Online eğitimde ebeveynin rolü!

Yeni eğitim-öğretim döneminde Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Klinik Psikolog Cansu İvecen, ebeveynlerin online eğitim sürecinde nelere dikkat etmesi konusunda önemli uyarılarda bulunuyor.

Günümüzde dünya üzerinde Covid-19 veya pandemi kelimelerinin anlamını bilmeyen kalmadı. Ancak henüz gerektiği gibi bireysel önlemleri almadığımız için Covid-19 ve Pandemi kelimeleri uzun süre günlük yaşantımızı olumsuz etkilemeye devam edecek gibi duruyor.

Yaşadığımız pandemi sürecinde kuşkusuz en çok etkilenen alanlardan biri de eğitim öğretim sürecinde yaşandı. Peki, yaşanan pandeminin ve yaz aylarının rehaveti sonrasında ders zilinin çalmasıyla uzaktan eğitime ile öğrenimlerine devam edecek olan öğrencilerin başarılı olabilmesi için neler yapmaları gerekiyor?

Çocuklar yüz yüze eğitim sürecinde sınıfa adapte olma konusunda zorluk yaşadığı dönemler olmuştur. Şimdi aynı süreç online eğitim sürecinde sizi bekliyor olabilir. Bu nedenle ders çalışma noktasında organize olamayan, zorlanan ve bu noktada desteğe ihtiyacı olan çocuklar için çalışma planı oluşturmak alışma sürecini hızlandıracaktır.

Mobil kullanıma ebeveyn kontrolü

Çocukların pandemi süreci ile birlikte rutin alışkanlıklarında değişimler yaşanmaktadır. Yaş grubu itibariyle rutine ihtiyaç duyan çocuklarda ailelerin ev içerisindeki düzen yönetimi oldukça önem taşıyor. Tatil döneminde çocukların telefon ve tablet kullanımının artması, bilişsel gelişimini olumsuz yönde etkileyecek yeni bir takım farklı alışkanlıklar edinmelerine sebep olmuştur. Oluşan bu alışkanlığın velileri tarafından sınırlandırılması ve okul süreci ile beraber yüz yüze eğitim sürecinde olduğu gibi ev içerisinde bu kullanımların süresi ve sınırlandırmanın devamlılığının sağlanmalıdır.

Teneffüslerde harekete geçirin

Online eğitim sürecinde de teneffüsler devam ediyor. Tıpkı okulda olduğu gibi siz de teneffüs aralarında çocuğun derse olan ilgisini azaltacak telefon ve tablet gibi aletler kullanmasından kaçının. Siz de okul ortamında olduğu gibi çocuğunuzun hareket etmesini sağlayacak aktiviteler gerçekleştirerek sonrasında dersin başına oturmasını sağlayabilirsiniz.

Duygularını paylaşın

Yüz yüze eğitimde öğrencilerin akranlarıyla sağladıkları duygusal paylaşımlar oldukça önem taşımaktadır. Pandemi sürecinde uzaktan eğitim ile arkadaşlarından uzak eğitim alacak olan çocukların duygularını anlamaya çalışılması öneriliyor. Aksi takdirde bu süreçte kendini anlatamayan çocuk, duygusal problemler yaşayacağından derse karşı motivasyon ve ilgisini kaybedecektir.

Beslenme ve uyku düzeni sağlayın!

Çocukların, dikkatini derse verebilmesi için beslenmelerinde öğün atlanmaması ve uykusunu yeterli olarak almasının önem taşıdığını belirten Klinik Psikolog Cansu İvecen, “Çocuğun ders öncesinde bu ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmalı, bu süreç içerisinde olabildiğince derse hazır bir şekilde oturması noktasında teşvik etmek gerekmektedir. Bu sebeple uyku düzeni değişen ve bununla beraber yeme düzeni ve saati farklılaşan çocuklarımız var ise uyuması ve kahvaltısını yapması adına belirli zaman dilimleri belirlemek faydalı olacaktır” açıklamasında bulunuyor.

Kıyaslamadan kaçının

Ödevlerin yapılabilmesi konusunda ebeveynlerin çocuklarına destek olarak, anlamadığı noktalarda onları cesaretlendirerek derse olan ilgisini arttırmayı sağlayabilir. Çocuğu anlamadığı ve yapamadığı noktalarda eleştirmek, kıyaslamak ya da ses yükseltmek gibi olumsuz tutumlar başarısızlık hissinin oluşmasına sebep olmakla beraber ders sürecinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olacaktır.

Evde ailece etkinlikler yapın

Akran gurubundan ayrı kalan öğrenciler için ailece gerçekleştirebileceğiniz etkinlikler planlayarak çocukların sosyal ve duygusal gelişimi açısından destekleyebilirsiniz.

 

Klinik Psikolog Cansu İvecen, “Tüm ebeveynlerin, çocuğunun akademik düzeyini doğru ve gerçekçi değerlendirerek, kendi beklentilerini çocuğun düzeyine indirgemesi gerekmektedir. Çocukların derse olan ilgisi ve isteği öğrenme biçiminin farklılığı sebebiyle etkilenmektedir. Bu gibi noktalarda çocuğunuzun öğrenme biçimini fark ederek uygun hareket etmek ve gösterdiği çabayı takdir ederek cesaretlendirerek geri bildirim vermek, bu süreç içerisindeki öğrenme motivasyonunun artmasına olanak sağlayacaktır” diyor.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ