Kitapseverler fuarda buluşuyor

Kitapseverlerin heyecanla beklediği fuar için geri sayım başladı. Bu yıl kitap fuarında katılımcılar Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 40. kez okurlarıyla buluşmaya hazırlanan İstanbul Kitap Fuarı, birbirinden özel etkinlik programlarıyla ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatacak. 28 Ekim-5 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek fuar, 376 kültür etkinliğine ve 2000’den fazla yazarın imza gününe ev sahipliği yapacak. Ana teması “Yaşasın Cumhuriyet” olan İstanbul Kitap Fuarı’nda bu yıl da birbirinden renkli etkinliklere düzenlenecek.

Fuarın bu yılki Onur Yazarı Nermin Abadan Unat’ın katılımıyla 28 Ekim Cumartesi günü Yaşasın Cumhuriyet söyleşisi düzenlenecek. Moderatörlüğünü Asuman Kafaoğlu Büke’nin yapacağı söyleşide Prof. Dr. Nermin Abadan Unat ve Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan konuşmacı olarak yer alacak. 29 Ekim Pazar günü ise Onur Yazarı Prof. Dr. Nermin Abadan Unat ile Onur Kitabı “Cumhuriyet’in 100. Yılında Cumhuriyet’i Yaşayan Asırlık Çınar: Nermin Abadan Unat” üzerine Tüyap tarafından bir söyleşi düzenlenecek. Ayrıca yazarın yaşamına ve eserlerine odaklanan bir anı kitabı da okurlarla buluşacak.

7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek

Fuar boyunca gerçekleşecek söyleşilerde ve imza günlerinde katılımcılar, Ahmet Ümit, Celal Şengör, Zülfü Livaneli, Murathan Mungan, Yılmaz Özdil, Yılmaz Odabaşı, Ahmet Telli,  Ayşe Kulin, Şükrü Erbaş, İpek Ongun, Gülten Dayıoğlu, Mario Levi, Buğra Gülsoy, Engin Akyürek, Ediz Hun, Gülseren Budayıcıoğlu, Canan Karatay, Sevil Atasoy, Kaan Sekban, Zafer Algöz, Can Yılmaz, Feyza Altun, Yekta Kopan ve İrfan Değirmenci gibi popüler isimlerin yanı sıra pek çok değerli yazar, şair ve bilim insanı ile birlikte genç yazarlar da dokuz gün boyunca başta İstanbul olmak üzere bölgenin çeşitli illerinden gelen okurlarıyla buluşacak.

Ayrıca yurt içi ve yurt dışından birbirinden değerli yayınevlerini, yazarları ve okurları ağırlayacak olan fuar, 10 salon ve toplam 40 bin metrekarelik alanda kurulacak. Fuara yurt içi ve yurt dışından 998 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılırken, 400’den fazla kültür etkinliği gerçekleşecek ve 2000’den fazla yazar imza günü düzenleyecek. Fuara 500 binin üzerinde ziyaretçinin yoğun ilgisi bekleniyor.

İllüstratör-Yayıncı buluşması yapılacak

40.İstanbul Kitap Fuarı kapsamında, illüstratörler ile yayıncıları buluşturmak üzere profesyonel bir program gerçekleştirilecek. 1 Kasım 2023 Çarşamba günü yapılacak olan buluşma tüm çocuk ve gençlik yayıncıları ile illüstratörlerin katılımına açık olacak, yayınevi yetkilileri ile illüstratörlerin bir araya geleceği ikili görüşmelerde illüstratörler portfolyolarını doğrudan yayıncılara sunabilecek, işlerini tanıtma fırsatı yakalayabilecekler.

Cumhuriyetin Yüzyılı Edebiyatı konuşulaca

100. Yıl Etkinlikleri kapsamında, Cumhuriyetin Yüzyılı Edebiyatı konu başlığı altında, yüzyılın şiiri, öyküsü, çocuk ve gençlik edebiyatı, romanı, denemesi – eleştirisi ve yayıncılığı ile ilgili de ilgi çekici söyleşiler gerçekleşecek, birbirinden değerli yazarlar okurlarla bir araya gelerek, fikirlerini paylaşacaklar.

Tematik günler ziyaretçileri bekliyor

Fuar alanı içerisinde yaratılan İnteraktif Etkinlik Alanı ile her gün çocuk, genç ve yetişkinler için çeşitli etkinlik, atölye ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Etkinlikler kapsamında 30 Ekim’de Fantastik Gün, 31 Ekim’de çocuk ve gençler için Manga-Anime-Roman Kahramanları ve yetişkinler için bunlara ek olarak Karikatür, 1 Kasım’da çocuk ve gençler için Ekoloji ve Sürdürülebilirlik, yetişkinler için Polisiye, 2 Kasım’da çocuk, gençler ve yetişkinler için Yaratıcılık ve Tasarım, 3 Kasım’da ise çocuk ve gençler için Yapay Zeka ve Robotik Uygulamalar, yetişkinler için ise Parapsikoloji ve Spiritüalizm etkinlikleri düzenlenecek.

İlk kitap heyecanı Tüyap’ta

İlk kitabını yeni çıkarmanın heyecanını yaşayan yazarlar, ilk kitaplarını Tüyap’ta okurların ilgisine sunacaklar. Fuar süresince farklı günlerde okurların karşına çeşitli söyleşilerle çıkacak yazarları, internet sitesini ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

Tüyap x TikTok iş birliği Kitap Fuarı’nda

TikTok’un dünya genelinde trend olan topluluğu #BookTok, Türkiye’de de her geçen gün büyüyor. Kullanıcıların okudukları kitaplar hakkında çeşitli içerik ve inceleme videoları paylaştığı, tartıştığı ve öneride bulunduğu #BookTok Türkiye topluluğu, bu kez TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı’nda bir araya geliyor.

İlginizi çekebilir

GÖRÜŞLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ