Bilinç düzeyinde yüzde 99 artış

Prematüre bebeklerin hayata güvenle bağlanmasına katkı sağlamak üzere beş sene önce Hayat Bağım Güvenli Bağlanma Programı’nı başlatan Molfix, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında projenin verilerini paylaştı. 2023 yılında toplamda 165 bin ebeveyn ve bebeğine ulaşan Molfix, çocuk gelişimi konusunda yüzde 58, güvenli bağlanma konusunda yüzde 65’lik farkındalık sağlanırken hastalık bilinç düzeyinde yüzde 99 oranında artış oranına ulaşıldığını açıkladı.

T.C. Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü ve Bebek Ruh Sağlığı Derneği iş birliği ile devam eden program kapsamında bugüne kadar; 31 ildeki 35 hastaneye 350 birim hayati ekipman desteği sağladı. 165 bin anne ve babaya rehber psikologlar eşliğinde “güvenli bağlanmanın önemi”, “yenidoğan yoğun bakım sonrası evde bakım” ve “çocuk gelişimi” konularında eğitimler düzenledi. Bununla da kalmayarak akademisyenler tarafından 3 bin ebe ve hemşireye ‘’Ebeveynlerle İletişim’’ ve “Güvenli Bağlanma” alanında seminerler ve 100 bin bilgilendirme materyali ile 2 bine yakın belediye çalışanına farklı eğitimler verdi.

Deprem bölgesine destek

2023 yılında ise Molfix, Hayat Bağım programı ile Türkiye’de yaşanan depremden etkilenen 11 ilin yaralarını sarmak üzere harekete geçti. Bu bölgelerde 11 hastanede bebeği yenidoğan yoğun bakımında kalan anne, anne adayları ve babalara eğitimler, ebe ve hemşirelere seminerler verdi. Program özelinde de hastanelere hayati ekipman bağışı gerçekleştirilerek bebek ve ebeveynlere destek sağlandı. Önümüzdeki dönemde de depremden etkilenen bölgelere proje kapsamda destek olmayı sürdürecek olan Molfix, daha fazla bebeğin hayata tutunması ve tedavi olmasına imkân sağlamayı hedefliyor.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ