Yoksa hamile miyim?

Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, bir yandan anne olmak isteyen kadınların neden hamilelik planlarını ertelediklerine dair merak edilen soruları Bebek Muhabbeti Dergimiz için yanıtladı.  

Hazırlayan: Şeyma TAŞKIRAN

Biz kadınlardan belli bir yaşa geldiğimizde önce evlenmemiz, sonra anne olmamız ardından ikinci bebeği dünyaya getirmemiz ve tüm bunları gerçekleştirirken mükemmel bir eş ve ev kadını olmamız beklenir. Tabii bu süreçte iyi bir iş kadını da olabiliyorsanız sizden mükemmeli yoktur. Peki, bu durum kime ve neye göre?

Yukarıda belirttiğim süreçte ilk etabı tamamlayarak evlenen kadınlardan bazıları, aslında bazıları demek yetersiz olur birçoğunda hamile kalma ve anne olma konusu endişe ve korku hissine neden olabiliyor. Geçtiğimiz ay bir okuyucumuz, bu durumu yaşadığını ve çevresinde de birçok arkadaşının aynı durumda olduğunu belirterek konuyla ilgili uzman görüşü talebinde bulundu.

Daha önce hiç deneyimlenmemiş ve hayatı büyük ölçüde değiştirecek olan hamilelik sürecinin kadınları korku ve kaygıya sürükleyebildiğini belirten Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, Bebek Muhabbeti okuyucularımız için hamilelik öncesi psikolojik süreçle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Kadınlar anne olmaktan neden korkar?

Anne olma korkusunun düşünüldüğünden daha fazla rastlanılan psikolojik bir durum olduğunu belirten Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, “Pek çok kadın çocuk sahibi olma konusunu düşündüğünde korku hissini besler. Bazıları bunu sesli bir şekilde dile getirmekten çekinebilir. Burada devreye toplum ve aile baskısının dahil olduğunu söyleyebiliriz. Annelik, toplumumuzda oldukça kutsal görülen bir mertebe. Bu nedenle bu fikre karşı geliştirilen anti tezler sonucunda kişi, ‘korkuyor musun, bencil misin, acaba sen biraz sorumluluktan mı kaçıyorsun?’ gibi sorularla karşı karşıya kalabilir” açıklamasında bulundu.

 “Anneliğin getirdiği sorumluluklar, doğumda yaşanacak zorluklar, fiziksel değişim gibi birçok faktör kadınların anne olmaktan korkmasına neden oluyor.”

Haberin devamı Bebek Muhabbeti Dergimizde sizleri bekliyor: https://readymag.com/bebekmuhabbeti/nisan2021/hamile-kalma-kaygisi/

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ