Alt ıslatmanın tedavisi motivasyon

Ailelerle birlikte çocuklarında gelişim sürecinde en sık yaşadığı sorunların başında alt ıslatma geliyor. Bu problemden dolayı aile içerisinde ebeveynler ve çocuklar arasında sıkça istenmeyen sorunlar yaşanabiliyor. Ebeveynler altını ıslatan çocuklarına ceza vermeden önce sorunun temeline inip nedenlerini sorgulayın.

Uzmanlar, alt ıslatmanın sebebinin genetik, uyku bozukluğu ve psikolojik nedenlere bağlı olduğunu açıklıyor. Bir çocuk 5 yaşını geçmişse ve alt ıslatmaya devam ediyorsa ebeveynlerin bu durumla ilgili mutlaka bir uzmana danışıp destek alması gerekiyor. 5-6 yaşını geçmiş ancak altını ıslatan çocukların yaşadığı duruma tıp dilinde ‘enurezis’ olarak adlandırılıyormuş.

Alt ıslatmanın biyolojik ve psikolojik birbirinden farklı faktörleri vardır. Biyolojik faktörler; genetik yatkınlık, fizyolojik sorunlar (mesane fizyolojisi), uyku problemleri (derin uyku), gelişim sorunları ve hormonal faktörler olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra psikolojik faktörler; tuvalet eğitimi esnasında ebeveynin yanlış tutumu veya bir travma nedeniyle gelişmiştir.

Çocuklarda tuvalet eğitimi sırasında ebeveynlerin sabırlı ve kararlı olması gerekir. Baskıcı bir tutum sergilemek yerine tuvalet alışkanlığının çocuğa bir ihtiyaç olduğu aşılanmalıdır.

Motivasyon önemli

Alt ıslatma sorunu olan çocukların tedavisinde öncelikli adım, çocuğun tedaviye motive edilmesidir. Bu süreçte aile içerisinde bulunan tüm bireylerin anlayış ve hoş görülü olması gerekir. Çocuğa içinde bulunduğu problemin çözüleceğine dair ebeveynlerin güven vermesi suçluluk duygusundan uzaklaşmasını sağlayacaktır. Çocuklar alt ıslatmanın yanlış ve kötü bir sorun olduğunu farkında olmaları, kendilerinde suçluluk duyguyla birlikte psikolojik yönde olumsuz etkiler yaşamalarına sebep olabilir.

Artık ebeveynler geçmişe göre daha bilgi sahibi ve öğrenmeye açık olmaları sebebiyle yatak ıslatma problemini profesyonel uzmanlara danışarak çözüm yoluna gitmeyi seçiyor. Günümüzde yatak ıslatma davranış değiştirme ve ilaç tedavisi ile kolay ve sorunsuz bir şekilde çözülebiliyor.

Çocuklarınızla ilgili yaşadığınız her sorunu öncelikle sabır ve alanında uzman kişilere danışarak çözüm yoluna gitmenizi tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir