Üstün zekalı çocuklara özel eğitim!

Bazı çocuklar, çok özel bir hediyeyle dünyaya geliyor. Onlar, yaşıtlarından çok daha hızlı düşünüyor, anlatılanları çabuk kavrıyor; zihinsel işlevlerde ve yaratıcılıkta üstün özellikler gösteriyor. Üstün zekâlı olarak adlandırılan bu çocukların, geleceğin dâhilerine dönüşebilmeleri için de kendileri kadar özel bir eğitimden geçmeleri gerekiyor. TÜZDER (Tüm Üstün Zekâlılar Derneği) tarafından oluşturulan Dahi Park Atölyeleri, yetenek ve nitelikleriyle öne çıkan çocuklara, farklı ve özgün bir eğitim ortamı sağlamak üzere kapılarını açtı. Dahi Park’ta yaz okulu kayıtları ise başladı.

Dahi Park, Türkiye’de ilk… 

Geniş kapsamı ve içeriğiyle Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Dahi Park; okul öncesi, ilkokul ve ortaokul düzeyindeki öğrencilere eğitim veriyor. Eğitimler, üstün zekâlı çocukların gelişimlerini sağlamak üzere, özel olarak hazırlanan atölyelerde, uzman eğitimciler tarafından gerçekleştiriliyor. Çocukları işlenen derse motive edecek şekilde tasarlanarak dekore edilen atölyelerde, üstün zekâlı çocukların yalnızca zihinsel değil fiziksel, duygusal, sosyal ve ruhsal alanlarda geliştirilmesi de hedefleniyor.

Üstün zekâlı çocuklara olağanüstü eğitim…

Teknolojinin tüm olanakları çocukların eğitiminde kullanılırken eğitimde de tamamen bilimsel metotlar uygulanıyor. Böylece kültür, bilim ve sanat alanında olağanüstü bir eğitim alan üstün zekâlı çocuklar, kendilerini keşfedebilme ayrıcalığını yaşıyor. Ayrıca bu sistemde çocuklar, gerçekleştirdikleri uygulamalarla eğitim sürecinde tamamen aktif oldukları için teorik bilgilerin ötesine geçerek yaratıcılıklarını ortaya koyuyor. Evlerde de doğru yöntemlerle geliştirilebilmeleri için eğitim aldıkları süre boyunca çocukların ailelerine de periyodik olarak ücretsiz eğitim sağlanıyor. Atölyelerin sonunda öğrencilere “Katılım Sertifikası” veriliyor.

Üstün zekâlılara özel atölye sistemi…

Dahi Park’ta standart eğitimlerin dışında üstün zekâlı öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre desteklendikleri bir ortam oluşturuluyor. Üstün zekâlıların eğitiminde 3 başlık önem taşıyor. Belirlenen 3 başlık çerçevesinde yetenek eğitimleri sunuluyor.

Akran Zenginliği: Üstün zekâlı çocukların kendileri gibi farklı gelişim özellikleri taşıyan akranlarıyla birlikte eğitim almaları ve sosyal ortamda bulunabilmeleri sağlanıyor. Dahi Park çalışmalarında üstün zekâlı çocuklar akranlarıyla beraber olarak sosyal ve duygusal birçok ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

Zihinsel Doygunluk: Klasik eğitim sisteminde müfredatlar, toplumun yüzde 70’ini oluşturan normal gelişim özelliklerine göre yapılıyor. Üstün zekâlı çocuklar da bu sistem içerisinde çok kez kendilerine yeterince yer bulamıyor ve yeterli zihinsel doygunluğa ulaşamıyor. Dahi Park atölye sistemi içerisinde robotik uygulamaları, bilim çalışmaları, drama uygulamaları, zekâ oyunları ve yazarlık gibi çalışmalarla üstün zekâlı çocukların zihinsel ihtiyaçları gideriliyor.

Beceri Bazlı Eğitim: Her öğrencinin eğitiminde deneyimlere yer vermek önem taşıyor. Üstün zekâlı çocukların eğitimi söz konusu olduğunda bireysel deneyimlerin önemi de artıyor. Bu sistem içinde eğitmenlerin öğrencilere rehberlik etmesi gerekiyor. Bu şekilde çocukların ilgi, dikkat ve motivasyonları sürekli olarak amaçlar çerçevesinde tutuluyor ve sıra dışı fikirlerin önü açılıyor. Dahi Park sisteminde her atölye çalışması bir eğitmenin kontrolünde çocukların şahsi deneyimleri ile oluşuyor.

Dahi Park Yaz Okulu’nda eğitim 11 Temmuz’da başlıyor…

Çocuklarını Dahi Park Yaz Okulu atölyelerine kayıt ettirmek isteyen ebeveynlerin, TÜZDER’in www.tuzder.org web adresinde bulunan başvuru formunu doldurmaları gerekiyor. Daha sonra ailelere dönüş yapılarak kayıt işlemleri gerçekleştiriliyor. Atölyelere yalnızca RAM ya da BİLSEM’ler aracılığıyla “üstün zekâlı” tanısı konulan ya da TÜZDER tarafından değerlendirilmesi yapılan ve üstün zekâlı tanısı konulan öğrenciler katılabiliyor. Dahi Park Yaz Okulu’nda 1. kur dersleri 11-28 Temmuz 2016, 2. kur dersleri ise 22 Ağustos–8 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yaş gruplarına özel ders programları…

Dahi Park Yaz Okulu’nda 4-6 yaş ders programı; Dikkat Konsantrasyon Atölyesi (Zekâ Oyunları), Keşif Saati (Eğlenceli Bilim), Robotik Uygulamaları, Düşünme Becerileri Atölyesi, Duygu Atölyesi (Drama), STEM 1, Mucitler Atölyesi, ZET-KA Atölyesi ve Talk Time (İngilizce) derslerinden oluşuyor.

6-9 yaş ders programında; Problem Çözme Atölyesi (Zekâ Oyunları), Robotik 1, Bilim Atölyesi, Duygu Atölyesi (Drama-Karakter), Düşünme Becerileri- Sıra Dışı Düşünme Atölyesi, STEM 2, Hızlı Öğrenme Teknikleri, Mucitler Atölyesi, ZET-KA Atölyesi, Talk Time (İngilizce) dersleri yer alıyor.

10-14 yaş arasındaki üstün zekâlı çocukları ise Dahi Park’ta; Mantık Yürütme Atölyesi (Zekâ Oyunları), Robotik 2, Düşünme Becerileri – Sıra Dışı Düşünme Atölyesi, Bilim Atölyesi, Duygu Atölyesi (Drama-Sosyal İlişkiler), STEM 3, Mucitler Atölyesi, Yazılım Atölyesi, Hızlı Öğrenme Teknikleri, ZET-KA Atölyesi ve Talk Time (İngilizce-Çince-Arapça) dersleri bekliyor.

Eğitim kurumları için abonelik sistemi…

Dahi Park’ta uygulanan atölye çalışmaları, tüm eğitim kurumları için gerekli görülse de çok az kurumda benzer olanaklar bulunuyor. Sağlanan abonelik sistemi ile bünyesine atölye uygulamalarını dahil etmek isteyen okul öncesinden orta öğretime kadar tüm eğitim kurumları, haftalık olarak ya da belirlenmiş periyotlarla Dahi Park’ta atölye uygulamalarından yararlanabiliyor.

Dahi Park’a gezi programı…

Eğitim kurumları, ister üstün zekalı öğrencileri isterse de herhangi bir gelişim aralığında olan tüm öğrencileri için Dahi Park bünyesinde günlük atölye programlarına dâhil olabiliyor. Bilim, robotik uygulamaları, elektrik-elektronik, zekâ ve akıl oyunları, düşünme becerileri, sosyal beceriler, zihin haritaları atölye uygulamalarında eğitimlere ve atölye derslerine de katılabiliyorlar.  Belirlenen öğrenci grupları, Dahi Park’ta eğitime merhaba diyerek gün boyu ismi geçen bütün atölyelerde uygulamalı eğitimlere dahil oluyor, eğlenerek farklı bir eğitim uygulamasını deneyimliyor. Bu programlar okul gezisi şeklinde tasarlanmış olmakla beraber tüm akademik kazanımları da her defasında içinde bulunduruyor.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ