Çocuğunuzun bahar hastalıkları neler?

Havaların ısınması ve bahar aylarının gelmesiyle birlikte alerjik hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Sibel Kalçın, bahar ayrılarda çocuklarda sık görülen hastalıklar hakkında bilgilendiriyor.

Bahar dönemi ile birlikte alerjik hastalıklar da yaşanan artışların en büyük sebebi ağaç polenleri, yenilenen bitki örtüsü ve yabani otlardır. Alerji, astım, kabakulak ve suçiçeği hastalıkları gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ile ishal vakalarında artış görülebilmektedir.

Çocuklarda mevsimsel alerji

Bahar alerjilerinden en önemlileri; mevsimsel alerjik rinit, alerjik astım ve polen alerjisi gibi alerjik hastalıklardır. Bu hastalıkların yanı sıra nezle, farenjit, bronşiolit ve krup gibi genellikle virüslerin sebep olduğu alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları, çocukluk çağında görülen döküntülü hastalıklar ve yine virüslerin sebep olduğu ishaller de bahar aylarında çocuklarda oldukça sık rastlanır. Alerjisi olan çocukların çoğunlukla burunları tıkalı olur ve bu sebeple düzenli bir uyku uyuyamazlar. Kaliteli uyku uyuyamayan çocuklar, gün boyu kendilerini yorgun ve halsiz hisseder.

Ani hava değişimlerinde dikkat

Çocukluk çağında hastalıkların çoğunluğu, ani hava değişimleri ile ortaya çıkar. Bu dönemlerde çocuklar sıcaklığa uygun olarak giydirilmelidir. Fazla kalın, terleten kıyafetlerden uzak durulmalı, gerektiğinde terli-ıslak giysiler sık sık yenileriyle değiştirilmelidir. Anneler dışarı çıkarken yanlarına mutlaka çeşitli kıyafetlerden yedek almalıdır.

Haberin devamı Bebek Muhabbeti Nisan sayımızda:

https://readymag.com/bebekmuhabbeti/nisan2021/cocuklarda-bahar-alerjisi/

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ