Şanslı Sams

Alman çocuk ve gençlik edebiyatının önemli isimlerinden Paul Maar’ın Almanya’da bir milyonun üzerinde okura ulaşmış ve şimdiden çocuk klasikleri arasına girmiş serisi Sams’ın Maceraları Türkiye’de çocuklarla buluşmaya devam ediyor. Serinin yedinci ve son kitabı Şanslı Sams, Sams severler için Can Çocuk raflarında!

Yerçekimine başkaldıran diken gibi kıpkırmızı saçları, domuzu andıran burnu, kepçe kulakları ve mavi benekli koca suratıyla Sams’ı nerede görseniz tanırsınız. Yoksa siz daha onunla tanışmadınız mı?

Alman çocuk ve gençlik edebiyatının önemli isimlerinden Paul Maar’ın kaleme aldığı Sams’ın Maceraları serisi, tüm kitaplarıyla Türkiye’de okurla buluştu. Yedi kitaplık kahkaha ve hınzırlık fırtınası son kitap Şanslı Sams’la sona eriyor. Serinin ilk üç kitabında Sams’ın Bay Suspus’la başlayan maceraları, serinin devamında Martin’le ve beklenmedik misafir Alvin Amca’yla devam etmişti. Yedinci kitapta Sams ile Taschenbier ailesinin 15 yıllık birlikteliği tehlikeye giriyor. Taschenbierler’den ayrılmak istemeyen Sams acaba buna nasıl bir çözüm bulacak?

Sams olmasaydı Taschenbier ailesinin hayatı nasıl olurdu kim bilir!
Birlikte geçirdikleri on beş yılın ardından Sams, Taschenbierler’in evladı gibi olmuştur. Fakat bir gün, Samslar’ın Dünyası’na çağrıldığına dair güçlü bir sinyal alır ve yine ortadan kaybolur. Sams kuralı açıktır: Bir Sams, insanların dünyasında on beş yıldan fazla kalırsa birlikte yaşadığı insanlar Sams’a dönüşmeye başlar. Bu yüzden Sams’ın Taschenbierler’in yanından ayrılması şarttır. Baba Taschenbier çoktan bir Sams gibi davranmaya ve başını belaya sokmaya başlamıştır bile… Ailesinden ayrılmak istemeyen Sams’ın planları işe yarayacak mı dersiniz?
Sams’ın Maceraları Almanya’da bir milyon adet bastı, bir kukla tiyatrosu ve bir sinema filmi var. Serinin yazarı Paul Maar başta Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü olmak üzere pek çok prestijli ödülün de sahibi. Hınzır Sams karakterinin, dünya çapında çocuklar tarafından bu denli sevilmesini sağlayan, görünen sahte değerler arkasındaki gerçeğe, samimi ve sahici olana işaret etmesi. O aslında tam bir çocuk çünkü. Tüm çocuklar gibi açıksözlü, dobra ve sahici…
**

“Gerçekten güzel bir kutlamaydı. Herkes büyük masanın etrafında toplanmış, gülüyor, sohbet ediyor, pasta ve kaymaklı dondurma yiyor, kahve veya meyve suyu içiyordu. Neyi kutluyorlardı dersiniz? Bay Taschenbier’in doğum gününü! Fakat kutlanacak başka bir şey daha vardı. Sams’ın Taschenbierler’in yanında geçirdiği on beşinci yıl!”
**
“Uydurduğu tekerleme ve şarkılara, bunların içinde geçen sözcüklere bakarak neredeyse bir ‘Sams Dili ve Edebiyatı’ndan bahsetmek mümkün. Şiirler, tekerlemeler ve uyaklı konuşmalar, özellikle hitap ettiği
Kitap: Şanslı Sams – Sams’ın Maceraları 7
Yazar: Paul Maar
Çeviren: Süheyla Kaya
Kapak resmi: Gözde Bitir
Dizi: Çağdaş Dünya Edebiyatı
Tür: Roman
Yaş aralığı: 9, 10, 11 +
Sayfa: 224
Fiyatı: 15,00 TL

Sams serisinin tüm kitapları:
Sams ile Bir Hafta,
Sams’ın Dönüşü,
Yeni Dilek Noktaları,
Martin ile Sams,
Sams Tehlikede,
Alvin Amca ve Sams,
Şanslı Sams.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ