Türkiye’de alfa kuşağı uzaya ilgi duyuyor

Yeni nesil uzayı bizlerden daha çok merak ediyor. Yapılan araştırmalar da bu söylemimizi kanıtlar nitelikte. Dünya genelinde Alfa Kuşağı’ndan 14,000’den fazla, Türkiye’de ise 1,000 çocuğun katıldığı LEGO Uzay Araştırması’na göre, Türkiye’de çocukların uzaya ilgisi dünya ortalamasının üzerinde. Öyle ki çocukların meslek seçimlerinde ilk akla gelenlerden mesleklerden biri astronot olmak. Dünya genelinde araştırmaya katılan çocukların yüzde 54’ü büyüyünce astronot olmak isterken, Türkiye’de ise çocukların yüzde 73’ü büyüyünce astronot olmak istiyor. Uzay yolculuğu da Türkiye’de çocukların büyük hayalleri arasında. Dünya genelinde çocuklar arasında uzaya gitmek isteyen çocukların oranı yüzde 76 ilen, bu oran Türkiye’de 87’ye çıkıyor. Hatta Türkiye’de çocukların yüzde 74’ü, bir uzaylıyla tanışmak ve yüzde 69’u da uzayda çalışmak isteyebileceklerini dile getiriyor. Türkiye’de çocukların %91’i gezegenler, yıldızlar ve galaksiler gibi yeni şeyler bulmanın ilginç olduğunu söylerken, %90’ı da yürümenin yani sıfır yer çekimini deneyimlemenin çok ilginç olabileceğini düşünüyor.

50 yılı aşkın bir süredir kozmostan ilham alan The LEGO Group, çocukların uzaya olan merakını LEGO® yapım parçalarının yaratıcı gücü ile birleştiriyor. Marka bu yıl, maceracıları yıldızları gözlemlemeye ve takımyıldızlarını tespit etmeye davet eden LEGO® Friends Yıldız Gözlemleme Kamp Aracı ve çocukların yeni dünyaları keşfetmesine olanak tanıyan LEGO® City Uzay Keşif Robotu ve Uzaylı Canlı gibi, çocukların yeni dünyaları keşfetmelerine olanak tanıyan ve onların yaratıcı potansiyellerini ortaya çıkaran uzay temalı yeni setleri çocuklarla buluşturdu.

Uzay hayallerinin canlandığı mağazalar

LEGO Türkiye ve Onaranlar Kulübü iş birliği ile mayıs ayı itibariyle Müze Gazhane, Moda, Nişantaşı, Abbasağa ve Feriköy olmak üzere İstanbul’un beş farklı noktasında şehrin duvarları 3D uzay temalı sokak yerleştirmelerine büründü. Çocuklar ve içindeki çocuğu kaybetmeyen uzay meraklısı yetişkinler, İstanbul duvarlarında LEGO yapım parçalarının renkli ve maceracı ruhunu yansıtan uzay yerleştirmelerinin keşfine devam ediyor. Diğer yandan, kendi uzay hayallerini LEGO Türkiye ile paylaşan çocukların uzay tasarımları da sanatçı Dilara Akbal tarafından yeniden yorumlandı ve bir sanat eserine dönüşerek tüm Türkiye’de LEGO Mağaza vitrinlerine taşındı. Temmuz sonuna kadar mağaza vitrinlerinde yer alan uzay tasarımları, Instagram üzerinden özel olarak tanımlanan bir Artırılmış Gerçeklik (AR) filtresi ile canlanıyor ve çocuklar için uzayı gözlerinin önüne getiren bir animasyona dönüşüyor. Çocuklarınızın uzaya ilgisi varsa LEGO mağazalarını ziyaret etmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ