Balkon ve pencereleri 10 adımda güvenli hale getirin!

Balkonlu evlerde çocuk büyütmek her aile için yaz aylarında sıkıntı yaratıyor. Şimdi size cam ve balkonlarınızı açarak aynı zamanda çocuklarınızın güvenliğini sağlamanıza yardımcı olacak önerilerimiz var!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte balkon kapıları ve pencereler açıldı. Ne yazık ki, Türkiye’de her yıl özellikle beş yaşın altında onlarca çocuk balkon ve pencereden düşerek hayatını kaybediyor. Onlarcası da ağır yaralanarak engelli kalıyor. Yapıların çoğunda güvenlik sorunları bulunduğunu vurgulayan Mimar Funda Varlık ile İç Mimar Oya Çavdar, çocuk ölümlerinin birçoğunun konut projelerindeki güvenlik açıklarından kaynaklandığına dikkati çekiyor. Varlık ve Çavdar, günümüzde estetik kaygısının birçok alanda güvenliğin önüne geçtiğini ancak estetik olanın güvenli olmayacağı anlamına gelmeyeceğini ifade ediyor.

Peki balkon ve pencereler çocuklar için daha güvenli hale getirilemez mi?

Sanatsal çalışmalarının yanı sıra ‘yaşam alanlarında tasarım ve güvenlik’ konseptinde çalışmalar yürütencocukbalkonyaralanma Varlık ve Çavdar, çocuk ölümlerinin önüne geçmenin büyük oranda mümkün olduğunu söylüyor. Siz de aşağıda yer alan önerileri uygulayarak evinizi çocuklarınız ve yeni yürümeye başlayan bebeğiniz için güvenli yaparken balkon ve pencereden gelen temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Apartmanlarda balkonlar çocukların boya, oyun hamuru gibi kirleten, dağınıklık yapan şeylerle oynayabileceği bir arka bahçe gibidir. Fakat birkaç saniyeliğine de olsa balkonda gözetimsiz kalmaları çocuklar için çok büyük tehlike doğurabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar çok meraklı aynı zamanda da çok hızlıdırlar. Balkonlar birçok tehlike barındırır. En ciddileri çocuğunuzun kayıp korkulukların üstünden düşmesi ya da parmaklıklar arasında sıkışıp boğulmasıdır. Aslında biraz gözetim ve birkaç ufak önlemle bu kazalar engellenebilir.

Balkon korkuluğunun montajı güvenli mi?

Her balkon korkuluğu çocukların güvenliği için uygun olmayabilir. Çocuğunuzun balkonda oynamasına izin verecekseniz balkonun ve balkon korkuluklarınızın güvenli olduğundan emin olun. Yeni bir eve taşındığınızda ilk yapmanız gereken işlerden biri balkon korkuluğunuzun sağlam olup olmadığını kontrol etmek olmalı. Balkon korkuluğu manto malzemesinin üzerine sabitlenmişse güvenli değildir. İkinci yapmanız gereken ise parmaklıkların sağlam olup olmadığını kontrol etmektir. Sallamaya kalktığınızda ya da yaslandığınızda yerinden oynamamalıdır.

Parmaklıkların yüksekliği 92 santimden az olmamalı

Batı ülkelerinde parmaklıkların yasal olarak yüksekliği 92 cm. Ne yazık ki ülkemizde böyle bir standarda dikkat edilmiyor. Eğer bu boyda değillerse bunları çocuklarınızın güvenliği için yenilemeniz gerekmektedir.

Parmaklıkların arası 15 santimden geniş olmamalı!

Çocuğun parmaklıklar arasından geçmemesi için dikmelerin arasının 15 santimden fazla olmaması gerekir. Geniş ise çocuğunuzun sıkışmasını önlemek için parmaklıkları hasır, bahçe çiti, gölgelik kumaş, şeffaf plastik levha veya pleksiglass malzeme ile kapatabilirsiniz. Bu malzemelerden her hangi birini vidalayarak veya metal tel ile parmaklıklarınıza uygulayabilirsiniz. Zımba kullanmaktan uzak durunuz. Balkon parmaklıklarınızın aralıklarını daraltmak için ek dikmeler de koyabilirsiniz. Bu uygulamayı yaparken kullanılabilecek malzemeler balkonunuza farklı bir görsellik de kazandırabilir.

Cam balkonlarda güvenlik önlemi

Eğer balkon korkuluğu büyük oranda camdan oluşuyorsa cam kırıldığında dağılıp aşağıya düşmemeli. Temperli cam kullanılmasına dikkat edilmelidir. Filmli çift camlar da düşünülebilir ama daha çok dekoratif amaçlıdır. Balkon camı darbelere dayanıklı değilse mutlaka ahşap ya da metalden kısa aralıklarla dikey parmaklıklar yaptırmalısınız.

Balkon kapısının mandalı ulaşamayacağı mesafede olmalı

Parmaklıklarınızı çocuk güvenliği için düzenlerken dış merdivenlerinizin de güvenli olmasını sağlayın. Eğer balkonunuzdan aşağıya doğru inen bir merdiven varsa, parmaklıklarınıza uygun bir kapı ile güvenliği sağlayabilirsiniz. Kapının mandalının çocuğunuzun ulaşamayacağı bir mesafede olmasına dikkat edin.

Üzerine çıkabileceği eşyaları uzaklaştırın

Balkon ve teras mobilyalarınızı, saksılarınızı parmaklıklardan uzak tutmayı alışkanlık edinin. Çocuğunuza bunlara tırmanma ve üzerinden atlama imkanı sağlamayın. Eğer korkuluğunuzun merdiven gibi yatay sıraları, çubukları varsa bunların tırmanma aracı olarak kullanılma olasılığını göz ardı etmeyin.

Şeffaf emniyet ağı

Emniyet ağları evlerde çocukların, ev hayvanlarının ve bazı eşyaların balkondan düşmesini engellemek için balkon parmaklıklarında, pencerelerde, kapılarda, merdivenlerde ve havuzlarda kullanılabilir. Batı ülkelerinde çok kullanılan emniyet ağları düğümlerden oluştuğundan biri kopsa bile güvenli olmaya devam eder. Emniyet ağları güçlü, şeffaf veya renkli naylon ipten üretildikleri için dış görünüşü bozmadan apartmanlarda güvenliği sağlayabilir. Pencerelerde, bölmelerde ışıktan ve hava sirkülasyonundan feragat etmeden modern metal balkon parmaklıklarında da kullanılabilir. Bu ağlar çimento, seramik, metal ya da ahşap her türlü yüzeye monte edilebilir.

Pencerelere dikkat!

  • Mobilyalarınızı küçük çocukların tırmanabileceği şekilde pencereye yakın yerleştirmeyin. Evinizin dekorasyonu sırasında bu ayrıntıları gözden kaçırmayın.
  • Pencerelerinizin her odada tam açılabilme özelliğinde olmaması gerekmektedir. Yüksekten düşme riskinin olduğu katlardaki pencerelerin tam olarak açılmasını engelleyecek aparatlar kullanın. Fakat eğer pencerenizde bu tür kısıtlayıcılar takılıysa pencerenin acil bir durumda açılabilmesi için gerekli düzenlemeleri yapmalısınız.
  • Pencere camlarınızı da kırılmaya karşı korumalı hale getirin. Cam kırıldığında dağılmamalı, kesiklerle yaralanmalara ve düşmelere uygun hale gelmemelidir. Cam balkon korkuluklarında kullanılan temperli ve filmli camlar pencere camları için de kullanılabilir.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ