Çocukluk Çağı Travması Yansımaları

Kitabı ilk elime aldığım gün 4 (kız) ve 7 (erkek) yaşlarında iki çocuğu olan bir arkadaşımla bir aradaydım. Ne okuduğumu sorduğunda “Kitaba yeni başlıyorum ama beni çok heyecanlandırıyor. Hepimiz çocukluğumuzda yaşadıklarımızın bugünümüze etkilerini merak ediyoruz. Belki içerisindeki bilgiler hem çocuklarımız ve gelecekleri için hem de kendimizin bugününü anlamak için bazı ipuçları verebilir” dediğimi hatırlıyorum.

Kitabın adı da içeriğinde yer alan bilgiler kadar dikkat çekici “Çocukluk Çağı Travmasının Yansımaları”! Editörlüğünü Dr. Psikolog Z. Deniz Aktan tarafından gerçekleştirilen kitapta 7 Uzman Psikolog ve 1 Klinik Psikolog, 8 ayrı çocuğun 8 ayrı hikayesini bir araya getiriyor. Bu hikayelerde çocukluk döneminde yaşanan travmaların doğru zamanda fark edilip müdehale edilmesiyle mutlu bir geleceğe kapı aralanabileceğini bizlere anlatıyor. Çocukluk çağı travmasının ne anlama geldiğini ve travma yaşayan çocukların gelecekleri hakkında bizleri bilgilendiren kitapta 8 çocuğun hikayesinden bir gökkuşağının tüm renklerini nasıl kaybettiğine tanık oluyorsunuz. Peki, kaybolan renkler yeniden kazanılır mı? Tüm bu sorulara yanıt bulacağınız kitapta ayrıca yaşanmış her travma hikayesinin ayrı ayrı uygulanabilecek psikoterapi müdahalelerini tanıyarak, söz konusu müdahalelerin travma sürecine nasıl katkı sağladığına dair farkındalığı arttırmak amaçlanıyor. Kitabı okurken hikayeler arasında kendizi bir anda akademik bir makale okuduğunuz hissine kapılabilirsiniz. Ancak anlaşılabilir anlatım sayesinde içinden çıkılmaz olarak düşünülen çocukluk dönemi travmalarına doğru zamanda doğru yaklaşım ile yeniden renk katılabileceğini hissettiriyor. Eğitimci yönü bulunan Editör Dr. Psikolog Z. Deniz Aktan, kitap hazırlığı sürecinde birlikte çalıştığı ve bizlerle buluşturduğu 8 hikayeye dokunan öğrencilerini, kitaba katkıda bulunan diğer isimleri de unutmuyor.

Çocukluk Çağı Travmasının Yansımaları kitabı çocuklara bir diğer önemli katkıyı da kitabın tüm gelirlerini Koruncuk (Korunmaya Muhtaç Çocuklar) Vakfı’na bağışlayarak gerçekleştiriyor.

Yayınevi: Nobel Yayın Grubu

Editör: Z. Deniz Aktan

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ