490 milyon Euro’luk yatırım

Ford Motor Company’nin Avrupa’daki ticari araç üssü olan Ford Otosan, mühendislik ve üretim sorumluluğunu üstlendiği yeni nesil Ford Transit Courier ve Tourneo Courier’i Romanya’daki Craiova fabrikasında düzenlenen bir törenle hattan indirdi. Ford Otosan, ilk kez 2014 yılında Yeniköy fabrikasında hattan indirdiği Ford Courier serisinin hâlâ dünyadaki tek üretim merkezi konumunda olduğunu belirtiyor. Şirket, yatırım stratejisinin bir parçası olarak Courier’nin üretimi Yeniköy’den Romanya’daki Craiova fabrikasına taşıdığını açıkladı.

Ford Otosan geçtiğimiz yıl temmuz ayında Puma ile birlikte tamamen elektrikli versiyonlarını üreteceği yeni nesil Courier serisinin Craiova fabrikasında üretimini desteklemek için 490 milyon euro yatırım yapacağını duyurmuştu. Bu yatırım desteği ile birlikte fabrikanın kapasitesi yılda 250 bin araçtan 272 bin araca yükselmesi planlanıyor. Ford Otosan bu süreçte Craiova fabrikasındaki üretim ihtiyaçlarını desteklemek için 1300 yeni istihdam yaratan büyük bir işe alım kampanyasını da yürüttü.

Ford Otosan’ın Dunton ve Köln’deki Ford ekipleriyle birlikte tasarladığı, tüm mühendislik ve üretim sorumluluğunu üstlendiği Courier serisinin tam elektrikli ve bağlantılı versiyonunun da Craiova fabrikasında üretileceği ve 2024 yılında müşterileriyle buluşması planlanıyor. Şirket tarafından yapılan açıklama kapsamında E-Transit Courier, Ford Otosan’ın 2035 yılına kadar tamamen elektrikli hafif ve orta ticari araç portföyüne sahip olma hedefine ulaşması için önemli bir kilometre taşı olacağı belirtildi.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ