Aklın Çocuk Hali

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlanan, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nin Psikoloji Programı’nda görev yapan Yrd. Doç. Çağla Aydın, Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Tilbe Göksun ve Prof. Aylin C. Küntay, Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Deniz Tahiroğlu tarafından derlenen Aklın Çocuk Hali kitabı raflardaki yerini aldı.

İnsan zihniyle davranışları arasında nasıl bir ilişki vardır? Bu ilişki yaşa bağlı olarak nasıl değişir? Bir çocuğun aklından hangi yaşta ne beklenebilir? Aklın Çocuk Hali bu sorulara cevap vererek hem alanda çalışan akademisyen ve öğrencilerin, hem bu konularla ilgili politikalar üreten profesyonellerin, hem de anne babaların kafalarını kurcalayan sorulara ışık tutuyor.

Aklın Çocuk Hali, kuramsal yaklaşımlardan pratik uygulamalara uzanan bir yelpazede, merkeze güncel araştırma bulgularını koyarak bebeklerin ve çocukların düşünce dünyalarına ışık tutmayı amaçlıyor. Dil gelişimi gibi uzun yıllardır merak konusu olmuş araştırma alanlarından, müzik gelişimi, sosyal biliş ve normların algılanması gibi daha yeni incelenen alanlara uzanan kitap jest kullanımı, taklit, bellek, zihin temsilleri ve hayal gücü gibi zihinsel gelişim kapsamına giren konuları sadece tipik değil, tipik olmayan gelişim hikâyeleri üzerinden de ele alıyor.

Aklın Çocuk Hali, zihin gelişimi araştırmalarındaki son gelişmeleri kapsamlı bir biçimde sunmanın yanı sıra, Türkçede bu konuyla ilgili yerli bulguların tartışıldığı ve kültürler arası karşılaştırmaların yapıldığı ilk rehber kitap olma özelliğini de taşıyor.

Künye Bilgisi:

Aklın Çocuk Hali: Zihin Gelişimi Araştırmaları

Derleyen: Çağla Aydın, Tilbe Göksun, Aylin C. Küntay, Deniz Tahiroğlu

Yazarlar: Ayhan Aksu-Koç, F. Nihan Ketrez, Berna A. Uzundağ, Aylin C. Küntay, Duygu Özge, Şeyda Özçalışkan, Leslie E. Hodges, Tilbe Göksun, Demet Özer, Jedediah W.P. Allen, Hande Ilgaz, Çağla Aydın, Sema Karakelle, Gaye Soley, Bahar Köymen, Michael Tomasello, Selin Gülgöz, Bahar Bozbıyık, Deniz Tahiroğlu, Özlem Ece Demir-Lira, Letitia Naigles, Iris Chin, Beyza Sümer, Aslı Özyürek, Bilge Selçuk, Nihal Yeniad

Fiyat (KDV Dâhil): 36 TL

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ