Renklerle diyet

Renksiz diyet listelerinden kurtulmanıza yardımcı olacak, uzman diyetisyen İpek Ağaca Özger’in Renklerle Diyet kitabı çıktı. 2013 yılında Renkli Diyet markasını yaratan ve insan sağlığı için farklı renklerdeki sebze ve meyvelerin dengeli biçimde tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Özger, kitabını hazırlarken çok sayıda yabancı yayını takip ettiğini ve farklı kaynaklardan faydalandığını söyledi.
İpek Ağaca Özger, 2002 yılında ilk ve tek tercihi olan Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans eğitimine başladı. Buradaki eğitiminin ardındansa yüksek lisans eğitimine Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde devam etti. Renklerle Diyet kitabının yazarı Özger,” Obez Bireylerde Duygu Değişiklikleri ve Yeme Eğilimi İlişkisi” konulu tezini hazırlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını almaya hak kazandı.
Gökkuşağının renkleriyle beslenmeye vurgu yapan ve farklı renklerdeki sebze ve meyvelerin dengeli biçimde tüketilmesi gerektiğinin altını çizen İpek Ağaca Özger, “Renklerle Diyet’te 5 rengimiz var. Hastalıklara karşı korunmak, ruh ve beden sağlığımız için bu 5 renkteki meyve ve sebzeleri her gün tüketmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. Kitapta yer alan ve sağlığımız için beslenmemize katmamız gereken bu renkler; mor, beyaz, yeşil, sarı ve turuncu.
Kiraz, yaban mersini, patlıcan, üzüm, turp gibi mor renkli sebze ve meyveler Anti Aging yani gençlik ve güzellik sağlar. Elma, armut, pırasa, soğan, sarımsak gibi beyaz sebze ve meyveler ise bedeninizi arındırır. Ispanak, maydonoz, kivi, bamya, nane gibi yeşil renkli sebze ve meyveler kalp hastalıklarına karşı korurken; portakal, mandalina, havuç, limon, ananas gibi turuncu sebze ve meyveler de bağışıklık sistemini güçlendirir.
Alfa yayın grubundan çıkan Renklerle Diyet kitabı, daha sağlıklı bir yaşam için size ipuçları veriyor. Siz de kilo kontrolünüzü sağlamak, daha zinde hissetmek ve bedeninizi arındırmak için İpek Ağaca Özger’in renkli tariflerini deneyin, beslenmenize renk katın.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ