Benek Tozu ve Diğer Müthiş Sırlar

Sıra dışı kalemiyle edebiyat ve sinema tarihinde iz bırakan, dünya çocuk edebiyatının en önemli isimlerinden İngiliz yazar Roald Dahl 100 yaşında. Mizahın, ironinin, hayal gücünün ve şaşırtıcı sonların büyük ustasının okurlarını sürprizlerle dolu bir yıl bekliyor!

Kaç nesil onun kitaplarıyla büyüdü. Bugün pek çok yetişkinin çocukluğunda unutulmaz yer etmiş sinema filmlerinde de onun imzası var. Charlienin Çikolata Fabrikası, Matilda, Dev Şeftali, Koca Sevimli Dev gibi çocuk edebiyatında birer başyapıt sayılabilecek klasiklerin yazarı, dünyanın her yanından çocuk ve yetişkin milyonlarca okurun severek okuduğu uçarı serüvenlerin yaratıcısı Roald Dahl’ın doğumunun üzerinden tam 100 yıl geçti. Can Çocuk Yayınları, Charlienin Çikolata Fabrikası’nı yayımlayarak, Roald Dahl’ı Türkiyeli okurla ilk kez 1989 yılında buluşturmuştu. 27 yılın ardından, yazarın 100. doğum yılında okurları yine şahane bir kitap bekliyor: Benek Tozu ve Diğer Müthiş Sırlar Mart sonunda, raflarda yerini alacak!

Çocuk edebiyatının, hem boyu hem de kalemiyle dev ismi Roald Dahl hakkında eğlenceli bilgiler ve sürprizlerle dolu bu lezzetli ve küçük hazinede neler yok ki! Charlie’nin Çikolata Fabrikası’ndaki eksik bölüm, Roald’un dostu ve harika kitaplarının çizeri Quentin Blake’le tanışma fırsatı, Bay Wonka’nın çikolata fabrikasından nefis tarifler, Roald Dahl’dan iyi bir yazar olmanın sırları, Roald’un karnelerine göz atma şansı ve “Dünyanın Bir Numaralı Hikâye Anlatıcısı”yla ilgili çok ama çok daha fazlası… Yazarın hayatında ilk kez yolculuğa çıkacaklar içinse, Can Çocuk Yayınları tarafından daha önce yayımlanmış iki otobiyografik eser daha bulunduğunu hatırlatalım: Küçük Adam Büyürken ve Tek Başına.

Kitap: Benek Tozu ve Diğer Müthiş Sırlar

Yazar: Roald Dahl

Çeviren: İpek Şoran

Resimleyen: Quentin Blake

Sayfa: 122

Fiyatı: 10,50 TL

Sürpriz bununla da bitmiyor: Roald Dahl’ın Koca Sevimli Dev (The BFG) adlı kitabından aynı adla uyarlanan film, bu yılın Temmuz ayında, Steven Spielberg’in yönetmenliğiyle beyaz perdede! Yazarın eserlerinden uyarlanan diğer filmler Willy Wonka & the Chocolate Factory / Willy Wonka & Çikolata Fabrikası (1971), Gremlins / Gremlinler (1984), Danny, the Champion of the World / Dünya Şampiyonu Danny (1989), The BFG / Koca Sevimli Dev (1989), The Witches / Cadılar (1990), James and the Giant Peach / Dev Şeftali (1996), Matilda (1996), Charlie and the Chocolate Factory / Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005), Fantastic Mr. Fox / Yaman Tilki (2009), Roald Dahl’s Esio Trot (2014).

 

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ