Uyandığımda Sesim Yoktu

Dünyanın birçok yerinde seyircisi ile buluşmaya devam eden, yapımcılığını Bu Yapım’ın üstlendiği ve usta yönetmen Tamer Levent rejisiyle seyircinin karşısına çıkan,  baskı gören kadınların hikâyesini konu alan “Uyandığımda Sesim Yoktu” oyunu,  1 Aralık’ta Priştine Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında Kosovalı tiyatroseverlerle buluşacak. 

Orijinal adıyla “Mouthpiece”, 2016 sezonunda “Toronto Tiyatro Eleştirmenleri” tarafından “Yılın En İyi Kanada Oyunu” seçildi. Oyun, 2017 yılında ise Edinburg Fringe Festivali’nde “En İyi Sahne Performansı” başta olmak üzere pek çok ödülün sahibi oldu. 

Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da sahneye çıkmaktan oldukça mutlu ve heyecanlı olduklarını dile getiren Burcu Görek ile Dilara Gül, kadınların dünyanın her yerinde benzer acılar yaşadıklarını, bu yüzden oyunu izleyen herkesin kendinden bir şeyler bulabildiğini söylediler.

Burcu Görek ve Dilara Gül’ün performanslarıyla yoğun ilgi gören oyun, modern kadının kafasındaki iç çatışmayı, ikircikli halini, fiziksel, grotesk, epik, dramatik tiyatro yaklaşımlarıyla ve akapella yardımıyla çağdaş bir anlatıma kavuşturuyor. Bastırılmış kişiliğinin yarattığı başkaldırıyla, erkeklerde normal görülen davranışların kadınlarda anormal görülebileceği tepkisini de gösteren oyun; açık bir şekilde baskı gören, örtülü bir baskının içinde kendini bulan, yaşadığı birçok korku ve toplumun ona dayattıklarından dolayı kendini ifade edemeyen, sesleri kısılmış, hırpalanmış, hatta canice öldürülmüş kadınların hakları için yazılmış bir başkaldırı oyunu.

Türkiye’de ilk kez 6 Şubat 2020 tarihinde gösterilen ve Kanada, Birleşik Krallık ve Amerika başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde kapalı gişe oynayan oyun, farkındalık sahibi Kanadalı bir kadının tepkisinin, Türkiye kadınından farklı olmadığının da kanıtı.

 

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ