Sebze ve meyve tüketiminin önemi!

Bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için nelere dikkat ediyorsunuz? Anne sütünün sona ermesiyle birlikte artık bebekler düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanır. Bebekler bu dönemden sonra alerjisi olmayan ve uzmanların yönlendirmesiyle gerekli tüm besinleri tüketmeye başlar.

Sebze ve meyve tüketimine başlayan bebekler için tükettiğiniz gıdaların üretim şekline dikkat etmekte fayda var. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Hero Baby’nin İnovasyon ve Kalite Müdürü Volkan Ökesli, bebeklerin tüketeceği sebze ve meyvelerin özel olarak yetiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Bebek beslenme ürünleri üretim sürecinde kontrollü tarım ile yetiştirilmiş meyve ve sebzelerin kullanılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Hero Baby’nin İnovasyon ve Kalite Müdürü Volkan Ökesli, “Bebekler küçük yetişkinler değildir, büyürken hayat boyu kullanacağı bir vücut inşaa eder. Bu nedenle sürekli büyüme ve gelişmeye ihtiyaç duyarlar. Metabolizması yetişkinlerinkinden farklı çalışan bebeklerin ve küçük çocukların gelişimleri için farklı besin gereksinimleri vardır. Farklı bir metabolizmaya ve büyüme hızına sahip oldukları için yiyeceklerden ve çevreden yetişkinlere kıyasla daha fazla etkilenirler. Bu nedenle bebeklerinize vereceğiniz ek gıdalar tarım ilacı kalıntısı, katkı maddesi içermemeli, ayrıca mevsiminde olgunlaşmış meyve ve sebzelerlerden seçilmiş olmasına dikkat edilmelidir.  Hero Baby olarak gıda güvenliği ve kalite bizim için en önemli iki unsur. Sebze ve meyve diğer hammaddeleri titizlikle seçtikten sonra meyve ve sebzelerin en sağlıklı şekilde saklanabilmesi ve taze tutulabilmesi, ayrıca üretimi bitmiş ürünlerin pazara çıkmadan önceki son kontrolüne kadar olan aşamaların bütününü kapsayan bir kalite sistemine sahibiz. Bu sistem sayesinde, Hero bebek mamaları pazara çıkmadan önce en yüksek kalite düzeyine ulaşır ve tüketiciye güvenle sunulur” dedi.

Ebevenler için meyve ve sebze seçme taktikleri

Meyve ve sebze seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda önemli bilgiler veren Ökesli, “Mevsiminde olgunlaşan meyve ve sebzeler lezzetli, tatlı, renkli, yumuşak ve asitliği istenen seviyede olur. Olgunlaşan meyvenin belli şekle, ağırlığa, hacme, dokuya, renge, aromaya ve tada sahip olması gerekir. Olgun olmayan meyveler yeşil, sert, ekşi ve kokusuzdur. Olgun meyveler ise kokulu, renkli, yumuşak, tatlı ve suludur. Anne ve babalar bebekleri için sebze ve meyve alırken bu özellikleri aramalıdır” şeklinde konuştu.

Bebek meyveleri özel yetiştiriliyor

Hero Baby Türkiye’de üretim yapan tek bebek markası üreticisi. Üretim sürecinde kullanılan sebze, meyve ve tahıllar Türkiye’den temin ediliyor. Yerli üretimi küresel bir AR-GE anlayışı ve bilimsellikle sentezleyerek Türkiye’de anneler ve bebekler için ideal bir seçenek olmaya çalıştıklarını belirten Ökeşli, “ Türk meyvecilik sektörüne «bebek beslenme standartları» kalitesinde ürün yetiştirme bilincini yerleştiriyoruz. Hero Baby olarak kontrollü tarım kapsamında yılda; 230 çiftçiyi eğitiyor ve destekliyoruz. Meyvelerimizi 356 futbol sahası büyüklüğündeki bahçelerde, 150.000 ağaçta yetiştiriyoruz” dedi.

Ürünler 530 farklı pestisit analizinden geçiyor

  • Meyve ve sebzelerin sıkı bir yetiştirilme ve üretim sürecinden geçtiğini söyleyen Hero Gıda İnnovasyon ve Kalite Departman Müdürü Volkan Ökesli, “Bağımsız uluslararası laboratuvarlara gönderilen sebze,meyve ve tahıllar, 530 farklı pestisit, patulin (bir çeşit toksin) ve nitrat gibi birçok analizinden geçer ve mama üretimi için artık güvenli hammaddedir” dedi.

Hero Baby’de meyve ve sebzelerin yetiştirilme yolculuğu;

  • Bahçenin toprağı, sulama suyu, önceki yıl neler yetiştirildiği ve aynı bahçedeki diğer üretimler değerlendirilir.
  • Hero Baby ziraat mühendisleri meyve bahçelerini; fidanların dikimi, sulama, zirai müdahalenin niteliği konusunda denetler.
  • Ürünün olgunluğuna bakılarak, eğitimli işçiler ile ürünler hasat edilir, uygun yerde depolanır ve nakliye edilir.
  • Meyveler, bebek beslenmesinin gerektirdiği hassas analizleri yapabilecek, akredite edilmiş, bağımsız uluslararası laboratuvarlara gönderilir. 530 farklı pestisitin analizleri yapılır.
  • Testten geçen tüm meyve, sebze ve tahıllar artık güvenli hammaddedir.

Güvenli hammadde ile kavanoz mama üretim yolculuğu;

  • Türk Gıda Kodeksi Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdaları Tebliğine ve ilgili tüm mevzuata hassas uyum sağlanır.
  • Özel vakumlu kapak teknolojisi ile tazelik ve lezzet raf ömrü boyunca korunur, kapağı açıldıktan sonra 24 saat içerisinde tüketilmelidir.
  • Tüm kavanozlarda “bebek ve küçük çocuk ek gıdası” ibaresi bulunur.

İlginizi çekebilir