Şehirden uzak doğa tatili rotaları

Sömestr tatilinin ilk haftasını çocuklarınızla birlikte şehir içerisindeki farklı kültürel etkinliklerle geçirsiniz ve şimdi sıra geldi şehirin gürültüsünden uzaklaşmaya. Yeni haftada çocuklarınızla şehir dışı plan yapmak ve doğa tatilinin tadını çıkartmak istiyorsanız ve henüz rota belirlemediyseniz arabam.com’un hazırladığı seyahat rotalarına göz atabilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük kış sporları merkezi: Uludağ

Bursa sınırları içinde, 2543 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ, sömestir tatilinin en gözde yerlerinden biri. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda 40 kilometre uzunluğa sahip Uludağ,  her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Günübirlik ya da hafta sonu turlarının durağı olarak da tercih edilen Uludağ’da telesiyejle çıkılabilecek 2232 metre yükseklikteki Kuşakkaya’nın yanı sıra Uludağ Milli Parkı Uludağ gezi rotasında görülmeye değer yerler arasında.

Türkiye’nin en büyük ‘snowpark’ları Kartalkaya’da

Türkiye genelinde yeşil doğası, ormanları, doğal güzellikleri, gölleri, dağları ve yaylaları ile ünlü Bolu, özellikle kış turizminde ülke çapında çok önemli bir yere sahip. Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Kartalkaya, Köroğlu Dağları’nın zirvesinde yer alıyor. Dev çam ağaçlarıyla süslü Kartalkaya’da zirve 2200 metre. Kış mevsiminde kar 3.50 metreyi bulurken yarıyıl tatilinde son derece hareketli günler geçiriyor. Avrupa standartlarında Türkiye’nin en büyük ‘snowpark’ları Kartalkaya’da bulunuyor.

Kartepe İstanbul’a 1 saat mesafede

İstanbul, Sakarya ve Yalova’ya en yakın turistik tesis olan Kartepe, kış mevsiminde kayak ve snowboard sporları yapmak isteyenleri kendine çekiyor. Kocaeli iline bağlı Kartepe, sömestirde gidilebilecek yerler arasında en ön sıralarda yer alıyor. Marmara Bölgesi’nin üçüncü yüksek noktası olması, kayak ve snowboard sporlarını severler için bölgeyi cazibe merkezi haline getiriyor. Doğal güzellikleri ile Kartepe’de doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, binicilik, paintball, kuş gözlemciliği ve dağ bisikleti gibi pek çok aktivite olanağı mevcut. Maşukiye’ye 15 kilometre mesafedeki Kartepe İstanbul’a yalnızca 1 saatlik mesafede.

Yedigöller’de hem orman hem göl havası

Yarıyıl tatilinde en çok tercih edilen yerlerden biri olan, Bolu’nun 42 kilometre kuzeyinde Zonguldak’ın güneyinde yer alan Yedigöller Milli Parkı, yüzeysel ve yeraltı akışlarıyla birbirine bağlı, kuzeyden güneye 1500 metre mesafede sıralanmış 7 gölden oluşuyor. Yedigöller Milli Parkı bünyesinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak 7 göl bulunuyor. Bu göller, aralarında 100 metre yükselti farkı bulunan iki plato üzerinde yer alıyor. Çok sayıda bitki türünü içeren milli park, yurdun en güzel, karışık doğal ormanlarına sahip. Yedigöller Milli Parkı içindeki ‘Kapankaya Manzara Seyir Yeri’ne çıkılarak gölleri ve eşsiz peyzaj güzelliklerini görmek mümkün.

Sapanca’da göl manzarasıyla dinlenin

Sakarya’ya bağlı Sapanca, temiz havası, doğal güzellikleriyle etkileyici göl manzarasına sahip, dört mevsim gidilebilecek bir tatil merkezi. Kuzeyinde Sapanca Gölü, güneyinde Samanlı Dağları’nın bulunduğu Sapanca, İstanbul, İzmit, Bursa ve Eskişehir gibi şehirlere yakın konumuyla sömestirin yanı sıra kısa süreli tatiller ve hafta sonu kaçamakları için çok güzel bir gezi rotası. Sapanca’nın en önemli turistik adresi Sapanca Gölü. Kano, trekking, atv safari, kamp gibi farklı aktivitelerin yer aldığı gölün etrafında yürümek ve bisiklete binmek de keyifli olabilir.

Erciyes’te dağ tırmanışı

İç Anadolu Bölgesi’nin birinci, Türkiye’nin 5’inci büyük dağı unvanına sahip Erciyes, hem kış turizmi, hem dağ tırmanışı, hem de yayla turizmi bakımından yılın her döneminde önemini korurken, yarıyıl tatilinde de ziyaretçi akınına uğruyor. 30 milyon yıl önceki patlamaları sayesinde Kapadokya’nın oluşmasını sağlayan Erciyes aslında sönmüş bir volkan. Türkiye’de dağcılık ve buzul tırmanışları için profesyonel sporcular tarafından en çok tercih edilen dağlardan Erciyes, yüksek kar kalitesine sahip dünyada sayılı yerlerden biri olma özelliği ile ön plana çıkıyor.

Şehir hayatından Ilgaz’ın doğası ile uzaklaşın

Batı Karadeniz bölgesinin en yüksek sıradağı Ilgaz, etkileyici doğası, tertemiz havası ve kuş sesleriyle şehir hayatının gürültüsünden kaçanlara ev sahipliği yapıyor. Her mevsim ayrı bir tat sunan Ilgaz, hem kayak hem doğa turizmi açısından Türkiye’nin cazibe merkezleri arasındaki yerini koruyor. Çankırı il sınırları içerisindeki Ilgaz, kayak merkezi nedeniyle özellikle kış aylarında tercih ediliyor. Ilgaz Milli Parkı içinde yer alan kayak merkezi, kış sporları severlerden büyük ilgi görüyor.

Yarıyıl tatilinde dağ havasına doyun

Erzurum’un turizmine büyük katkı sağlayan, tektonik dağ özelliğine sahip olan Palandöken, tertemiz havası, etkileyici dağ ve kar manzarası yerli ve yabancı turistleri etkiliyor. Erzurum’un en gelişmiş turizm bölgesi olan Palandöken, kış turizminde markalaşmış yerlerden biri. Kayak sporuna büyük önem verilen Palandöken’de çok sayıda kayak merkezi bulunuyor. Beyaz örtü hemen hemen her mevsimde dağları örtüyor. Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından Türkiye’nin ikinci büyük kayak merkezi ilan edilen Palandöken’de kayak bilmeyenler için dünyanın önde gelen eğitmenlerinden ders alma imkânı da bulunuyor. Her seviyeye uygun zorluk derecesinde piste sahip Palandöken’de toplam pist uzunluğu 28 kilometre.

Kısa molalar için doğru adres: Abant

Bolu’ya bağlı Abant, İstanbul ve Ankara’ya yakın konumuyla tatilciler için ayrıcalıklı bir bölge konumunda. Temiz havası, doğası, keyif veren göl manzarası ile doğa temalı bir tatil için ideal rota olan Abant’ta dileyen yürüyüş yapabiliyor ya da bisiklet kiralayarak bölgeyi keşfedebiliyor. Göl kenarında yürüyüş, ormanda koşu, trekking, atlı yürüyüş gibi doğa sporlarını yapmaya uygun olan Abant, kısa molalar için en ideal yerler arasında.

 

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ