Çocukluk çağı aşıları ihmale gelmez!

Pandemi nedeniyle birçok sağlık kontrolünü ileri tarihlere erteleme fikri olsa da uzmanlar, çocukluk dönemi aşılarının ihmale gelmeyeceğini önemle vurguluyor. Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben, çocukluk çağı aşılarının neler olduğunu ve hangi aşının ne zaman yapılması gerektiği hakkında ebeveynlere detaylı bilgilendirmede bulunuyor.

Salgının devam ediyor olması nedeniyle en önemli hastalıkların başında Covid-19’un geliyor olması, diğer hastalıkların yayılımının durduğu anlamına gelmiyor. Özellikle hepatit, su çiçeği ve kızamık gibi aşı ile önlenebilen hastalıklar da yayılmaya devam ediyor. Covid-19 virüsüne yakalanma endişesi nedeniyle hastane ve sağlık merkezlerine zorunlu haller dışında gitmek istemeyen vatandaşlar, bebeklerinin düzenli yapılması gerekne aşılarını da ileri tarihlere ertelemek zorunda kaldı. Ancak uzmanlar bebek ve çocukların aşı takvimleriyle ilgili önemli uyarılarda bulunuyor.

Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Demet Matben’in çocukluk çağı aşıları hakkında paylaştığı detaylı haberimizin devamı için https://readymag.com/bebekmuhabbeti/subat2021/cocukluk-cagi-asilari/

Dr. Demet Matben; “Tüberkülozdan ölen, çocuk felcinden sakat kalan, kızamık salgınıyla beyin hasarı kalan çocukları günümüzde görmüyorsak, bu yapılan aşılamalar sayesindedir.”

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ