Sütüm bebeğime yeter mi?

Her anne adayı doğumdan önce “Bebeğime sütüm yetecek mi?”sorusunu kendine defalarca sormuştur. Uzmanlar, anne adayları ve yeni anneler için bu sorunun yanıtını tüm detaylarıyla verirken önceliğin ‘mutluluk’ olduğunun altını çiziyor. Mutluluğun yanı sıra sizler için anne sütünü artıracak önerileri bir araya getirdik…

Arıburnu; “Mutlu olduğunuz sürece bebeğinizi daha iyi besleyebilirsiniz”

Anne sütü bebekler için mücizevi bir beslenme kaynağı. İlk altı ayda bebeğin ihtiyacı olan tüm protein, yağ, karbonhidrat, su ve mineralleri tek başına karşılayabilen anne sütü, gelcek yıllarda da bebeğin sağlığına olumlu etkilerini sürdürüyor. Sizlerin de bildiği üzere ilk altı ay anne sütü ve altı aydan sonra iki yıl boyunca ek gılarla birlikte bebeğin anne sütü alması sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli.

Acıbadem International Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu anne adayları ve yeni annelere, anne sütünün kalitesini artıcı önerilerde bulunuyor. İlk olarak Arıburnu; “Sütünüzün artması için dengeli, çeşitli ve yeterli beslenmeniz gerekir. Ancak ruh halinizin de önemini unutmamalısınız. Mutlu olduğunuz sürece bebeğinizi daha iyi besleyebilirsiniz” uyarısında buluyor.

Acıbadem International Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu’ndan Öneriler:

Sağlıklı beslenme

Emziren anneler önce kendi ihtiyacı olan enerjiyi karşılamalı, aç kalmamalı, süt oluşumunu destekleyecek bir beslenme programı takip etmeli. Ani kan şeker düşme sorunu yaşamamak için 3 ana, 3 ara öğün şeklinde beslenmeye de özen göstermeli. Süt oluşumu için fazladan ihtiyaç duyulan 500 kalori, sağlıklı beslenmeye ek olarak bir adet haşlanmış yumurta, 2 dilim tam buğday ekmek, iki bardak süt veya yoğurt, bir porsiyon çiğ veya pişmiş sebze ile iki porsiyon meyveyi gün içerisinde tüketerek karşılanabilir.

Su tüketiminizi arttırın

Anne sütünüzün yaklaşık yüzde 90’ı sudan oluşuyor. Bu nedenle su bakımından zengin salatalık, kabak, kereviz, göbek salata gibi yiyeceklerin de tüketilmesini öneriyor. Günlük su ihtiyacını belirlemeye yönelik formül de basit; kg x 35 ml yani 60 kg iseniz en az 2.1 litre su içmeniz gerekiyor.

Kafein alımınızı sınırlayın

Emzirirken tüketilen kafein miktarının yaklaşık yüzde 1’i anne sütüne geçiyor. Bu miktar az gibi görünse de, bebekler kafeini yetişkinler kadar hızlı sindiremiyor. Karaciğer ve böbrekleri tam olarak gelişmediği için kafein bebek vücudunda 65-130 saat kalabiliyor. Günde yaklaşık 2 fincan kahve veya 3 fincan çay tüketiminin güvenilir limit olduğunu belirten Elif Gizem Arıburnu, “Bu sınırlar aşıldığında bebekte uyku sorunları annede ise huzursuzluk, anksiyete, baş dönmesi ve çarpıntı gibi sorunlar yaşanabilir” uyarısında bulunuyor.

İyi yağları tercih edin

Dokosa heksaenoik asit (DHA) göz retinası ve beyin gelişimi için gerekli olan bir omega – 3 yağ asidi. Araştırmalar DHA içeriği yüksek yiyecekler tüketen annelerin çocuklarının ortam değişiklilerine daha iyi uyum sağladıklarını, dikkat puanlarının yüksek olduğunu ve daha iyi hafıza becerilerine sahip olduklarını gösteriyor. DHA yönünden yüksek içeriğe sahip avokado, zeytin, somon, çiğ kuruyemişler gibi yiyecekleri ekleyebilirsiniz.

Protein tüketimi

Vücudumuz doku ve organları inşa edebilmek, onarabilmek için proteine ihtiyaç duyuyor. Yumurta, yağsız kırmızı et, yoğurt, peynir ve yağlı tohumlar, kaliteli protein kaynakları arasında yer alıyor.

Meyve ve sebzeler

Emzirme döneminde her gün 3’er porsiyon meyve ve sebze tüketmeli, her defasında farklı meyve ve sebzeleri tercih etmelisiniz. Üstelik emzirme döneminde annenin meyve ve sebzeyi çeşit çeşit yemesi, ek gıdaya geçtiği dönemde bebeklerin farklı yiyecekleri daha kolay denemesine ve kabul etmesine de olanak sağlıyor. Ancak gaz problemlerine sebep olup bebekleri huzursuz edebilecek lahana, fasulye, brokoli gibi yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor.

Kalsiyum

Büyüyen bebeklerin güçlü kemik ve dişler oluşturması için ihtiyaç duydukları en önemli minerallerden birisi kalsiyumdur. Emzirme dönemindeki annelerin, kendilerini kemik kaybından korumak ve bebeklerini iyi derece kalsiyum ile beslemek için günde 1.000 mg kalsiyuma ihtiyaç duyar. Bu gereksinim, günde üç porsiyon süt ve süt ürünü tüketerek karşılanabilir. Ayrıca badem, fasulye, koyu yapraklı sebzeler de beslenmeye eklenebilir.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ