Çocuklar için sahnedeler!

23 Mayıs Pazartesi gecesi, Zuhal Olcay ve Sinema Senfoni Orkestrası Türkiye’nin ilk tam donanımlı Kistik Fibrozis Tanı ve Tedavi Merkezi için sahne alacak. ‘Daha İyi Nefes, Daha İyi Yaşam’ sloganıyla yola çıkan İstanbul Caddebostan Rotary Kulübü, Kistik Fibrozis Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği (KifDer) işbirliği ile Marmara Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde, Kistik Fibrozis Tanı ve Tedavi Merkezi kurmak için 23 Mayıs Pazartesi Akşamı ZORLU PSM de bir yardım konseri düzenliyor.

Neden Kistik Fibrozis Tanı ve tedavi Merkezi kurulmasına destek verdiklerini anlatan İstanbul Caddebostan Rotary Kulübü Başkanı Volkan Akyıldız şöyle konuştu: ‘Sağlık Bakanlığı, yeni doğan bebekler için bu hastalığı tarama programına almış ve çeşitli illerde Kistik Fibrozis Tanı Ve Tedavi Merkezleri açmak için çalışmalar başlatmıştır. Bu merkezlerin yapılanması, tam donanımlı hale gelmesi, hastalar tarafından bilinen ve aktif kullanılan bir merkeze dönüştürülmesi sürecinin hızlandırılması, Kistik Fibrozis ailelerimiz için çok önemlidir. Diğer solunum ve sindirim yolu hastalıkları ile karıştırılan, erken teşhis yapılamadığı için ölümle sonuçlanan bu hastalığın, Türkiye’de 20 bin civarında hastası bulunduğu tahmin ediliyor ve sadece 2 bininin teşhis edilebildiği, 18 bininin ise tanı koyulamadığı için kayıt dışı kaldığı tahmin ediliyor. Bu hastalığın tanı ve tedavi süreçlerinde zaman kavramının önemine inandığımız için KİFDER (Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği)  ile beraber harekete geçtik ve bir dizi çalışmaları başlattık. Her şey çocuklarımızın daha rahat nefes almaları için.’

Zorlu PSM’nin, Biletix ve Kral POP TV koşulsuz desteğiyle gerçekleştirilecek ve iş, sanat, müzik ve cemiyet hayatından seçkin davetlilerinin katılacağı geceye, tüm duyarlı kişi ve kurumların desteği bekleniyor.

KİSTİK FİBROZİS NEDİR?

“Kistik fibrozis” henüz tedavisi olmayan kalıtsal bir hastalıktır. Bu hastalık, doğumdan itibaren pek çok organın salgı bezlerini etkileyerek, solunum, sindirim ve üreme sistemlerinde fonksiyon bozukluklarına yol açmaktadır. Ülkemizde 3.000’de bir görülme sıklığına sahip olan bu hastalık Semptomlar genellikle yaşamın ilk bir iki yılı içinde ortaya çıkar. Kistik fibrozisli hastlarının günlük üç saati aşan tedavi görmeleri gerekir. Hastaların günlük tedaviye uyumlarını sürdürmeleri ve en etkili tedavileri alabilmeleri için tam donanımlı tanı ve tedavi merkezlerine ihtiyaçları vardır.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ