Online sistemde geleneksel eğitim mümkün mü?

Pandemi nedeniyle hayatımıza birçok yeni kavram eklendi. Ancak bu listenin en başına online eğitimi koyabiliriz desek sanırım yanılmayız. Sadece eğitim çağında öğrencilerin değil, iş hayatında da sağlanan birçok eğitim artık online. Aslında online eğitim bir günde ortaya çıkmadı. Geçtiğimiz yıllarda da birçok eğitim kurumu öğrencilerine seçmeli veya tekrar amaçlı olarak online eğitim sunuyordu. Ancak, pandemi online eğitimi bir süreliğine zorunlu hale getirdi diyebiliriz. Online eğitimin faydalı yönleri olduğu kadar odaklanma sorunu ve sosyal etkileşim sınırı gibi dezavantajlı süreçlere de sebep olabiliryor. Yeni nesil yerli online eğitim ve video konferans platformu Uniteroom, online eğitimin artıları ve eksileri hakkında önemli noktalara değiniyor.

Zaman ve mekan bağımsız olması nedeniyle klasik eğitim metoduna göre daha ilgi çekici bulunan online eğitim, öğrenci ile öğretmenin birbirinden fiziki olarak ayrı olması, daha geniş kitlelere hitap etmesi, alt yapı olarak teknolojiyi kullanması ve değerlendirme sistemlerinin farklı olmasıyla ayrışıyor. Bu farklılıklar kimi zaman avantaj olsa da kimi zaman da dezavantaj olarak görülüyor. Online eğitimi benimsemeyenlerin en büyük kaygısı ise odaklanma probleminin ve sosyal etkileşim sınırının fazla olması. Yüz yüze eğitim deneyimini birebir çevrimiçi ortama taşıyan yeni nesil yerli online eğitim ve video konferans platformu Uniteroom’a göre; dezavantajları olsa da e-öğrenme platformlarının artıları, eksilerine kıyasla çok daha fazla.

Uniteroom Kurucu Ortağı Burak Özşahin, “Gün geçtikçe popülerleşen ve yakın geleceğin eğitim modeli olacak online eğitim sistemleri, doğru kullanıldığında hem öğrenci hem de öğretmen için daha etkili eğitim ortamları sunuyor. Online eğitimi verimli kılabilmek için esnek ve yaratıcı olmak gerekiyor. Bu noktada öğretmenlerin farklı yöntemleri denemesi ve bu yöntemlerden işe yarayanları değerlendirebilmesi önemli. Kullanılan platforma, araçlarına tam hakim olmak aynı zamanda dersin işleyişini de yakından ilgilendiriyor. Aynı zamanda dersin görsellerle ya da oyunlarla desteklenmesi de bu süreçte bir gereklilik. Öğrencilerin derse olan dikkatini uyanık tutmak bu şekilde mümkün” dedi.

Uniteroom Kurucu Ortağı Burak Dost, “Öğrenciler online eğitim süreçlerinde sosyal etkileşime hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyabiliyorlar. Öğretmenler, grup projeleri vererek öğrencilerin birbirleriyle iletişimde kalmalarını sağlamalıdır. Öğrencilerin fiziki olarak bir araya gelmeden, internet üzerinden hazırlayabilecekleri projeler sosyalleşmelerine yardımcı olacaktır. Online eğitim sürecinde öğrencileri dinlemek son derece önemli. Çeşitli anketler hazırlayarak öğrencilerin gözünden eğitime bakmaya çalışmak avantaj yaratacak adımlardan biri. Geri bildirimler sayesinde online eğitimi sürekli olarak iyileştirmek de mümkün olacaktır” sözleriyle online eğitim hakkında bilgilendirmede bulundu.

Online eğitimin avantajları neler?

 • Geleneksel sınıf ortamında çok fazla öğrenciyi bir ortamda bulundurmak, öğrenmeyi olumsuz etkilerken, sanal sınıflarda yapılan eğitimlerde katılımcı sayısı daha esnek tutulabiliyor.
 • Ulaşım ve trafik sıkıntısı olmadan eğitim alabilmek zamandan tasarruf ettiriyor.
 • Derslerin kaydedilebiliyor oluşu sonradan dinlemek isteyen katılımcıların kurtarıcısı oluyor. Bu özelliği her öğrencinin kendi öğrenme hızında öğrenim görmesine de imkan sağlayarak, kalıcı öğrenmeyi destekliyor.
 • Mekan sınırını ortadan kaldırıyor; dünyanın her yerinden derse katılabilmeyi mümkün kılıyor.
 • Eğitmenlerin konuyu anlatma amacıyla kullandığı yardımcı araçlar, ders kitaplarıyla sınırlı kalmıyor. Eğitmen, sanal ortamdan bulduğu pdf, video, podcastlar gibi bir dizi araç ve gereç sunabiliyor. İnteraktif videolarla bilginin daha iyi kavranması sağlanabilir.
 • Derslerin ilgi çekici olması için türlü oyunlaştırmalar kullanılabiliyor. İlgi çekici görsellerle de sınavlar daha eğitici hale getirilebiliyor.
 • Örgün eğitime harcanan ulaşım ve yemek gibi maliyetlerle kıyaslanınca uzaktan eğitim ile önemli tasarruflar elde ediliyor. Uzaktan eğitim için öğretmen ve öğrencinin maliyeti yalnızca internet ve bir bilgisayar ya da mobil cihazdan ibaret.
 • Öğretmen ve öğrencilerin tüm işlemleri dijital ortamda çok daha kolay takip edilebilir ve raporlanabilir bir hale getirilebiliyor. Bu sayede online eğitim, eğitimcinin ve öğrencinin kendini daha iyi sonuç alınacak şekilde iyileştirmesine fırsatı tanıyor.

Online eğitimin dezavantajları neler?

 • Online eğitimin en büyük dezavantajı her öğrencinin uzaktan eğitim için gerekli donanıma sahip olmamasıdır.
 • Katılımcıların odaklanması da, klasik bir eğitim metodu uygulanıyorsa yüz yüze eğitime göre çok daha zordur.
 • Uygulama gerektiren derslerde gerekli araçların kullanılamaması konunun anlaşırlığını zorlaştırmaktadır.
 • Uzun süreli derslerde bilgisayar başında hareketsiz kalmak çeşitli sağlık sıkıntılarına yol açabilir.
 • İnternet, elektrik gibi kesintiler yaşanması eğitimi sekteye uğratabilmektedir.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ