve kemiklerin gelişimi için büyük bir önem taşıyan sütün, çocukluk çağında düzenli olarak içilmeye başlanması, bu konuda alışkanlık kazanılması büyük önem taşıyor. Çünkü kemik ve dişlerin gelişimi, çocukluk döneminde devam ediyor. Bu dönemde sütten elde edilen fayda, yetişkinlere göre daha fazla olmasıyla dikkat çekiyor. Bu anlamda, anne ve babalara büyük görevler düşüyor. Anne ve babaların, çocuklarının beslenme çantasından ve sofralardan sütü eksik etmemeleri gerekiyor.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ