Bebeklerin tırnağı nasıl kesilmeli?

Bebeğinizin tırnakları sizin tırnaklarınızdan daha yumuşak, kırılgan ve esnek olsa da, keskin olduklarını unutmamalısınız. Yenidoğan bebekler henüz kaslarına istedikleri gibi hakim olamadıkları için kendini yüzünü ve ebeveynlerinin yüzünü sık sık çizebilir. Bu nedenle, gerekli sıklıkta bebeğinizin tırnağını kesmelisiniz. Bebeğinizin tırnaklarını kesmek, düşündüğünüz kadar zor olmayacak.

Bebeğinizin tırnaklarını en rahat uykuda olduğu sırada kesebilirsiniz. Banyodan çıktığında bebeğinizin tırnakları yumuşayacağı için kolayca kesebilirsiniz. 1 yaşını geçen çocuklar tırnaklarını kestirmemek için diretebilir. Bunun sebebi de tırnaklarını vücutlarının bir parçası sandıkları için kesilince zarar göreceklerini düşünürler.

Tüm detaylara dikkat!

Tırnak kesimi için seçtiğiniz yerin yeterince ışık alıyor olmasına dikkat etmelisiniz. Bebekler için özel üretilmiş tırnak makaslarını kullanmalısınız. El tırnaklarının yapısına uygun olarak kavisli keserken, ayak tırnaklarını düz şekilde kesmelisiniz.

Eğer bebeğiniz bir türlü sakin durmuyor ve kesme işlemini zorlaştırıyorsa mutlaka yanınıza yardımcı olacak birini bulundurmalısınız. Yanlışlıkla parmağını kesecek olursanız telaşa kapılamayın ve kanayan kısmı bir bezle sarın. Zaten kanama birkaç dakika içinde duracaktır. Bebeğinizin tırnağı kendiliğinden yırtılırsa, yaralanmasına neden olmayacak şekilde düzeltmelisiniz. Parmağında kızarıklık ve ağrılı şişlik olursa, enfeksiyon gelişebilir, bu durumda da doktorunuza başvurun.

Parmağını sürekli emip dişleyen bebeğinizin bazen tırnak altında kan da birikebilir. Bu durumda doktorunuza başvurun, çünkü toplanan kanın boşaltılması gerekir.

İlginizi çekebilir