Sömestri tatilinde çocuklarla zaman yönetimi nasıl olmalı?

Zaman yönetimi biz yetişkinlerin dahi en kıymet vermesi gereken alan. Herkesin gelir düzeyi, yaşam şartları farklı olabilir ancak ortak olan tek şey aynı zamanı kullanıyor olmamız. Kaybettiğimiz bir eşyayı tekrar bulabilir, kaçırdığımız bir iş fırsatının yerine bir yenisini bulabilme ihtimalimiz varken geçen zamanı geri getirme gibi bir şansımız asla olmayacak. Bu yüzden zamanın doğru kullanılması hayatımızdaki birçok kritik sürecin doğru yönetmemizi sağlıyor. Doğru zaman yönetimi ise çocuklukta kazanıldığı takdirde gelecekte hayat düzeninin kolay kurulmasına yardımcı oluyor.  Saat&Saat, çocuklara ve gençlere zamanın değeri konusunda farkındalık kazandırabilmek için üç yıldır sürdürdüğü Akıllı Saatler Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, sömestirde aileler ve çocukların nasıl zaman geçirebileceklerine dair önerilerde bulunuyor.

Projenin zaman yönetimi eğitimlerini koordine eden İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nilüfer Pembecioğlu, günlük rutinlerin dışına çıkılmasının, yaşam içinde farklılıkların oluşmasının önemini vurgulayarak, “Sürekli yapılmakta olan işten başınızı kaldırıp diğer şeylere odaklanabilmek önemlidir. Çünkü bireyler, sürekli yaptıkları şeyleri bir süre sonra otomatikleştirip farkındalıklarını kaybetmeye başlarlar, tıpkı saatin tiktaklarını duymadığımız gibi, her bir dakikanın, günün önemini yitirebiliriz” diyor. Zaman kullanma alışkanlığının büyük bir maharet ve gerçek bir sürdürülebilirlik gerektirdiğini hatırlatan Pembecioğlu, çocukların sürekli entelektüel birikime önem verilen okul zamanından tatil zamanına geçişin, eğlence ve duygusal doyum zamanı olarak değerlendirilebileceğini ifade ediyor.

Pembecioğlu “Bir çocuğun yaşıtları ile birlikte paylaştığı okul süreci onun hem sosyalleştiği hem de bilgisel olarak zenginleştiği bir toplumsal alan sunmaktadır. Ancak, çocuğun bundan fazlasına ihtiyacı olduğunu unutmamak gereklidir. Çocuğun ailesine de çok ihtiyacı vardır; ailenin sevgisini ilgisini hissedebilmeye, kendi yaşıtları ile oynadığı ve kaynaştığı kadar kendinden büyük ya da küçük kardeşleri ile de sosyalleşmeye, bütünleşmeye ihtiyacı vardır. Tatil zamanında, çekirdek aile, geniş aile üyeleri ve özellikle kardeşlerle birlikte planlanan etkinlikler son derece önemlidir” diyor.

Aile ile ortak zaman geçirme önerileri

Çocukların kısa bir süreliğine de olsa, okul ortamından uzaklaşıp, serbest zaman etkinliklerine katılmasına olanak tanıyan sömestir gibi dönemlerde, aile ile birlikte geçirilecek ortak zamanın yaşamda iz bırakacak ve anımsanacak anlar yarattığını ifade eden Pembecioğlu’nun aileler ve çocuklar için önerileri şöyle;

  • Güzel bir film açın: Birlikte bir film izleyip üzerinde konuşmak çocukların duygu ve düşüncelerini ifade edebilecekleri bir alan yaratır.
  • Birlikte kitap okuyun: Çocuğunuzla ortak bir kitap okuyup, bununla ilgili düşünceleri paylaşmak, okuma alışkanlığını destekleyeceği gibi, çocuğun hayal gücünü, okuduğunu anlama kabiliyetini ve analiz yeteneğini destekleyecektir.
  • Aile oyunları oynayın: Akşamları birlikte oynanabilecek aile oyunları, okul rutininin dışına çıkaracak eğlenceli paylaşım zamanları yaratacaktır.
  • Dışarı çıkın: Çocuğunuzla birlikte dışarıda geçireceğiniz zaman, sosyal hayata katılım konusunda çocuğunuzu destekleyecektir. Birlikte parka, müzeye, deniz kenarına, çevre yürüyüşlerine, farklı kentlere ve akraba ziyaretlerine gitmek gibi etkinlikler çok değerlidir.
  • Çocuğunuzun ilgi alanlarını keşfetmesine imkan tanıyın: Çocuğun, kendi ilgi alanlarını keşfetmesi için katılabileceği sanatsal atölyeler, sevdiği etkinliklere zaman ayırabilmesi de ön planda tutulmalıdır. Örneğin, bir müzik aletinin çalışılması ya da seçilen bir spor türüne daha fazla zaman ayırabilmesi çok ö Okulda, daha çok sınıf ortamında ve hareketsiz geçen günlerin hareketlenmesi bedenin ve zihnin hareket ihtiyacının karşılanmasına yardımcım olur.
  • Planlı olun: Okul günlerindeki zihinsel ve bedensel yorgunluğun atılabilmesi ve yeni döneme daha yüksek bir motivasyonla ve daha büyük bir başarı isteği ile başlanabilmesi için ara tatilin de elden geldiğince planlanması önemlidir. Tatil günlerinde de göz ardı edilmemesi gereken iki temel konuyu unutmamak gereklidir. Uyku ve beslenme için ayrılan zaman ve nitelikten ödün verilmemesi gereklidir.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ