Sağlıklı Adımlar Projesi

Nestle Türkiye ile Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile yürütülen Sağlıklı Adımlar projesi 2012 yılında hayata geçirildi. Global ölçekli “Daha Sağlıklı Çocuklar İçin Nestlé” programı kapsamında yürütülen proje, ilk yılında 50 okulda yılda 9 bin çocuk ve 18 bin veliye erişim hedefiyle yola çıkıldı. Sağlıklı Adımlar projesi, 3. Sınıf öğrencilerinin sağlık, beslenme ve iyi yaşam konularında fiziksel aktiviteyi desteklemeyi ve sağlıklı yaşam konusnda bilinci artırmayı hedefliyor.

Yeni eğitim dönemi 2019-2020’de proje kapsamındaiki yeni şehir Van ve Kars’ın eklenmesi ile yıllık erişim sayısı yaklaşık iki katına çıkarıldı. Bir yılda 17 şehirdeki 172 okulda, bin 140 öğretmen, 31bin çocuk ve 62 bin veliye ulaşılması planlanıyor.

 

Toplantıda konuşma yapan Nestlé Türkiye CEO’su Ansgar Bornemann; “Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé olarak, ürün ve hizmetlerimiz ile her gün 190 ülkede 1 milyar insana ulaşıyoruz. Yılda ortalama 1,7 milyar dolarlık yatırım ile, gıda sektöründe en büyük Ar-Ge ağına sahibiz. Dünyada 152 yılımızı, Türkiye’de ise 113 yılımızı geride bıraktık. Türkiye’deki ilk çikolata fabrikasını 1927 yılında Feriköy’de açarak, Cumhuriyet’in ilk doğrudan yabancı yatırımlarından birine imza attık. Türkiye’deki köklü tarihimizin, ülkenin sağlıklı geleceğine yaptığımız önemli bir katkı olarak gördüğümüz Sağlıklı Adımlar projesine ne kadar bağlı olduğumuzun anlaşılması açısından önemli olduğuna inanıyorum” açıklamasında bulundu.

nestle_meb_ortaklik_resim2

Çocukların hayatında fark yaratmayı amaçladıklarını vurgulayan Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Araştırma-Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Dr. Gülderen Özdemir ise toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında; “Eğitim gibi dinamik ve sürekli yenilenmeyi gerektiren bir alanda kalitenin artırılması, kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin, toplumun tüm kesimlerinin ve hatta uluslararası iş birliklerinin sağlanması ile mümkündür. Bu nedenle Temel Eğitim Genel Müdürlüğü olarak farklı alanlarda çalışmaları hayata geçirmekteyiz. Nestlé Türkiye iş birliği ile yürüttüğümüz projede sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konularında çocuklarımızın hayatlarında fark yaratmak üzere yola çıktık. Sağlıklı Adımlar projesinin iki önemli vurgusu bulunuyor. Bunlardan ilki, çocuk ve gençlerimize sağlıklı beslenme konusunda alışkanlık kazandırmak diğeri ise fiziksel etkinlik ve spor yapmaları için fırsatlar sunmaktır. Amaçladığımız hedeflere ulaşacağımıza duyduğum inançla emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Dijital dünyada proje genişliyor

Projenin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için www.saglikliadimlarprojesi.com web sitesinde proje materyalleri ve akademisyenler tarafından hazırlanan eğitim videoları yer alıyor. Web sitesine üyelik gerçekleştiren öğretmenler projeye ait tüm sunumlara, videolara ve materyallere erişebiliyor ve bunları sınıflarında değerlendirebiliyorlar. Djital ortam sayesinde Türkiye’deki tüm 3. sınıf öğretmenleri proje içeriklerinden yararlanabiliyor.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ