Anne adaylarına Diş Dostu Derneği’nden öneriler

Hamilelik döneminde kadınlar bedensel ve ruhsal olarak birçok değişime uğrar. Zaman içerisinde gerçekleşen değişimlere anne adayları kendilerini alıştırır. Sizde hamilelik döneminde yaşayacağınız değişimlere önceden hazırlıklı olun! Ağız ve diş sağlığı bebeklikten, yaşamın tüm süreci boyunca dikkat edilmesi gereken bir bakım süreci. Diş Dostu Derneği, hamilelik döneminde anne adaylarına yardımcı bilgileri bizlerle paylaşıyor. Hamilelik sırasında ağız ve diş sağlığında bazı değişikliklerin olacağı bir gerçektir. En önemli değişiklik östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artış olup, bu durum dişler ve diş etlerinde olası sorunların daha fazla olmasına yol açacaktır.

Diş fırçalamayı ihmal etmeyin!

Bu yüzden her gün en az iki kez, mümkün olan durumlarda her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Her gün tüm dişlerde diş ipi ile temizlik işlemi de yapılmalıdır. Sabah diş fırçalamak rahatsızlık veriyorsa macun kullanmadan fırçalamak denenebilir veya anti-plaque ve flouridli gargaralarla çalkalanmalıdır. Bu çalkalamalar diş fırçalamanın yerini tutmaz ve mümkün olan en kısa zamanda diş fırçalanmalıdır. Dengeli beslenme ile birlikte C ve B12 vitamin destekleri de ağız sağlığının sürdürülmesi açısından önemlidir. Diş hekimine daha sıklıkla gidilmesi de etkin plak kontrolünü sağlayarak gingivitis gelişimini önler. Plak kontrolünün sağlanması aynı zamanda dişeti irritasyonunu ve hamilelik tümörlerinin oluşma riskini de azaltır.

Misyonu, gönüllü Diş Hekimleri  ve  her meslekten gönüllüler ile ağız ve diş sağlığı konusunda daha bilinçli bir toplum için çalışmalar yapmak olan Diş Dostu Derneği, tüm destek veren kurum ve kuruluşları şemsiyesi altında buluşturmaktadır. İsviçre merkezli Diş Dostu Derneği, 2008 yılında Türkiye Kalite Derneği’nin (KALDER) üyeliğine kabul edilen ilk ağız ve diş sağlığı sivil toplum örgütüdür.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ