Çocuk kitabı seçiminde dikkat edilmesi gerekenler!

Çocuğunuza kitap almadan önce aklınızda bir çok soru işareti olabilir. Peki, nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Çocuğunuz yaşına ve gelişimine uygun kitap seçimi için Kelime Yayınları Yayın Yönetmeni Dr. Asya Çağlar Bebek Muhabbeti okuyucularına özel olarak önerilerde bulunuyor.

Ön hazırlık yapılmalıkitapokuma

Çocuğunuza bir kitap almadan önce mutlaka bu kitabı önden bir araştırın; internet sitelerinden, düşüncelerini önemsediğiniz kitabı okumuş birinden, çocuk edebiyatı dergilerinden, vb. Belki konusu, içeriği çocuğunuza hiç hitap etmeyecek. Belki bu kitap sizin düşündüğünüz ya da dışarıdan göründüğü kadar nitelikli bir kitap değil. Kitap hakkında önceden bilgi edinmekte fayda var.

Çocuğunuzdan önce siz okumalısınız

Bu, belki de kitap seçimi yöntemleri arasında en gereklisi ve en doğru sonuç verenidir. Bu sebeple mümkünse kitabın tamamı ya da az buz olmayan bir kısmı tarafınızdan mutlaka önceden okunmalıdır. Böylece alacağınız kitabın çocuğunuza uygun olup olmadığını görebilirsiniz.

Çocuğunuzu iyi tanımalısınız

Çocuğunuzun annesi ya da babası olarak herkesten önce onu en doğru ve iyi tanıyan sizsiniz. Bu, kitap seçerken size fazlasıyla yardımcı olacak. Unutmayın ki kitabı kendiniz için değil, çocuğunuz için seçiyorsunuz; dolayısıyla çocuğunuzun ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak bu seçimi yapmaya özen gösterin. Çocuğunuz eğer spora düşkünse, spordan bahseden bir kitabı okumak onun için ilgi çekici olacaktır.

Akıcı olmalı

Kitap ne kadar akıcı olursa, çocuğun kitabı okuması o kadar kolaylaşır. Çocukların dikkatinin çevredeki unsurlardan (televizyon, bilgisayar, tablet, vb.) kolayca dağılabileceği gerçeğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Tam da bu sebeple öyle bir kitap seçmelisiniz ki hikâyesi (sizi olduğu kadar) çocuğu da beraberinde kitabın sonuna dek sürüklemeli.

Metnin dili (kolay) anlaşılır olmalı

Kitabın dili, kitap seçimindeki en önemli unsurlardan biridir. Anlaşılır bir dille yazılmış, devrik cümle kullanımından ve uzun uzadıya betimlemelerden uzak zengin Türkçemizi iyi kullanan kitaplar seçilmelidir. Çeviri eserlerde de dikkat edilmesi gereken yine dil kullanımıdır.

Çizimleri net ve doyurucu olmalı

Kitabın çizimlerinin özgün, kaliteli ve göz için doyurucu olması gerek; bu en az kitabın metni ve konusu kadar önemli bir konu. Ne de olsa çocuk bu çizimlerin yardımıyla hikâyeyi zihninde canlandıracak ve onun hayal gücünü yine bu çizimler besleyecek. Ayrıca unutmayın ki görselliğin ön planda olduğu bir dönemde yaşıyoruz; çocuklar kitaplarda da en az bir çizgi filminki kadar renkli bir dünya görmek isteyecek.

Çocuğun yaşına uygun olmalı

Seçtiğiniz kitap çocuğunuzun yaşına hitap etmezse, çocuğun bu kitabı bir kenara atması sizin düşündüğünüzden de hızlı olacaktır. Bu sebeple örneğin çocuk okul öncesi bir dönemdeyse mümkün olduğunca az yazılı ve bol resimli kitaplara, hatta şimdilerde oldukça revaçta olan sadece resimlerden oluşan “sessiz kitaplar”a yönelmek gerekir.

Her şeyiyle çocukta bir heves uyandırmalı

Seçtiğiniz kitap gerek çizimleriyle gerek tasarımıyla gerek konusuyla çocuğunuzda bir heves ve merak duygusu uyandırmalı. Çocuğu kitaba yakınlaştırmak için çocuk ve kitap arasındaki köprüyü belirleyen ve kuran yine çocuğun kendisidir; bu köprü çocuğun, kitabın bir öğesiyle kendini özdeşleştirmesiyle kurulur.

Çocukla birlikte alınmalı

Elbette çocuğunuza mutlaka okutmak istediğiniz kitaplar olacaktır. Ancak sizden önce onun seçimlerini ön planda tutmanız gerektiğini unutmayın. Kitap alırken bırakın çocuğunuz okumak istediği kitaba kendisi karar versin; böylece hem kendisini büyümüş hissedecektir hem de seçim ve okuma sorumluluğunun kendisinde olduğunu öğrenecektir.

Ödüllü kitaplar öncelikli olabilir

Tabii ki bir kitabın ödül almış olması, onu gözü kapalı alınabilecek bir kitap haline getirmez. Yine de bu ödül, hele de dünyaca bilindik bir ödülse, kitabın rüştünü ispatladığının ve bu kitabın en azından okunmaya değer olduğunun kanıtıdır. Ödüllü kitapların büyük çocuğunluğu gerçekten kaliteli ve okunması gereken kitaplardır. Her durumda ebeveyn tarafından kitabın değerlendirilmesini öneriyoruz.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ