Virüse karşı ‘kahraman’ çocuklar

Son dönemde yaşadığımız virüs ile mücadele de bir kez daha doğru bilginin önemini anlamış bulunuyoruz. Virüse karşı nasıl savaşmamız gerektiğini bizler yeni yeni öğrenmeye çalışırken aynı zamanda çocuklarımızı da bilgilendirmemiz gerekiyor.

Bu dönemde doğru kaynak seçimi oldukça önemli. Yayın hayatına “Doktor Tıptıp ile Kahramanlık Listesi” kitabı ile başlayan İlksatır Yayınevi, çocuklar için ücretsiz olarak e-kitap ve sesli kitap formatında internet sitesinde yerini aldı. Dr. Ayşegül Tanrıyakul Bilen ve Nihan Tanrıyakul Çelebioğlu tarafından yazılan kitabın resimleri Göktuğ Karahan, grafik tasarım ise Gelengül Erkara imzası taşıyor.

nihan-tanriyakul-celebiogluDoktor Tıptıp, Koronavirüs nedeniyle yaşanan zorlu pandemi sürecini çocuklara küçük Can’ın soruları üzerinden çizdiği resimler ile anlatıyor. 7 maddelik ‘Kahramanlık Listesi’ hazırlayan Doktor Tıptıp, böylece çocuklara birer ‘Kahraman’ olarak neler yapmaları gerektiğini söylüyor.

Eller ‘Küçük Kurbağa’ eşliğinde yıkanıyor

Koronavirüs ve Covid-19 nedir?, İnsanlara nasıl bulaşıyor?, Virüsten korunmak için nelere dikkat etmeliyiz?, Virüs bulaşırsa ne olur?, Bu süreçte en güvenli yer neresi?, Çevremizdeki kahramanlar kimler? gibi soruları tek tek yanıtlayan Doktor Tıptıp, ardından da küçük Can ile birlikte virüsle savaşan kahramanlardan biri olmak için ne yapılması gerektiğini belirten 7 maddelik bir ‘Kahramanlık Listesi’ hazırlıyor. “Maske takılacak, eller sık sık yıkanacak, pencereler sık sık açılıp ev havalandırılacak, sosyal mesafe korunacak, sağlıklı beslenilecek, meyve ve sebze tüketilecek, bol su içilecek, yeterli uyku alınacak, duygularımız ailemizle paylaşılacak” maddelerinin yer aldığı Kahramanlık Listesi’nde özellikle ellerin ‘Küçük Kurbağa’ şarkısının nakaratını iki tur söyleyecek kadar bol köpüklü bir şekilde yıkanması gerektiği vurgulanıyor.

Çocuklarla iletişimin en iyi yardımcıları öyküleraysegul-tanriyakul-bilen

Çocukların bağ kurabilecekleri Dr. Tıptıp karakterine sorular sormasıyla süreci aktardıklarını anlatan Dr. Ayşegül Tanrıyakul Bilen ve Nihan Tanrıyakul Çelebioğlu, ebeveynlerin, kitabı çocuklarına okuttuktan sonra fikirlerini sorup varsa sorularını cevaplayarak endişelerini giderebileceklerini, bu şekilde süreçle daha kolay başa çıkabileceklerini belirtiyor. Bu süreçte, öykülerin çocuklarla iletişim kurmakta en iyi yardımcılardan biri olduğunu vurgulayan yazarlar, Doktor Tıptıp ile Kahramanlık Listesi’nde bilim insanlarının çalışmalarından, alınan önlemlerin koruyuculuğundan da bahsederek umut vermek istediklerinin altını çizdiler.

Yayınevi’ni kurarken amaçlarının sadece kitap yayınlamak olmadığını, yazarlara ve yazar adaylarına yol arkadaşlığı yapmak olduğunu belirten İLKSATIR Yayınevi’nin Kurucusu Bahar Şen Kazancı, “İLKSATIR’ın ruhunda paylaşmak var. Bazen bir bilgiyi bazen de bir kahveyi… Herkesin yolunun bir şekilde İLKSATIR ile kesişmesini istiyoruz” dedi. İlk kitaplarının ne olacağına karar vermeye çalışırken pandemi sürecinin başladığını da anlatan Şen Kazancı, “Zor günlerden geçiyoruz ve bu zor günleri birlik, beraberlik olmadan atlatmamız gerçekten imkânsız. Bugünlerin hiç kuşkusuz en büyük kahramanları sağlık çalışanlarıdır. İlk olarak onlar ve çocuklar için bir şeyler yapmak istedik ve kitabı dünyadaki tüm sağlık çalışanlarına ithaf ederek ücretsiz bir şekilde yayınlama kararı aldık. Çevreye, topluma karşı hepimizin sorumlulukları var. Bu nedenle bu tür çalışmalara her zaman ağırlık vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Kitap Künye:

Kategori: Çocuk – Kurgu

Tür: Resimli Öykü

Yaş Grubu: Çocuk / 6+

Sayfa: 32

 

Ücretsiz

Kitap erişim linki: https://ilksatir.com.tr/doktor-tiptip/

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ