Hamilelikte karpal tünel sendromu

Hamilelik döneminde ortaya çıkan ve genel olarak doğum sonrasında iyileşme gösteren karpal tünel sendromu hakkında neler biliyorsunuz? Galata Tıp Merkezi Op. Dr. Yalçın Yavuzer henüz birçok anne adayının bilgisi olmayan bu süreci Bebek Muhabbeti okuyucularına özel olarak açıklıyor.

Karpal tünel sendromu ne anlama geliyor?

Karpal tünel sendromu bir çeşit sinir sıkışması rahatsızlığıdır. El parmaklarının hareket edebilmesinde büyük bir önem taşıyan median sinir adındaki yapı bilek hizasında sıkışarak el parmaklarında hareket kısıtlılığına neden olur. Böylece karpal tünel sendromu dediğimiz durum ortaya çıkar.

Bu hastalığın özellikle hamilelik dönemindeki kadınlarda görülme sebepleri neler?

Hamilelik döneminde vücut sıvısı arttığı için karpal tünel içerisindeki baskıda artar. Bu durum hamilelik dönemindeki kadınlarda karpal tünel sendromu görülmesine neden olmaktadır. Yalnız bu durum kalıcı değildir.

Karpal tünel sendromunu tetikleyen sebepler neler?

Karpal tünel sendromunu tetikleyen en yaygın sebep bileğin uzun süre aynı pozisyonda sabit kalmasıdır. (Örneğin klavyede çok uzun süre yazı yazanlar) ikinci tetikleyen neden olarak ise bilek köprüsündeki dokularda bazı nedenlerden dolayı meydana gelen şişlik, bozulma ve şekilsizliklerden bahsedebiliriz.

Karpal tünel sendromu hangi şikâyetlerle ortaya çıkar?

Karpal tünel sendromunda hastanın ilk şikâyeti el bileğinin etrafında ara sıra hissettiği sızlama hissi olacaktır. Daha sonraki dönemlerde ise bu ağrılar artarak parmaklarda, kolun üst kısmında, omuzda ve bazen de boyunda hissedilmeye başlanır. Daha ileri aşamalarda ise parmaklarda ve kollarda kuvvetsizlik; uyku sırasında el, kol, boyun ve sırt eklemlerinde hissedilen ağrılar kendini göstererek karpal tünel sendromu şikâyetleri yaşanmaya başlanır.

Hamilelikte karpal tünel sendromu nasıl teşhis edilir?

Hamilelikte karpal tünel sendromu teşhis edilirken ilk izlenen yol hastanın şikâyetçi olduğu durumun tam olarak ne olduğunu açıklığa kavuşturmaktır. Daha sonra şikâyetçi olduğu durumların nedeni araştırılır. Araştırma sonunda kesin teşhisi koymak için MR ile EMG tetkiklerine başvurulur. Hamilelikte karpal tünel sendromu teşhisi koymak için röntgen ile ultrasonografiye başvurulmaz.

Şikâyetleri hafifletmek için neler yapılabilir?

Tuz tüketimini azaltmak, el bileği pozisyonunda sürekli değişiklikler yapmak, bileğe hafif masaj uygulamaları yapmak, uzun süre aynı hareketleri yapmamaya özen göstermek, fazla kilolardan kurtulmak karpal tünel sendromunda yaşanan şikâyetlerin hafiflemesinde etkili olacaktır.

Doğum sonrası karpal tünel sendromu ortadan kalkar mı?

Hamilelik sürecinde hormonsal değişikliklerden dolayı meydana gelen ödemde, şişlikte ve alınan kilolarda ortalama 15 gün içerisinde azalma meydana gelir. Bu gelişmeye bağlı olarak hastaların yüzde 75’inde şikâyetlerde hafifleme yaşanır.

Doğumun ardından geçmeyen karpal tünel sendromu için anneler ne zaman tedaviye başlayabilir?

Gebelikte meydana gelen karpal tünel sendromu kadınların yüzde 75’inde doğumdan sonra kendiliğinden geçmektedir. Ama doğum sonrasında uzun süre hala karpal tünel sendromu ile ilgili şikâyetleriniz devam ediyorsa hemen tedavi olmaya başlayabilirsiniz.

Karpal tünel sendromunun tedavisi hakkında bilgi verir misiniz?

Karpal tünel sendromunda 2 çeşit tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Birincisi Konservatif tedavi ikincisi ise cerrahi tedavidir.

Konservatif tedavi: Bu tedavide istirahat bileklikleri kullanılır. Hasta gece uyku sırasında bu bilekliği takar. Bilekliğin el fonksiyonlarını engelleyecek hiçbir etkisi yoktur.

Cerrahi tedavi: Bu tedavi yöntemi ilaç tedavisine yanıt alınamadığı takdirde başvurulan tedavi yöntemidir. Hastada daha fazla tahribatın oluşmasını engellemek için hasta cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Cerrahi uygulamada lokal anestezi uygulanır ve hasta aynı gün taburcu edilebilir.

Karpal tünel sendromu ile ilgili Galata Tıp Merkezimizde siz değerli hastalarımız için hizmet verirken ilk hedefimiz en rahat koşullardatedavi sürecinizi geçirmenizi sağlamak ve en kısa sürede rahatsızlığınızın giderilmesi için gerekli müdahaleleri yapmaktır. Hastanemizin ortopedi bölümünde hizmet veren Op. Dr. Yalçın Yavuzer hamilelikte yaşadığınız karpal tünel sendromu ve buna benzer ortopedik rahatsızlıklarınız hakkında merak ettiğiniz her şeyi sorabileceğiniz değerli hocalarımızdan biridir. 

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ