Bilinçsiz antibiyotik kullanımına son!

Toplumun son yıllarda bilinçsiz bir şekilde antibiyotik kullanımını artırması dünya gündeminde sağlık konuları arasında ilk sıralarda yerini alıyor. Ülkemizde de en küçük bir soğuk algınlığı ya da ağrı söz konusu olduğunda uzmana danışmadan antibiyotik kullanımı oldukça fazla!

Dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkeleri alarma geçiren bilinçsiz antibiyotik kullanımına yönelik ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nın sıkı takibi devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın attığı adımları yerinde ve doğru bulduklarına dikkat çeken İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, antibiyotiklerin doktor kontrolü dışında kullanımına karşı olduklarını açıkladı.

Bilinçsiz ilaç kullanımı insan sağlığını tehdit ediyor!

Barut, Türkiye’de antibiyotik grubu ilaçlarınpazar payınınson beş yılda yüzde 11,5’danyüzde 8,5 oranına gerilediğini belirtti ve şunları söyledi: “Bu oran hala yüksek bir seviye. Doktor kontrolü dışında ve bilinçsiz kullanılan antibiyotikler nedeniyle ‘antibiyotik direnci’ dünya gündeminin en önemli konularından biri haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) başta olmak üzere bir çok uluslararası kuruluş ve ülke otoritesi antibiyotiklerin bilinçli kullanımını sağlamak üzere çalışmalar yapıyor. Türkiye’de de bu konuda adımlar atılıyor. Özellikle Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirlerle önemli aşamalar kaydedilmiş durumda. Barut, doktorların önerdiği ilaçların kullanılmasını ve kişilerin kendilerini iyi hissetmeleri halinde bile kendilerine verilen tedaviyi sonuna kadar devam etmeleri gerektiğini vurguladı.

İlginizi çekebilir