Castell 9000 kalemi 111 yaşında

Yeşil rengi ile herkesin yakından tanıdığı ve 111 yıldır sanatçılara esin kaynağı olan Castell 9000 doğum gününü, Faber-Castell’in ilk hayranlarından biri olan ünlü ressam Vincent Van Gogh’un da doğum günü olan 30 Mart Dünya Kurşun Kalem Günü’nde kutluyor.

1905 yılında kullanıcılara sunulan Castell 9000’i kullanma şansı bulamasa da, Van Gogh 1883’te yazdığı bir mektupta Faber-Castell’den aldığı bir kalemden övgüyle bahsediyordu: “Sana Faber’de bulduğum bir kurşun kalem çeşidinden bahsetmek istiyorum. İdeal bir kalınlığa sahip ve oldukça yumuşak, mükemmel bir koyuluk veriyor, marangoz kalemlerinden daha üstün bir kalitesi var ve büyük çalışmalar için uygun.”

E.T.’ye ilham kaynağı olan ikonik kurşun kalem

Renk ve baskı düzeltmeleri dışında, 111 yıldır altıgen görünüşünü, koyu yeşil rengini ve altın harflerini koruyan Castell 9000, yüksek kalite kurşuna sahip donanımıyla 16 farklı sertlik derecesi içeriyor.

Castell 9000, ilk günden bu yana sanatçıların yaratıcı çalışmalarının önemli bir parçası oldu. Efekt sanatçısı Carlo Rimaldi, Castell 9000’den aldığı ilhamla milyonlarca sinemaseverde iz bırakan, garip uzaylı karakter E.T.’yi yarattı. Nobel Edebiyat Ödülü’ne sahip yazar ve illüstratör Günter Grass da çiçeklere süslenmiş bir buket kalemi gösteren suluboya resmi gizemli hatlarla süsledi: “Arzu edilen kelimeler. Bütün kalemler bilendi. Ama hâlâ dile getirilmeyenler var.” Alman performans ve heykel sanatçısı Joseph Beuys ise Castell 9000’i bir eserinde ünlem işareti gibi konumlandırarak, kalemi yaratıcı bir sanat eserine çevirdi.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ