Prematüre bebekler nasıl aşılanmalı?

Prematüre doğumlar ilk anından itibaren özen ve sabır isteyen bir sürecin başlaması anlamına geliyor. Peki, bu dönemde aşı konusunda bilmeniz gerekenler neler? Emsey Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şemsettin Ayçiçeği, prematüre riskli bebeklerin aşılanmasıyla merak edilenleri kısaca okuyucularımıza özel anlatıyor.

Hazırlayan: Şeyma Taşkıran

Bebek sağlığında aşının öneminden bahseder misiniz?

Aşılar bebekleri önlenebilir birçok enfeksiyondan korur. Prematüre bebeklerin bağışıklığı daha az geliştiği için aşılar bu bebeklerde daha fazla önem taşır.

Preterm ve düşük doğum tartılı bebeklerde hangi aşılar uygulanır?

Preterm ve düşük doğum tartılı bebeklerde uygun kronolojik yaşlarda tam doz DTB (Difteri, Tetenoz, Boğmaca) ve çocuk felci aşıları yapılır. Boğmaca aşısı nörolojik problem yaşayan bebeklerde doktor kontrolünde yapılır. Bebek eğer hastanede yatıyorsa oral polio aşısı diğer bebekler için risk oluşturacağından ertelenebilir. Hepatit B aşısı, anne taşıyıcı değilse 2000 grama ulaşmadan yapılmaz. Anne taşıyıcıysa bebeğin 2000 grama ulaşması beklenmez ve ilk 12 saat içinde aşı ve immunoglobulin bebeğe uygulanır. Diğer kızamık, kızamıkçık, kabakulak, hemofilus influenza tip B zamanında doğan bebeklerdeki gibi yapılır. Prematürelerde ekstra RSV aşısı yapılabilir. Solunum desteği almış prematürelerde önerilir.

2000 gramın altında doğum kilosu olan bebeklerde aşı uygulaması nasıl gerçekleştirilir?

2000 gram altında bebeklerde Hepatit B dışındaki aşılar zamanı gelince uygulanır. Hepaitit B aşısında küçük bir farklılık var; anne taşıyıcı değilse bebeğin 2000 grama ulaşması beklenir, taşıyıcıysa beklenmeden aşı yapılır.

Prematüre bebeklerde uygulanmayan ya da ilerleyen aylarda uygulanan aşılar neler?

Hepatit B’den yukarıda bahsettik. Bunun dışında nörolojik bir problem varsa boğmaca aşısı doktor kontrolünde yapılır. Bebek hastane yatıyorsa oral polio aşısı uygulanmaz, taburcu olduktan sonra uygulanır. Bronkopulmoner displazisi olan bebeklerde influenza virüs aşısı hastalığın ağırlaşmasına neden olabileceğinden 6 aydan sonra sonbahar ayında yapılır.

Aşıların uygulandığı belirli bir ay veya mevsim var mı?

Aşılar bebeğin yaşına göre zamanı gelince yapılır. Mevsim veya ay fark etmez sadece grip aşısı sonbahar döneminde 6. aydan sonra yapılır.

Prematüre bebeklerde erken doğum aşı sonrası meydana gelecek belirtiler neler?

Prematüre bebeklerde zamanında doğan bebeklerdeki aynı yan etki ve komplikasyonlar yaşanır. Aşı reaksiyonları olarak en sık ateş, aşı yerinde kızarıklık, ödem ve ağrı görülebilir. Her aşıya özel nadir yan etkilerin de eşit oranda görülme ihtimali vardır.

Bebek Muhabbeti Dergisi Nisan Sayısından Alıntıdır:

https://readymag.com/bebekmuhabbeti/nisan2017/prematrebebeklerdeasitakvimi/

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ