Çocuklukta akran zorbalığı, yetişkinlikte özgüven eksikliği

Çocukların psikolojilerini olumsuz etkilememesi için kepçe kulak tedavisinin okul öncesi dönemde planlanmasını öneren, Memorial Bahçelievler Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Serkan Orhan, kepçe kulak sorunu ve tedavi yöntemi hakkında bilgilendiriyor.

Çocukluk döneminde neredeyse birçok kişi kepçe kulakla ilgili yaşıtlarına ya da kendisine olumsuz yorumlar yapıldığına şahit olmuştur. Kepçe kulak, en sık görülen kulak şekil bozukluklarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Toplumda yüzde 5 oranında görülen bu sorun, kulak kepçesinin kafatasından 2 cm’den fazla ayrık olması olarak tanımlanıyor. İşitme ile ilgili herhangi bir probleme yol açmayan kepçe kulakların tedavisinin çocukların psikolojileri açısından okul öncesi dönemde planlanması öneriliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Serkan Orhan, kepçe kulak sorunu ve tedavi yöntemi hakkında detaylı bilgilendirmede bulunuyor.

“Özgüven eksikliğine yol açabilir”

Kepçe kulak sorunu kulak fonksiyonlarını etkilememekte yani duyma konusunda bir farklılığa neden olmaz. Ancak, normal görüntünün dışında olması sebebiyle öncelikle çocukların arkadaşları tarafından konusu olmasına, akran zorbalığına gidebilmekte ve bu durum da zamanla doğacak ve kişide kalıcı hale gelebilecek özgüven eksikliğine yol açabiliyor. Bu da erişkinlik döneminde ikili ilişkilerde yakınlık kurabilme noktasında özellikle görüntüden kaynaklanan özgüven eksikliği nedeniyle olumsuz sonuçlara sebebiyet verebiliyor.

“Kepçe kulak operasyonu sonrası hastalar kulaklarını kapatmak için çeşitli yollara başvurmayı bırakır ve özgüvenleri artar.”

Doğru zaman, okul öncesi

Kulak kepçesi 6 yaşında erişkin boyutunun yaklaşık yüzde 80’ine ulaşmaktadır. Kepçe kulak ameliyatının çocuk okula başlamadan hemen önce yapılması uygun görülür. Kepçe kulak ameliyatı kulak patolojisine bağlı olarak farklı tekniklerle yapılabilir. Kepçe kulak cerrahisinin temel mantığı, kalıcı sütürler kullanılarak kulak kepçesine yeniden şekil verilmesi esasına dayanıyor. Kepçe kulak ameliyatı, kulak arkasından yapılan cilt kesisi ile gerçekleştiriliyor. Kesi yapılmadan sütür teknikleri de bazı bilimsel çalışmalarda tarif edilmesine karşın kalıcı nüks oranı yüksek olduğu için tercih edilmiyor. Ameliyat sonrası 1 hafta dinlenme süresi ve 2-3 hafta kulak bandajı takılması öneriliyor. Eriyen dikiş kullanıldığı için dikiş alma işlemine de gerek bulunmuyor.

Operasyon sonrası nelere dikkat edilmeli?

Çocuğunuza kepçe kulak operasyonu yaptırdıktan aşağıda yer alan uyarılara dikkat etmeniz, süreci rahat ve sağlıklı geçirmenizi sağlayacaktır.

  • Ameliyat sonrası 3 hafta bandaj takılması, kulak kepçesinin yeni pozisyonunun kalıcılığında oldukça önemlidir.
  • Operasyon sonrası bir hafta duş alınmamalıdır.
  • Antibiyotik kullanılması enfeksiyon gelişimini önlemektedir.

Ameliyat sonrası özgüven artışı

Kepçe kulak operasyonu sonrası hastalar kulaklarını kapatmak için çeşitli yollara başvurmayı bırakır ve özgüvenleri artar. Örneğin bazı hastalar saçlarını toplayamamaktan, hep açık bırakmak zorunda kalmaktan ya da kısa kestirememekten şikayet ediyorken, ameliyat sonrası rahatça istenilen saç modeli uygulayabiliyor. Hatta kepçe kulak sorununda bazen kulak yapıştırıcısı, bant kullanımı gibi uygulamalar da kişinin kulak sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Tüm bu durumlar bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından, tam donanımlı merkezlerde gerçekleştirilen kepçe kulak operasyonu ile ortadan kalkabiliyor.

“Kepçe kulak ameliyatının çocuk okula başlamadan hemen önce yapılması uygun görülür.”

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ