Denizi olmayan şehirde martı ne gezer!

Kanat, Akça, Pakça, Camgöz ve Çomar: Martıköy’ün mutlu martıları… İyi kalpli balıkçıları ve bereketli deniziyle neredeyse bir cennet olan köylerinde, bir gün beklenmedik şekilde aç kalan martı dostlar, çareyi Şimşek adlı meraklı bir martının peşine takılıp balık kamyonunu izlemekte bulurlar. Kanatlarındaki deniz kokusuyla dağları, gölleri, ovaları aşan martılar, sonunda denizden çook uzak, kocaman bir şehre, hem de bir balık haline geldiklerinde, maceranın daha yeni başladığının farkında bile değillerdir!

“Sahil bölgelerinde yaşayan balıkçıl kuş türü martıların, denizi olmayan Başkent’teki sayıları arttı. Kıyı kentlerinden yola çıkan balık kamyonları üzerinde Ankara’ya gelen martılar, Balık Hali’nde besleniyor, Gençlik Parkı’nda konaklıyor… Sayıları kış aylarında artan martıların Başkent göçü, eylül ayında denizlerde avlanma yasağının sona ermesi ile başlıyor.” Öyküye martıların bu akıl almaz yaşam mücadelesini gözler önüne seren “gerçek” bir gazete haberi eşlik ediyor, genç okurları bu hikâyenin üzücü gerçekliğine tanık olmaya davet ediyor.

Nihan Temiz’in kaleme aldığı Kanadımdaki Deniz 8 yaş ve üstü tüm çocuklar için Can Çocuk Yayınları raflarında!

“Martılar, güvercin Peluş’un sözünü dinleyip kış bitene kadar Ankara’da kalmaya karar vermişlerdi. Doğru kamyonu bulsalar bile hemen gidemeyeceklerini anlamışlardı. Ama Ankara’nın kışının bu kadar sert geçeceğini hiç tahmin etmemişlerdi. ‘Kar deniyormuş bu soğuk taneciklere,’ diye tısladı Pakça. Çatıda oturmaya alışamamıştı bir türlü; pençesi kayıyor, sert rüzgârdan üşüdüğünü söyleyip duruyordu.

Fiyat: 9.00TL

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ