Hamilelikte babalık testinde merak edilenler!

Toplumumuzda birçok kişinin merak ettiği ancak sorularına yanıt bulamadığı hamilelikte babalık testi konusunu Galata Tıp Merkezi uzmanları sizler için yanıtlıyor. 

Yazı: Şeyma Taşkıran

Hamilelikte babalık testi hangi durumlarda uygulanır?

Babalık testi kişilerin kendi talepleri üzerine yapılabiliyor. Her türlü tanıya dayalı analizlerin modern cihazlar eşliğinde hızlı ve büyük bir titizlikle laboratuvar kliniğimizde yapılan babalık testi, ebeveynlerin içinde şüphe yaratan ve belirsizliğe düşüren bu hissi DNA babalık testi ile çocuklarının gerçek babası olup olmadığının tespiti durumlarında uygulanır.

Bebeğin doğmadan önce DNA Diagnostics Centre (DDC) babalıktesti için kesin çözümler sunmaktadır. DDC (Diagnostic Centre) tarafından yapılan hızlı ve risksiz metot ile bebek doğmadan önce babalığın belirlenmesi mümkün olmaktadır. Gelişmiş teknoloji ve bilimsel tecrübe sayesinde, anne ve bebeğe zarar vermeden, babalıkla ilgili tüm şüpheleri ortadan kaldıran güvenilir bir yöntem kullanılmaktadır.

 Bu teknoloji herhangi bir yetki merci tarafından onaylı mı? Bu testi yaptırmak isteyenler yasal bir belge alması gerekiyor mu?

Bu test yöntemi Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylıdır.Test yaptıracak kişiler resmi kimlik belgeleri ile başvurmaları yeterlidir.Türkiye’de uygulanma teknolojisi bulunmadığından, biz gebelikte DNA – Gebeliktebabalık testi ile ilgili olarak birçok patent ve yayını bulunan RAVGEN IGGlaboratuvarı ile ortak çalışmaktayız. Ravgen College of American Pathologists(CAP) tarafından tanınmış ve onaylanmış olup Klinik Laboratuar İyileştirmeTadilatları (CLIA) kapsamında onay sertifikası almıştır. Ravgen Inc. buteknolojinin temelini New England Journal of Medicine, The Lance ve the Journalof the American Medical Association gibi en üst düzey dergilerde yayımlamıştır.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ